قیمت ساخت جرثقیل نیم دروازه ای (Half gantry crane)

جرثقیل نیم دروازه ای

جرثقیل نیم دروازه ای برای جابه‌جایی تجهیزات در فضا های باز و بسته کاربرد های بسیاری دارد. این جرثقیل از لحاظ کارایی و کلاس کاری نسبت به دو پل و تک پل بودن سازه قابلیت‌ های مشابه بسیاری با جرثقیل دروازه ای دارد تنها وجه تمایز این سازه حذف یک ستون به دلیل وجود یک طرف پایه یا تیر در محل پروژه است. که در عین حال نسبت به جرثقیل‌های دروازه ای بسیار به صرفه و اقتصادی‌تر است.

استفاده از این مدل جرثقیل‌ سقفی صرفه اقتصادی بالایی به همراه داشته و باعث می‌شود تا از فضای سالن‌ها به صورت بهینه استفاده شود. با کاربری این جرثقیل دیگر نیازی به ساخت پل با دهانه زیاد نمی‌باشد. همچنین از این مدل جرثقیل می‌توان در بیرون از سالن‌ها و در محوطه باز جهت بارانداز و انبار استفاده نمود. جرثقیل نیم دروازه ای را می‌توان ترکیبی از جرثقیل‌های دروازه ای و سقفی در نظر گرفت که مدل‌های متفاوتی مانند مدل خرپا، مدل باکس و پایه هشتی را برای آن می‌توان در نظر گرفت.

جرثقیل‌های نیم دروازه ای هم مانند جرثقیل‌های دروازه ای در انواع مختلفی عرضه و استفاده می‌شود که هر کدام کاربرد خاص خودشان را بر اساس نیاز شما ارائه می‌دهند.

 

ساخت جرثقیل نیم دروازه ای

در فرآیند ساخت و نصب جرثقیل نیم دروازه ای لازم است تا به موارد مهم بسیاری توجه شود. در رابطه با این موضوع باید بدانید که در جرثقیل نیم دروازه ای لازم است تا طول کلگی و فاصله چرخ‌ها با دقت بالا محاسبه شود همچنین انتخاب زاویه مناسب بین ستون‌ها در جرثقیل نیم دروازه ای به شدت مهم است علاوه بر آن مهم است تا ستون‌ها در برابر کمانش و تنش کنترل شوند.

کلیه قسمت‌های سازه‌ای در برابر تنش و در همه نوع جرثقیل دروازه‌ای باید کنترل شود. در انواع مختلف جرثقیل دروازه‌ای و نیم دروازه‌ای، طراحی اتصالات به شدت مهم است چون باید جرثقیل نیم دروازه ای در مقابل اثر باد و زلزله در برابر واژگونی کنترل شود ناگفته نماند که اثر باد بر روی توان موتورهای حرکت عرضی و طولی جرثقیل نیم دروازه ای بسیار تاثیرگذار است.

در مبحث ساخت جرثقیل نیم دروازه ای لازم است تا مسیر دسترسی استاندارد به تجهیزات برقی و موتوری جرثقیل نیم دروازه ای تعبیه شود همچنین پیشنهاد می‌شود که تجهیزات برقی و موتوری جرثقیل به منظور حفاظت در برابر بارش باران و یا تابش مستقیم آفتاب مجهز به سایبان مناسب باشد.

کلیه فرایند و پروسه ساخت جرثقیل نیم دروازه ای می‌بایست منطبق بر استانداردها و با دقت مضاعف اجرا شود. رعایت تلورانس‌های استاندارد در پروسه تولید و نصب جرثقیل نیم دروازه ای الزامی است. توجه و رعایت کردن نکات ذکر شده و همچنین دیگر نکات قابل توجه در تسلط بر الزامات استانداردی و گرو دانش مهندسی و همچنین تجربه‌های طولانی مدت نیروهای انسانی قرار گرفته است.

قیمت ساخت جرثقیل نیم دروازه ای

قیمت جرثقیل نیم دروازه ای

قیمت جرثقیل نیم دروازه ای به معیارها و پارامترهای مختلفی بستگی دارد که همگی به عنوان مشخصات «جرثقیل نیم دروازه ای» شناخته می‌شوند؛ معیارهایی مانند ظرفیت لیفتینگ، سطح کاربری جرثقیل، ابعاد و نوع ساختار جرثقیل اعم از دو پل یا تک پل بودن آن، طول دهانه‌ای که توسط کرین از نوع گیت وی به جهت حمل بار قابل پوشش است، متریال یا همان جنس مواد سازنده این اجزا و… .

جرثقیل‌های نیم دروازه ای در صنایع مختلفی استفاده می‌شوند، از قبیل فولاد، کارخانه‌ها و کارگاه ها، معدن، بنادر و محوطه های بارگیری محصولات و….، در اینجا به منظور انتخاب مطمئن‌تر و آگاهانه تر شما سعی شده تا نکاتی را ارائه دهیم که همه خریداران با آگاهی کامل پارامترهای مهم را در هنگام خرید و تعیین قیمت جرثقیل نیم دروازه ای لحاظ کنند.

 

خرید جرثقیل نیم دروازه ای

چند معیار به شدت مهم که باید قبل از خرید یک جرثقیل نیم دروازه ای بدانید:

برای تهیه یک جرثقیل نیم دروازه ای مناسب، هر خریدار باید این معیارهای فنی را به شرح زیر مقایسه و درک کند:

 • ارتفاع بالابر جرثقیل نیم دروازه ای
 • ظرفیت بالابر جرثقیل نیم دروازه ای
 • مدل کنترل جرثقیل
 • وظیفه کار
 • دهانه

ارتفاع بالابر جرثقیل نیم دروازه ای به میزان ارتفاع آن اشاره دارد و ظرفیت بالابر جرثقیل به معنای وزن بالابر آن است که قبل از خریداری می‌توانید وزن مورد نظر خود را در محدوده و محوطه کارگاهی خود مشخص و بررسی کنید.

مورد مهم بعدی مدل کنترل است که معمولاً سه روش برای کنترل جرثقیل نیم دروازه ای وجود دارد:

کنترل کابین، کنترل از راه دور و کنترل آویز که بیشتر جرثقیل‌ها از هر سه روش ساپورت می‌کنند.

وظیفه کاری با توجه به کلاس استفاده و شرایط بارگیری معین می‌شود. وظیفه کاری جرثقیل‌های نیم دروازه ای را می‌توان به کلاس‌های A1 تا A8 طبقه بندی کرد.

و در آخر «دهانه» که به معنای طول عبور از دو تیر انتهایی آن است. شما باید از طول دهانه مورد نیاز جهت پوشش با جرثقیل آگاهی داشته باشید تا بتوانید جرثقیل نیم دروازه ای متناسب با نیازهایتان را سفارش دهید. البته باید خاطر نشان کرد که سرعت بالابر واگن برقی، سرعت حرکت، طول جرثقیل و … نیز می‌توانند از جمله عواملی باشند که برای برخی از بیزینس و شرکت‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره برای انتخاب، سفارش و تعیین مناسب ‌ترین قیمت یک جرثقیل نیم دروازه ای می ‌توانید با کارشناسان بخش فروش شرکت دانیال صنعت تهران تماس حاصل فرمایید تا از مقرون به صرفه ‌ترین و با کیفیت‌ترین جرثقیل‌ های نیم دروازه ای بهره ‌مند شوید.

 

ویژگی های جرثقیل نیم دروازه ای

در رابطه با خصوصیات و ویژگی‌های جرثقیل‌ نیم دروازه ای می توان اینگونه بیان کرد که جرثقیل های نیم دروازه ای معمولا در کنار سوله ها کاربرد بسیار بالایی دارند. این سازه های فلزی از لحاظ مسائل اقتصادی و نگهداری نسبت به جرثقیل های دروازه ای بسیار بهینه تر می باشند علاوه بر آن کاربری و کنترل این نوع جرثقیل‌ها نسبت به جرثقیل‌های دروازه ای ساده تر می باشد.

از دیگر ویژگی های جرثقیل نیم دروازه ای:

 • محدوده‌ی پوشش عرضی تا دهانه ی 30 متر و در طول تا 120 متر مسیر مستقیم
 • خدمات پرکار (کلاس A) و…

جرثقیل نیم دروازه ای

مزایای جرثقیل نیم دروازه ای

از مزایای کاربردی و عملکردی این نوع جرثقیل می ‌توان به استفاده از آن به صورت موقت و انتقال دادن آن به مکانی دیگر بدون آسیب رسانی به کارخانه و یا کارگاه اشاره کرد که این موضوع باعث می شود تا بعدها دوباره از آن بهره برد. از دیگر مزیت های آن این است که از اشغال فضا جلوگیری می‌کنند و موجب صرفه جویی در هزینه می‌شوند. مسیر حرکت طولی آن نامحدود است و تا جایی که نیاز باشد با ریل گذاری، حرکت طولی را می توان امكان پذیر نمود همچنین محدود نبودن تناژ ها، اجرا ها، دهانه مختلف و طول مسیر مختلف از مزایای این نوع جرثقیل محسوب می‌ شود.

 

معایب جرثقیل نیم دروازه ای

در رابطه با جرثقیل نیم دروازه ای به طور کلی نمی ‌توان معایب و خاص مهمی را با توجه به نحوه کارکرد آن بیان کرد اما مشکل عمده ای که اکثر کاربران با آن روبرو شده ‌اند مقوله خطرات استفاده از جرثقیل نیم دروازه ای است.

جرثقیل ‌های نیم دروازه ای نسبت به جرثقیل‌های سقفی خطرات بیشتری دارند. به دلیل قابلیت حرکت کردن و جابه‌جایی این جرثقیل‌ها، بایستی هنگام کار با آن‌ها توجه بیشتری داشته باشید و از ایمنی جرثقیل و محیط اطمینان حاصل کنید. جرثقیل نیم دروازه ای وزن بالایی دارد و در هنگام حرکت خطر آفرین است. موقع کار کردن با جرثقیل‌ های نیم دروازه‌ای باید دقت کنید که اگر جرثقیل با جایی یا شخصی برخورد کند می‌تواند خسارت‌های زیادی به بار بیاورد. برخورد افراد با این وسیله نیز ممکن است باعث بروز خسارت‌های جبران ‌ناپذیری شود اما در صورتی ‌که از جرثقیل‌های سقفی استفاده کنید امکان بروز حوادث این‌ چنینی وجود نخواهد داشت.

 

کاربرد جرثقیل نیم دروازه ای

این نوع جرثقیل ها معمولا در کارگاه‌هایی که تنها قصد استفاده از یک طرف ستون یا پایه را دارند نصب می‌شود. همچنین در محیط های باز نیز قابل استفاده میباشند. این جرثقیل‌ها را برای شش کار می‌توان استفاده کرد و اصطلاحا به آن ها 6 کاره می‌گویند.

این جرثقیل‌ها از سه بخش مختلف تشکیل شده اند:

 • برای جا به جایی عرضی بار، از پل جرثقیل استفاده می‌شود که به صورت تک پل و دو پل می‌باشد.
 • برای اینکه بالابر و بار حرکت راست و چپ خود را فراهم کند از کالسکه یا ترولی استفاده می شود.
 • برای بلند کردن بار و فراهم کردن حرکت چپ و راست از بالابر استفاده می شود.

 

مراحل ساخت جرثقیل نیم دروازه ای

فرآیند طراحی، ساخت و تولید جرثقیل نیم دروازه ای همانند جرثقیل‌های سقفی است که مراحل آن به شرح زیر می باشد:

بازدید از محل سایت

با توجه به خواسته‌ها و نیازها در اولین مرحله کارشناسان ما به محل نصب اعزام و برسی های لازم جهت ساخت و نصب انواع جرثقیل ها را انجام داده و اندازه برداری‌ها  از سایت را انجام می‌دهند و شروع به تحلیل سازه شما کرده و مقاومت آن را بررسی می‌کنند پس از انجام اصلاحات مورد نظر، شروع به فرآیند طراحی و آماده سازی نقشه اولیه می‌کنند.

 

ساخت جرثقیل نیم دروازه ای

نقشه برداری و طرح اولیه

در این مرحله با آماده سازی نقشه اولیه  GA یا همان General Arrangement  مطابق درخواست شما تمامی موارد ذکر شده بر روی نقشه آماده شده و به کارفرما تحویل داده می‌شود.

نظارت بر ساخت

کارشناسان ما همواره بر انجام دقیق پروژه نظارت دارند و گزارش آماده سازی جرثقیل را به شما به صورت لحظه ای ارائه می‌دهند و با نظارت و بازرسی‌های به موقع از اتفاق افتادن خسارات جبران ناپذیر جلوگیری می‌کنند.

مونتاژ و نصب جرثقیل

پس از آماده سازی تمامی قطعات، پروسه مونتاژ شروع می‌شود و تمامی قطعات به یکدیگر متصل شده و شکل جرثقیل کامل می‌شوند. در این مرحله تمامی قطعاتی که می‌توان نصب کرد را بر روی پل‌های جرثقیل به یک دیگر متصل می‌کنیم و قطعاتی که باید در محل نیز نصب شوند را آماده می‌کنیم.

حمل و نصب جرثقیل

پس از فرآیند مونتاژ در مرحله‌ی آخر جرثقیل به همراه بالابر و متعلقات آن آماده حمل شده و به درب کارخانه و یا کارگاه شما حمل می‌شوند؛ پس از رسیدن محموله به کارخانه آماده سازی سالن نیز تکمیل می‌شود و مستقیما فرآیند نصب جرثقیل بر روی کنسول‌ها و تیر کرین‌ها صورت خواهد گرفت.

 

مقایسه جرثقیل نیم دروازه ای با دروازه ای

دلایل نام‌ گذاری جرثقیل ‌های نیم دروازه ای،جرثقیل دروازه ای و… به خاطر شکل و ظاهر این جرثقیل ‌ها و همچنین نحوه نصب شدن آن ‌ها می باشد. اما این جرثقیل‌ ها از لحاظ عملکرد همگی کارکرد یکسانی دارند. در واقع وظیفه همه این جرثقیل‌ ها بلند کردن اجسام سنگین و با وزن بالا می باشد. مهم ‌ترین دلیلی که کارفرما و نصاب را مجبور به انتخاب نوع جرثقیل برای نصب در مکان مورد نظر می ‌کند شرایط محل نصب جرثقیل است. برای مثال هنگامی ‌که محل کار بیرون از سالن باشد و تکیه‌ گاهی برای نگه ‌داشتن جرثقیل وجود نداشته باشد بایستی هزینه بیشتری صرف شده و جرثقیل دروازه‌ ای ساخته شود.

جرثقیل دروازه ‌ای:

جرثقیل دروازه‌ ای دقیقاً به شکل دروازه است و 2 پایه بزرگ تا ارتفاع 8 متر دارد. این پایه‌ ها بر روی ریل قرار می ‌گیرند و از طریق ریل می ‌توان جرثقیل را به حرکت درآورد. ریل‌ های نصب‌ شده بر روی زمین شبیه ریل قطار می باشند و همینطور جرثقیل چرخ‌ هایی شبیه چرخ قطار دارد که جرثقیل توسط این چرخ‌ ها بر روی ریل به حرکت در می‌آید.

جرثقیل نیم دروازه ای:

برای شرایط خاص استفاده می‌ گردد. در هنگامی که در یک کارخانه یا سوله تنها یک دیوار قرص و محکم وجود دارد می ‌توان از جرثقیل نیم دروازه ‌ای استفاده کرد. جرثقیل نیم دروازه ‌ای یک ‌طرف جرثقیل روی دیوار نصب می ‌شود و طرف دیگر بر روی پایه ‌ای بزرگ قرار می ‌گیرد. به این نوع جرثقیل‌ ها جرثقیل نیم دروازه ‌ای گفته می‌ شود.

در رابطه با تفاوت و مقایسه قیمت انواع جرثقیل باید عرض شود که جرثقیل ‌های دروازه‌ ای بالاترین قیمت را در میان جرثقیل‌ ها را دارند. جرثقیل ‌های دروازه ای به دلیل اینکه  سنگین‌ تر هستند و در تولید آن‌ ها آهن بسیار بیشتری استفاده می ‌شود، بالطبع گران ‌تر می باشند. همچنین تولید جرثقیل ‌های دروازه ‌ای به لحاظ فنی دشوار‌تر و سخت‌ تر بوده و برای تولید آن زمان بیشتری صرف می ‌شود.

جرثقیل نیم دروازه ای

انواع جرثقیل نیم دروازه ای

همانند بسیاری از سازه های سنگین صنعتی، این نوع جرثقیل نیز دارای انواع متفاوتی است که مهمترین آنها در دو دسته ی جرثقیل نیم دروازه ای تک پل و دو پل جایگذاری می شوند. همانطور که می توان حدس زد، جرثقیل های تک پل این عرصه تنها به یک پل مجهز اند، استفاده از این دستگاه ها زمانی در اولویت قرار دارد که نیاز کاربری یک مجموعه در جا به جایی اجسام نسبتا سبک خلاصه شود، این گونه جا به جایی ها اصولا دارای سرعت بالایی هستند.
جرثقیل دو پل نقطه مقابل محصول قبلی است، این دستگاه دارای دو پل مجزا است، این سازه به راحتی می تواند اجسام بزرگ و سنگین را با سرعتی کمتر به مکان دیگری انتقال دهد. در حقیقت نوع دو پل این محصولات به گونه ای ساخته شده اند که علاوه بر انطباق پذیری بالا در مقابل شرایط کاری مختلف، بتوانند محصولات سنگین و حجیم را به سهولت جا به جا کنند.

جرثقیل نیم دروازه ای تک پل

جرثقیل‌های نیم دروازه ای به صورت L وارون ساخته می‌شوند که یک طرف آن روی تیرهای سقف و طرف دیگر روی ریل نصب شده و روی زمین حرکت می‌کند. این جرثقیل‌ها زمانی که پوشش تنها بخشی از سالن مد نظر باشد مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جرثقیل نیم دروازه ای دو پل

اگر نیاز به جابه‌جایی بارهای سنگین تا ۱۲۰ تن در سرتاسر منطقه وسیعی دارید، جرثقیل نیم دروازه‌ ای دو پل بهترین انتخاب شماست. جرثقیل‌های نیم دروازه‌‌ ای دو پل، عملکرد سنگین و مداوم، قابلیت انعطاف ‌پذیری بالا و سهولت کاربری را براید شما تضمین می‌کند.

 

تفاوت جرثقیل نیم دروازه ای و دروازه ای

جرثقیل های متعددی با پسوند (دروازه ای) به بازار ملحق می شوند که هر کدام دارای خصوصیات و تشابهات بسیاری هستند‌. گاهی افزایش وجه اشتراک دو یا چند محصول با یکدیگر می تواند مخاطبان را در تشخیص تفاوت آنها به چالش بکشاند، در ادامه این مطلب برخی از تفاوت های بارز این دو جرثقیل دروازه ای و نیم دروازه ای درج می شود.

 • جرثقیل دروازه ای به نسبت نوع دیگر آن تحمل بار بالا تری دارد.
 • سیستم مهار این دو جرثقیل با یکدیگر متفاوت است.
 • ابعاد و طراحی هر یک از محصولات به نسبت دیگری دارای تغییراتی است.
 • در نوع دروازه ای بخش پل بر روی دو ستون جایگذاری می شود، اما در مدل نیم دروازه ای بخشی از پل بر روی یک ستون، و
 • بخشی دیگر بر روی دیوار تعبیه خواهد شد.

جرثقیل نیم دروازه ای

 کارخانه تولید جرثقیل نیم دروازه ای دانیال صنعت

شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت با ارائه خدمات فنی و مهندسی و بازرگانی در زمینه طراحی، ساخت و فروش انواع جرثقیل‌ها (جرثقیل دروازه ای، جرثقیل سقفی تک پل و جرثقیل سقفی دو پل) و با اتکا به راهبری معتبر و شاخص، قابلیت سازماندهی موثر با مدیران كارآمد، رضایت سازمان‌ها و نهادهای دولتی، خصوصی و صنایع بزرگ داخل و خارجی كشور را فراهم می‌سازیم. همچنین ضمن توجه به تعهدات و مسئولیت‌های خود نسبت به مشتریان، با استفاده از فناوری‌های روز و نوآوری، خدمات خود را در بالاترین سطح ممکن ارائه می‌نماییم.

قیمت ساخت جرثقیل نیم دروازه ای (Half gantry crane)