جرثقیل بازویی چیست؟

جرثقیل بازویی چیست؟

جرثقیل‌های بازویی یک راه‌ حل جابجایی مکانیکی هستند که فرآیندی ایمن را ایجاد می‌کنند که در آن فرد می‌تواند بارهای سنگین را در اطراف یک کارگاه، تاسیسات یا سایر امکانات را جابجا کند. جرثقیل های بازویی بسیار متنوع هستند و همچنین می توانند با جرثقیل های پل سقفی برای به حداکثر رساندن تولید جفت شوند. طراحی ارگونومیک آنها در محیط تولید بسیار جذاب است زیرا می توانند بهره وری کارگران را افزایش دهند، آسیب های محل کار را کاهش دهند و ایمنی را بهبود بخشند.

جرثقیل بازویی از یک تیر افقی تشکیل شده است که یک بالابر به آن متصل می شود. بازوی متحرک معمولاً یا توسط یک ستون پشتیبانی می شود یا به دیوار یا ستون ساختمان متصل می شود. معمولاً بازوی جرثقیل بازویی به یک زاویه مشخص می‌چرخد و بالابر می‌تواند بازو را بالا و پایین کند. با این حال درجه و روش حرکت بسته به طراحی هر جرثقیل بازویی متفاوت است.

انواع مختلفی از جرثقیل های بازویی وجود دارد که هر کدام به گونه ای طراحی شده اند که با نیازهای کاربردهای بالابر منحصر به فرد مطابقت داشته باشد. جرثقیل های بازویی مستقل رایج ترین نوع هستند و می توانند در مکان های مختلف نصب شوند. طراحی آنها پایه و اساس بسیاری از انواع دیگر جرثقیل های بازویی، از دیوار و سقف نصب شده تا جرثقیل های بازویی مفصلی است. پیشنهاد میکنیم جهت بررسی و خرید انواع جرثقیل بازویی با مشاوران شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت تمای بگیرید.

 

جرثقیل بازویی چگونه کار می کنند؟

مانند تمام جرثقیل ها، جرثقیل های بازویی تجهیزات بالابری هستند که به یک تیر افقی، سقف، یک ستون یا یک دیوار متصل می شوند. ساختار یک جرثقیل بازویی به بازوی متحرک بستگی دارد که دستگاه بالابر جرثقیل را پشتیبانی می کند.

جرثقیل‌های بازویی می‌توانند به روش‌های مختلفی تولید شوند که می‌توان از آنها استفاده کرد. هر چیزی از عملکرد دستی گرفته تا عملکرد برقی در دسترس است. جرثقیل بازویی دارای 3 حرکت اصلی است که احتمالاً در حین استفاده از آن استفاده خواهید کرد، این حرکات چرخشی، عرضی و بالابر هستند.

 

  • حرکت چرخشی – این اساساً راهی است که بوم به دور ستون/پایه می‌چرخد.
  • حرکت عرضی – این حرکت بالابر در امتداد بوم (افقی) است.
  • حرکت بالابر – این به حرکت کالا یا مواد به صورت عمودی (بالا و پایین) اشاره دارد.

 

اگر جرثقیل بازویی شما به صورت دستی کار می کند، متوجه خواهید شد که حرکت بالابر (و گاهی اوقات حرکت عرضی) با استفاده از بالابر یا سیستم قرقره انجام می شود. با این حال، اگر جرثقیل بازویی برقی را انتخاب می کنید، می توانید به سادگی از کنترل های موجود برای فعال کردن حرکات به صورت مکانیکی استفاده کنید.

جرثقیل بازویی

نصب جرثقیل بازویی

جرثقیل های بازویی را می توان هم در داخل و هم در خارج استفاده کرد که به این معنی است که این نوع تجهیزات بالابری افزودنی ارزشمند برای هر محیط صنعتی است. سبک ها و انواع مختلفی از جرثقیل بازویی وجود دارد که وابسته به مدل مورد نظر نحوه نصب نیز تغییر می کند.

 

نصب جرثقیل بازویی روی زمین

جرثقیل های بازویی روی زمین دارای دکل لوله فولادی ساختاری دیواری سنگین و صفحه پایه تقویت شده با قطر بزرگ برای حداقل انحراف و هم ترازی مداوم هستند. هنگامی که جرثقیل بازویی روی زمین نصب می شود، ستون جرثقیل روی زمین قرار می گیرد. این سبک به جرثقیل اجازه می دهد که معمولاً تا 270 درجه تاب بخورد، 360 درجه کامل نیز با طرح های خاص قابل دستیابی است که به این معنی است که جرثقیل می تواند اقلام را در شعاع خاصی در هر جهتی برداشته و حرکت دهد.

یک جرثقیل روی زمین را می توان در زیر یا روی مهاربندی قرار داد و مستقیماً به زمین متصل می شود. این نوع جرثقیل برای استفاده در فضای داخلی یا خارجی مناسب است تا زمانی که مدل مناسب را انتخاب کنید. جرثقیل های کفی نیز با تعدادی تجهیزات اضافی از جمله چرخ دستی و گیره و همچنین ویژگی های بهداشتی و ایمنی مانند سوئیچ ایزولاتور در دسترس هستند. این جرثقیل ها را می توان با انواع مختلف مهاربندی تغییر داد و پیکربندی کرد تا نیازهای محیطی و شرکت را برآورده کند.

 

نصب جرثقیل بازویی گردان

جرثقیل بازویی دیواری برای مکان های کوچکتر یا مناطق محدود ایده آل است زیرا کمترین فضا را اشغال می کنند. این نوع جرثقیل را می توان بسیار راحت به ساختار ساختمان شما اضافه کرد. طراحی جرثقیل به گونه‌ای تنظیم می‌شود که با چیدمان محل شما و کاری که می‌خواهید عمدتاً از آن استفاده کنید، تناسب داشته باشد.

این سیستم ها گزینه ایده آلی برای حداکثر ترخیص در کارخانه هایی هستند که دارای موانع متعدد بالای سر هستند. اگر جرثقیل بازویی شما روی دیوار نصب شده است، این به طور کلی به این معنی است که می توانید بین 180 تا 200 درجه چرخش داشته باشید. بنابراین، بسته به موقعیت نصب و محیط اطراف محل نصب، می‌توانید اقلام را در یک قوس 200 درجه حرکت دهید. اگر به جرثقیل بازویی نیاز دارید هدف ما این است که به شما کمک کنیم تا متوجه شوید چه نوع سیستم جرثقیل بازویی برای نیازهای عملیات شما مفیدتر است.

 

طراحی جرثقیل بازویی

در بیشتر موارد، سیستم های بازویی دارای طراحی و ساخت بسیار ابتدایی هستند. در مقایسه با جرثقیل های پل یا دروازه ای، کار با آنها ساده است و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند زیرا قطعات کمتری دارند که به طور بالقوه ممکن است خراب یا فرسوده شوند. طراحی جرثقیل های بازویی به آنها اجازه می دهد تا در فضاهای کاری کوچک به خوبی کار کنند و وظایف باربری تکراری را انجام دهند. آنها جرثقیل های بسیار انعطاف پذیر و همه کاره با طراحی ساده هستند.

 

کاربرد های جرثقیل بازویی

رایج ترین نوع جرثقیل سیستم بازویی است زیرا می توان آنها را تقریباً در هر مکانی از جمله در داخل یا خارج از منزل نصب کرد. سیستم‌های بازویی مستقل را می‌توان در زیر سیستم‌های جرثقیل پل بزرگ یا در مناطق باز که می‌توانند سلول‌های کاری جداگانه را پشتیبانی کنند، استفاده کرد. آنها را می توان در فضای باز در تفرجگاه ها یا اسکله های بارگیری، و در فضای داخلی برای عملیات ماشین آلات و مونتاژ که در آن می توان از چندین بازو همزمان برای عملیات مرحله ای ساخت استفاده کرد.

جرثقیل بازویی

مزایای جرثقیل بازویی

مزایای اصلی جرثقیل های بازویی ایستاده عدم محدودیت در محل، محدوده چرخشی بیشتر، ظرفیت بالا و دسترسی بیشتر است. سه طرح از جرثقیل های بازویی مستقل وجود دارد که بر روی صفحه پایه، پایه اصلی و پایه آستین نصب شده اند.

 

نصب جرثقیل بازویی ایستاده

پایه روی صفحه نصب شده

اینها ساده ترین و محبوب ترین طراحی هستند. دکل با پیچ کردن یک صفحه پایه بر روی یک پایه بتن مسلح و سپس تقویت دکل با گاست ها محکم می شود.

پایه نصب شده

اینها دارای یک صفحه فولادی جوش داده شده در پایین دکل هستند که در هنگام اولین بار ریزی بتن پایه محکم می شود. ریختن بتن دوم از دکل پشتیبانی می کند و نیاز به رگه ها را در ریشه از بین می برد.

نصب آستین

یک آستین به یک صفحه فولادی جوش داده می شود که برای قرار دادن آستین با اتصال آن به پایه بتنی اول استفاده می شود. سپس یک ریزش دوم آستین را پشتیبانی می کند و دکل داخل آستین قرار می گیرد، تراز می شود و سپس در جای خود جوش می شود. این طراحی امکان جابجایی سیستم بازویی را در صورت لزوم بدون آسیب رساندن به دکل فراهم می کند.

در مقایسه با سایر سیستم های جرثقیل بازویی، سیستم های ایستاده بالاترین ظرفیت، طولانی ترین دهانه ها و بیشترین میزان چرخش را ارائه می دهند. با این حال، جرثقیل های بازویی ایستاده از جمله گران ترین سیستم ها و دائمی ترین راه اندازی هستند که دلیل آن فونداسیون خاصی است که برای لنگر انداختن و ایمن سازی جرثقیل و تحمل بار در حین استفاده مورد نیاز است.

 

جرثقیل بازویی ستونی

در فضا هایی که در آن ستون وجود دارد از جرثقیل های بازویی ستونی کمک گرفته می شود. این مدل جرثقیل خود شامل سه نوع برقی ، دستی و زنجیری نیز می باشند.

 

جرثقیل بازویی بدون پایه

جرثقیل های بازویی بدون پایه نوع دیگری از جرثقیل های بازویی مستقل هستند که برای استفاده در داخل ساختمان به صورت دال نصب شده و به بتن مسلح 15 سانتی متری متصل می شوند. این نوع سیستم‌های جرثقیل بازویی نیازی به فونداسیون ریخته‌شده خاصی ندارند و می‌توانند تقریباً در هر نقطه از تأسیسات نصب شوند.

از آنجایی که نیازی به فونداسیون خاصی نیست، این جرثقیل‌های بازویی را می‌توان سریع‌ تر نصب کرد، زیرا لازم نیست منتظر بمانید تا فونداسیون بتن ریخته‌ شده برای و خشک شدن بماند. همچنین در صورت لزوم می توان آنها را به راحتی در یک مرکز جابجا کرد. در حالی که سهولت نصب، مقرون به صرفه بودن و قابل حمل بودن جرثقیل بازویی بدون پایه را برای کاربردهای خاص جذاب می کند، بهتر است در نظر بگیرید که آنها ظرفیت بسیار کمتری نسبت به جرثقیل های بازویی مستقل معمولی با پایه ریخته شده دارند.

بهتر است متناسب با نیازتان جرثقیل بازویی تهیه نمایید. جهت پاسخ به سوالات خود و مشاوره تخصصی پیش از خرید تیم مشاوران توسعه سازه و فلز دانیال صنعت در خدمت شماست.

 

دکل جرثقیل بازویی چیست؟

جرثقیل های بازویی نوع دکل یک جایگزین مقرون به صرفه برای سیستم های ایستاده هستند زیرا به پایه خاصی نیاز ندارند. جرثقیل های بازویی نوع دکل فقط به 15 سانتی متر بتن مسلح برای پشتیبانی از جرثقیل نیاز دارند زیرا به پشتیبانی اضافی از یک تیر یا سازه پشتیبانی سقفی موجود نیاز دارند.

استحکام جرثقیل های بازویی از نوع دکل به صورت تکیه گاه و از بالا تثبیت می شوند و قسمت بالایی توسط تیرهای ساختمان پشتیبانی می شود. برخلاف جرثقیل های بازویی با پایه و جرثقیل بازویی دیواری گردان، جرثقیل های بازویی دکل فضای کمی را اشغال می کنند و نیازی به سوراخ در فونداسیون ندارند. این واقعیت که ساختار ساختمان برای قرار دادن جرثقیل های بازویی دکل نیازی به تغییر ندارد، آنها را به یک روش جابجایی اجسام بسیار مقرون به صرفه تبدیل می کند.

جرثقیل بازویی

کنسول جرثقیل بازویی چیست؟

بسته به نوع موانع بالای سر که ممکن است وجود داشته باشند یا نباشند، دو نوع گزینه طراحی کنسول وجود دارد:

سیستم‌های جرثقیل بازویی دیواری را می‌توان در حفره‌های جداگانه، در امتداد دیوارهای ساختاری مناسب یا ستون‌های تکیه‌گاه ساختمان یا به‌عنوان مکمل جرثقیل مونوریل یا پل سقفی موجود استفاده کرد.

مزیت اصلی استفاده از سیستم دیواری صرفه جویی در فضا است. آنها به هیچ نوع کفپوش یا پایه پایه نیاز ندارند، و همچنین می توانند بسیار نزدیک به زیرین انسداد سقف نصب شوند و حداکثر فاصله را در زیر و بالای بوم ایجاد کنند. این سیستم‌ها را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که در اطراف موانع، زیر موانع، یا از سر راه جرثقیل‌های سقفی تا شوند تا از عدم وقفه در تولید اطمینان حاصل شود.

 

جرثقیل بازویی مفصلی چیست؟

برخلاف جرثقیل بازویی معمولی، جرثقیل بازویی مفصلی دارای بازوی چرخشی و بوم است. آنها به راحتی می چرخند و پاسخگویی ثابتی برای تعیین بارها دارند و می توانند برای رسیدن به بارها در اطراف گوشه ها و موانع قرار گیرند. جرثقیل های بازویی مفصلی را می توان به صورت دیواری، زمینی، سقفی یا بر روی سیستم پل نصب کرد.

چرخش دو بازو را می توان قفل کرد و در سه طول مختلف بازو ارائه کرد. بازوی اصلی دارای یک چرخش 200 درجه است، در حالی که بازوی بیرونی می تواند 360 درجه بچرخد. پیکربندی‌های متعدد جرثقیل‌های بازویی این امکان را فراهم می‌آورد که موقعیت‌ یابی دقیق بار و رعایت احتیاط حین جا به جایی بارها در اطراف موانع وجود داشته باشد.

ساخت جرثقیل سقفی

جرثقیل بازویی چیست؟