تابلو برق جرثقیل سقفی

تابلو برق جرثقیل سقفی

تابلو برق مثل قلب و جریان برق رسانی مثل رگ برای جرثقیل سقفی حیاتی و مهم هستند. پس تابلو برق جرثقیل سقفی می تواند پر اهمیت ترین قسمت جرثقیل نامگذاری شود، البته تابلو برق شامل مجموعه ای از قطعات برقی جرثقیل سقفی و تجهیزات ضد انفجار جرثقیل می‌باشد که سیستم الکتریکی جرثقیل سقفی را داخل یک محفظه از جنس فلز مثل یک جعبه نگهداری میکند و برق را به کلیه نقاط الکتریکی هدایت می کند. تابلو برق جرثقیل سقفی معمولا توسط یک برقکار با تجربه و حرفه ای ساخته می شود زیرا خیلی حساس و پیچیده است و تنها توسط افراد حرفه ای در عرصه ی الکترونیک صنعتی قابل تولید است. معمولا جرثقیل ها حاوی تابلو برق سه فاز صنعتی می‌باشند.

 

کاربرد تابلو برق جرثقیل سقفی

تابلو برق جرثقیل سقفی بر اساس نوع عملکرد در فضا های گوناگون نصب و مورد بهره برداری قرار داده می شوند. یکی از موارد اصلی کاربرد تابلو برق در هدایت و کنترل کابل های برق جرثقیل سقفی است. تابلو برق ها وظیفه کنترل و حفاظت موتور های  AC را انجام می‌دهند.

این تابلوها اغلب شامل  درایوها، مدارهای فرمان کنتاکتوری و مدارهای اندازه گیری موتورمی‌باشند. ین قطعات وابسته به نوع عملکرد تابلو برق جرثقیل سقفی می تواند بسیار متفاوت باشند. استفاده از تابلوهای برق در مکان های صنعتی و سوله ها به دلیل ایمنی بالا می تواند از بروز حوادث متفاوت نیز جلوگیری کند. تابلوهای برق را می توان با PLC برای حالت کار اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک مجهز کرد.

 

تنظیم دستی تابلو برق جرثقیل سقفی

با بهره گیری از تابلو برق در جرثقیل ها دیگر آماری که برای حوادث ثبت می شد به طور چشمگیری کاهش یافته است. پیش از این حوادث بسیار خطرناکی رخ می داد. بعد از این که تابلو برق را بر روی جرثقیل سقفی نصب کردید اکنون نوبت به تنظیم دستی تابلو برق بر روی جرثقیل میرسد. این عمل امل بازنشانی برای یک جز در اهرم نیزمی باشد به نحوی که برای بازرسی توانست موقعیت را در جرثقیل معین کرد و در نهایت دستگاه متوقف شود.

حتی می توان در تابلو برق جرثقیل سقفی از سوئیچ های محدود هم استفاده کرد که جهت کالیبره کردن ارتفاع برای کنترل نوسانات و دیگر اتفاقات مهم و البته برای افزایش دقت در تکرار و کنترل موقعیت بسیار کاربرد دارد.

تابلو برق جرثقیل سقفی

پنل الکتریکی تابلو برق جرثقیل سقفی

پنل الکتریکی یک کابینت یا محفظه برای تجهیزات الکتریکی است که در آن سوییچ‌ها، ابزار نمایش و دستگیره‌های کنترل نصب شده‌اند. تابلو برق جرثقیل سقفی جهت جلوگیری از شوک های الکتریکی به استفاده کنندگان تجهیزات و حفاظت از تجهیزات در مقابل عوامل محیطی استفاده می‌شوند.

 

محل نصب تابلو برق جرثقیل سقفی

به خاطر حساسیت زیاد سیستم برق رسانی جرثقیل سقفی و مخصوصا نیاز به برق رسانی درست و اصولی به کلیه قطعات الکتریکی، تابلو برق را در فضای میانی پل بالابر و کلگی نصب میکنند، تابلو برق جرثقیل باید در محیطی قرار بگیرد که در معرض هیچ نوع برخورد نباشد. تابلو برق جرثقیل سقفی باید در یک‌ مکان استاندارد با ارتفاع و دمای مناسب نصب شود. ارتفاع مناسب برای تابلو برق اکثرا از زمین حساب می‌شود‌.

این ارتفاع وابسته به اندازه تابلو برق نیز دارد و اینکه چه نوع کنتوری برای آن استفاده شده باشد نیز تاثیر گذار است. اصولا این ارتفاع باید میان ۱۸۰ سانتی متر تا حدود ۲ متر در نظر گرفته شود.  البته امکان دارد تابلو برق جرثقیل سقفی به صورت ایستاده طراحی و تولید شده باشد. به همین خاطر باید آن را در محیطی با دمای استاندارد و مناسب و مقداری بالاتر از سطح زمین نصب کرد تا بهترین عملکرد را بر روی جرثقیل سقفی داشته باشد. تابلو برق های کوچک یا تابلو برق ساده اصولا برای جرثقیل سقفی استفاده نمی شود.

 

دمای استاندارد تابلو برق جرثقیل سقفی

کمیسیون بین المللی الکترونیک که (IEC) نامیده می‌شود و وابسته به سازمان استاندارد نیز هست. برای دمای تابلو برق نیز شرایطی را اعلام کرده است. دمای محیط جهت نصب در فضا های باز بایستی در مدت ۲۴ ساعت بیشتر از ۳۵ درجه سانتی گراد افزایش نداشته باشد. در آب و هوای معتدل بالاترین دما ۴۹ درجه و پایین ترین ۲۵- درجه است.

در نظر داشته باشید که کمترین دما در مناطق با آب و هوای سرد بایستی ۵۰- باشد. اگر قرار است تابلو برق در فضای بسته نصب می‌شود، دمای هوا باید در ۲۴ ساعت بیشتر از ۳۵ درجه نشود‌. در نهایت می‌توان گفت بیشترین دمای مجاز ۴۰ درجه و کمترین دما ۵- درجه در فضای بسته می‌باشد.

 

قیمت تابلو برق جرثقیل سقفی

قیمت تابلو برق جرثقیل سقفی کاملا بستگی به تناژ بالابر و قطعات برقی به کار رفته در تابلو برق دارد. در کل هر مقدار که تابلو برق مورد نظرتان پیچیده تر و با قابلیت های بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. شما باید  انتخاب و خرید تابلو برق جرثقیل سقفی را با در نظر گرفتن محیط و نوع فعالیت خود انتخاب کنید.

برای مثال مقدار هزینه لازم جهت تهیه تابلو برق جرثقیل سقفی برای یک کارخانه قطعا بسیار متفاوت با قیمت یک تابلو برق برای جرثقیل سقفی داخل یک سوله کوچک خواهد بود. اگر در این زمینه مهارتی ندارید به آسانی می توانید با شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت تماس حاصل کرده و از تیم مشاوران حرفه ای ما در این زمینه کمک بگیرید.

تابلو برق جرثقیل سقفی

انواع تابلو برق جرثقیل سقفی

انواع تابلو برق از نظر سطح ولتاژ به دو دستۀ زیر تقسیم بندی می شوند:

 • تابلو فشار متوسط (MV)

اصولا در سطح ولتاژ ۱ تا ۳۶ کیلو ولت قرار دارند و به صورت چند سلولی مونتاژ می شوند.

 • تابلو فشار ضعیف (LV)

مقدار ولتاژ تابلوهای فشار ضعیف در جریان متناوب از 1000V و فرکانس 1000HZ و در جریان های مستقیم ولتاژ از 1500V بیشتر نمی شود.

 

مشخصات تابلو برق جرثقیل سقفی

 • کنتاکتورهای استاندارد
 • ترانس ایزوله
 • کنترل فاز
 • اینورتر (درایو) برای کنترل سرعت موتورها
 • رله های حفاظتی
 • فیوز محافظ
 • کلید اضطراری
 • کلید اصلی روشن و خاموش می شود
 • جعبه فلزی با رنگ کوره ای
 • سیستم خنک کننده داخل جعبه تابلو برق، فن تابلو برق صنعتی جرثقیل
 • روشنایی تابلو مهتابی

 

بررسی تابلو برق جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی، جدید یا قدیمی نصب شده، باید آزمایش شوند و دارای گواهینامه واجد شرایط باشند، و قبل از شروع به کار، بازرسی پذیرش را دریافت کنند. برای جرثقیل سقفی تازه نصب شده یا پس از تعمیرات اساسی، قبل از راه اندازی باید برقکار مجرب، نصب کننده، اپراتور جرثقیل و پرسنل فنی مربوطه را سازماندهی کنیم تا جرثقیل سقفی را به طور جامع بررسی کنند.

به دلیل اهمیت تابلو برق در جرثقیل سقفی کارکرد این قطعه باید روزانه و در تمامی تست های سالیانه جرثقیل سقفی مورد توجه قرار گیرد. بررسی عملکرد جرثقیل سقفی نیازمند دانش و تجربه کافی می‌باشد. جهت پاسخ به سوالات خود و ارتباط با تیم متخصص شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت کافیست با ما تماس بگیرید.

 

افزایش ایمنی جرثقیل سقفی

این قطعه از جرثقیل وظیفه قابلیت اطمینان و استانداردهای ایمنی را بر عهده دارد. تابلو برق جرثقیل سقفی کاربردهای عملا بیشماری دارد طوری که برای تنظیم عملیات در جرثقیل و پیشگیری از حوادث بالقوه مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. به عنوان مثال وقتی که طناب از شیار وارد دو چرخ در جرثقیل سقفی می شود با کمک آن در جرثقیل می شود جرثقیل را کنترل کرد. در اصل تابلو برق تاثیر بسیاری در ساختار پل در جرثقیل سقفی خواهد داشت.

به علاوه تابلو کنترل مناسبی بر روی جرثقیل سقفی داشته و شما می توانید با کمک گرفتن از تابلو برق در جرثقیل سقفی برای جابجایی بار با هر ظرفیتی استفاده نمایید. مدلی از تابلو برق وجود دارد برای محافظت در برابر گرمای بیش از حد نصب و استفاده می‌شود. با وجود تابلو برق جرثقیل سقفی ، جرثقیل قابلیت لازم و قابل توجهی برای رویارویی با آسیب و حوادث را خواهد داشت.

به همین خاطر هر تابلو برق باید در بازه های زمانی مرتب  در جرثقیل ها مورد بازرسی و نگهداری و در صورت نیاز اقدام به تعمیر قرار گیرد تا در هیچ زمانی دچار از کار افتادگی نشوند. همچنین  در مدارات الکتریکی و مدارات باز میزان فرسودگی تابلو در گذر زمان طولانی تر خواهد بود. برای این که قادر باشید نظارت درستی بر روی تابلو برق در جرثقیل سقفی خود داشته باشید سوئیچ های روی آن باید روزانه بررسی شوند پیش از این که در جرثقیل سقفی جاسازی شوند.

تابلو برق جرثقیل سقفی

شرکت های تولید کننده تابلو برق جرثقیل سقفی تحقیقات گسترده ای جهت تعیین تعداد سوئیچ ها انجام داده است تا از لحاظ فیزیکی مشخص شود که این تابلو برق چه میزان توانایی تحمل سوئیچ را دارا است. با اطلاع از تمامی این اطلاعات در رابطه با تابلو برق شما می‌توانید تابلو برق را بازرسی و نگهداری کنید.

گاهی ممکن است حد سوئیچ ها در تابلو برق با عملیات جرثقیل سقفی ارتباط مستقیم داشته باشد. سوئیچ در تابلو برق ابتدا یک سیگنال را به طور ایمن و کند برای حرکت جرثقیل مورد بررسی و آزمایش قرار خواهد داد. سوئیچ های بعدی در تابلو برای کنترل از راه دور در جرثقیل مورد استفاده قرار خواهد گرفت. با بهره گیری از این کنترل ها شما می توانید حرکت جرثقیل سقفی را کنترل نمایید. البته حرکاتی برای بالا بردن امکان دارد توسط چند سوئیچ محدود در تابلو برق استفاده شود.

تابلو برق جرثقیل سقفی