ساخت سوله سردخانه‌ ای

ساخت سوله سردخانه‌ ای

مدت زیادی است که در پی تولیدات انبوه مواد غذایی با قابلیت فساد، ساخت سوله سردخانه‌ ای به منظور جلوگیری از خرابی این دسته مواد غذایی طراحی و ساخته شده است. این سردخانه‌ها که عمدتا سوله سردخانه ای هستند به منظور جلوگیری از خرابی خوراکی‌ها در شرایط مختلف ساخته می‌شوند.

شرایط آب و هوایی که مدام درحال تغییر است ، تولید بسیار زیادتر نسبت به نیاز مصرف کننده و اهمیت بالای آماده کردن محصولات خوراکی برای انتقال به خرده فروشان، موجب ایجاد شرایطی شده است که برای نگهداری از انواع مواد غذایی مورد مصرف مردم در تمام نقاط کشور نیاز ضروری جهت اقدام به ساخت سوله سردخانه‌ ای وجود دارد.

تولید و ساخت سوله سردخانه‌ ای دلایل مختلفی دارد که در این مقاله به مهمترین آنها می‌پردازیم. شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت در نظر دارد تا با قرار دادن اطلاعات کامل در رابطه با ساخت سوله سردخانه‌ ای در این مطلب به تمامی سوالات شما پاسخ دهد. 

 

دلایل ساخت سوله سردخانه‌ ای

همانطور که پیش‌تر گفتیم برای احداث و ساخت سوله سردخانه‌ ای دلایل مختلفی وجود دارد که هرکدام به نحوی حائز اهمیت است. در گذر زمان مردم متوجه مشکلات مختلفی شدند و در پی راه حلی برای آنها بودند، از جمله خرابی و فساد میوه جات، خوراکی و… از این دسته مشکلات بود. در نتیجه مردم به دنبال مکانی سرد برای نگهداری آنها در فصول گرم بودند که با ساخت سوله سردخانه‌ ای آشنا شدند.

سوله سردخانه ای و تولید انبوه مواد غذایی

با افزایش جمعیت، تعداد افراد متقاضی برای مصرف مواد غذایی افزایش یافت و در پی آن تولیدات انبوه این دسته مواد صورت گرفت. برای مثال افزایش میزان کاشت و برداشت میوه‌ را در نظر میگیریم. پس از مدتی با افزایش سطح کشت میوه و افزایش تعداد درختان میوه، محصولات بیشتری نیز برداشت میشد که باید پس از انبار شدن کم کم به دست مشتریان می‌رسید.

 

ساخت سوله سردخانه‌ ای

متاسفانه در این میان حجم زیادی از میوه‌ها خراب و گندیده می‌شد که خود یک معضل بزرگ برای کشاورز، تولید کننده و مصرف کننده بود. در نتیجه با ساخت سوله سردخانه‌ ای و افزایش سطح مکان سردخانه در نقاط مختلف، افراد توانستند مقدار بسیار زیادی از میوه‌ها را سالم به دست مشتری برسانند. در سوله سردخانه‌ ای مواد غذایی حتی تا چندین روز هم سالم و بدون خرابی می‌مانند. 

سوله سردخانه ای در فصول مختلف

ایران یک کشور چهار فصل است و در هر کدام از این فصول شرایط آب و هوایی مختص خود را دارد. همانطور که می‌دانید در فصل تابستان که در اکثر نقاط کشور هوا گرم است نیاز اساسی به ساخت سوله سردخانه‌ ای برای نگهداری از مواد غذایی و تره بار وجود دارد.

از آن رو که تنوع مواد غذایی مخصوصا میوه‌جات در فصل تابستان بیشتر است، مصرف مردم در این فصل بیشتر و نیاز آنها به تره بار افزایش می‌یابد، در نتیجه ساخت سوله سردخانه‌ ای برای نگهداری از عمده مواد غذایی در تابستان بسیار مهم است.

 

سوله سردخانه‌ ای و صادرات مواد غذایی

نه تنها ایران بلکه تمامی کشورهای جهان به جز مصارف مواد غذایی برای خود، بخشی از آن را به خارج از کشور صادر می‌کنند تا بتوانند در کنار مصرف از نظر اقتصادی با یکدیگر تعامل داشته باشند. همانطور که می‌دانید برای صادرات مواد غذایی باید بار با هواپیما یا کشتی باربری با چندین تن مواد غذایی بار زده شود.

در نتیجه جمع آوری و نگهداری این همه مواد غذایی تا روز باربری چگونه امکان پذیر است؟ تنها راه آن ساخت سوله سردخانه‌ ای برای نگهداری از آنها است، که نه تنها در بیرون بلکه در برخی کشتی‌ها سردخانه‌های کوچکی برای نگهداری از مواد و جلوگیری از خرابی آنها در طول مسیر است.

 

اینها تنها بخشی از دلایل مهم ساخت سوله سردخانه‌ ای هستند که برایتان شرح دادیم. شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت در نظر دارد تا با افزایش آگاهی مردم نسبت ساخت انواع سوله‌ها و کاربرد آنها اطلاعات کافی به مشتریان سوله سردخانه ای بدهد. 

تقسیم بندی سوله سردخانه ای

سوله‌ها به چندین نوع مختلف تقسیم شده‌اند که هر کدام از آنها نیز خود شامل چندین طرح مختلف با کارایی‌های مختلف می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به دیگر مطالب سایت شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت توضیحات کاملی در رابطه با سوله مدنظر خود پیدا کنید. همانند دیگر سوله‌ها، سوله سردخانه ای نیز به چهار نوع مختلف تقسیم می‌شود که هر کدام عملکرد‌های بخصوصی دارند. 

ساخت سوله سردخانه‌ ای

انواع سوله سردخانه ای

ساخت سوله سردخانه‌ ای موقت (گمرکی)

یکی از انواع سوله‌ها، سوله سردخانه موقت یا گمرکی است که دلیل نام گذاری آن ایجاد سرمایش و نگهداری مواد در کوتاه مدت است. برای مثال مواد غذایی که قرار است با کشتی صادر شوند را مدت کوتاهی یا به صورت موقت در یک سردخانه نگهداری می‌کنند که همان سوله سردخانه موقت است. ساخت سوله سردخانه‌ ای در کشتی های باربری بخش مواد غذایی بسیار رایج و کارآمد است.

از ویژگی‌های این سوله سردخانه ای بالاتر بودن دمای آن از دمای انجماد است، با این حال بازم مواد غذایی به صورت نیمه یا کامل منجمد می‌شوند. زمان نگهداری مواد غذایی در این سوله‌ها تقریبا ۲ روز تا دو هفته است، بدین صورت که بعضی مواقع مواد غذایی دو روز نیاز به نگهداری دارند و در برخی مواقع خاص تا دو هفته نیز به طول می‌انجامد. 

ساخت سوله سردخانه‌ ای طولانی مدت

این مدل سوله نیز یکی دیگر انواع سوله است که با توجه به شرایط خود نیز به چند دسته تقسیم شده است. اساس تقسیم بندی سوله سردخانه درازمدت به دو عامل بستگی دارد. عامل اول، نوع مواد غذایی و میزان فساد آنها در شرایط آب و هوایی مختلف است. عامل دوم، بستگی به مدت نگهداری مواد غذایی و استفاده از آنها در چه فصلی است. در نتیجه با این دو عامل سوله سردخانه دراز مدت به چندین مدل تقسیم می‌شود.

برای مثال، در نوعی از این سوله، میوه‌هایی همچون آلبالو و گیلاس به مدت یک هفته نگهداری می‌شوند، در حالی که دمای آن باید یک درجه سانتیگراد باشد. همچنین در نوعی دیگر از این سوله‌ها سیب در دمای مناسبی میان صفر تا یک درجه سانتیگراد به مدت 240 روز نگهداری می‌شود، در اصل این دما و زمان، طی شدن فرایند رسیدگی سیب و نرسیدن آن به فساد است. ساخت سوله سردخانه‌ ای برای نگهداری مواد غذایی که دیر فاسد می شوند و ماندگاری بالایی دارند یک راه حل اقتصادی و رایج است.

ساخت سوله سردخانه‌ ای بالای انجماد

ساخت سوله سردخانه‌ ای (دمای بالای انجماد) برای مواد غذایی که قابلیت فساد بالایی دارند و در مدت زمان کوتاهی پلاسیده و خراب می‌شوند استفاده می‌شود. میوه و سبزیجات از این دسته مواد غذایی هستند که نیاز به دمای خاصی برای تازه ماندن دارند.

سبزیجات تنها در دمایی مناسب و بالاتر از صفر درجه (دمای انجماد) تازه می‌ماند و پلاسیده نمی‌شود، در نتیجه هدف از ساخت سوله سردخانه‌ ای بالای انجماد، دارا بودن دمای مناسب بالاتر از دمای انجماد است تا بتوان در مدت زمان نسبتا طولانی مقادیر زیادی از میوه و سبزیجات را نگهداری کرد. در اصل موضوع مهمی که در اینجا مطرح است نداشتن قدرت چنین سردخانه‌هایی برای دماهای زیر صفر درجه ( منفی) است و همینطور در دمای یخ زدگی میوه و سبزیجات دچار خرابی می‌شوند.

 

ساخت سوله سردخانه‌ ای

ساخت سوله سردخانه انجماد

این دسته از سوله‌ها که به راحتی به دمای انجماد یا همان زیر صفر درجه می‌رسند مکان مناسبی برای نگهداری از مواد غذایی لزوم انجماد هستند. برای مثال گوشت، ماهی، میگو، سوسیس، همبرگر و… از دسته مواد غذایی هستند که اگر در حالت انجماد قرار نگیرند فاسد شده و قابل مصرف نیستند.

در نتیجه ساخت سوله سردخانه‌ ای موجب شده تا مقادیر انبوهی از این دسته مواد خوراکی در مدت زمان طولانی در سوله سردخانه انجماد نگهداری شده و کاملا سالم به دست مصرف کننده برسند. از مزیت‌های این مدل سوله تغییر راحت دمای آن است، به گونه‌ای که میتوان از دمای انجماد برای مواد غذایی قابل انجماد استفاده کرد و اگر لازم شد دمای آن به راحتی به بالای صفر برسد و برای مواد غذایی غیر قابل انجماد استفاده شود.

 

قطعات سوله سردخانه ای

سوله سردخانه ای همانطور که از نامش پیداست از قطعات بسیار زیادی برای سرمایش مواد غذایی و همچنین نگهداری از آنها ساخته شده است. شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت سعی دارد با آشنایی شما با این قطعات و کارایی آنها شما را با نحوه ساخت سوله سردخانه‌ ای آشنا کند.

موتور که از مهمترین قطعات است تامین کننده انرژی لازم برای کار کردن سوله است. دومین قطعه تشکیل دهنده آن‌گاز است، گازی به نام فریون که در کارکرد سوله سردخانه ای و نگهداری مواد غذایی بسیار موثر است، اما متاسفانه خطرات زیادی برای محیط زیست از جمله پاره شدن لایه اوزون را به همراه دارد. کمپرسور از دیگر قطعات است که موجب ایجاد فشار و کنترل دما می‌شود.

ترموسوئیچ از دیگر قطعات سوله سردخانه ای است که به صورت خودکار موجب تعادل دما و تغییرات دمایی می‌شود. اواپراتور که وظیفه خنک کنندگی داخلی سوله را بر عهده دارد از دیگر قطعات مهم و اولیه سردخانه است. شیر انبساط وظیفه پخش کردن یکنواخت گاز به اواپراتور را بر عهده دارد که یکی از قطعات مهم حین ساخت سوله سردخانه‌ ای می‌باشد.

همانطور که می‌دانید، ساخت سوله سردخانه‌ ای هزینه‌های زیادی را متحمل می‌شود و نگهداری‌ های پس از آن نیز بسیار مهم است. پس اگر قصد ساخت و احداث چنین سوله‌ای را دارید ابتدا تمامی مطالب مرتبط در رابطه با ساخت سوله سردخانه‌ ای را مطالعه کنید و پس از یک جمع بندی کلی و نتیجه گیری شروع به تصمیم گیری کنید. البته کمک گرفتن و همفکری با افراد متخصص و با تجربه در این زمینه از شروط اولیه ساخت یک سوله کارآمد است. تیم حرفه ای شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت آماده پاسخ به سوالات شما مشتریان گرامی می‌باشد.

 

 

ساخت سوله سردخانه‌ ای