ساخت جرثقیل سقفی برقی

ساخت جرثقیل سقفی برقی

جرثقیل سقفی برقی ابزاری درون کارگاهی برای جابه‌جایی و انتقال بارهای سنگین است که به صورت تک پل و دو پل نصب شده و در ارتفاعی مشخص، وظیفه‌ی انتقال بارهایی با وزن بالایی را که حمل آن برای انسان غیر ممکن و یا بسیار دشوار است را دارند. جرثقیل سقفی برقی وسیله ای است که با استفاده از نیروی الکتریکی که در موتورهایش به جریان می‌افتد در امتداد سه محور ارتفاع، عرضی و طولی، همه‌ی محدوده‌ی سوله، کارخانه یا محیط کارگاهی را پوشش می‌دهد.

 هدایت جرثقیل سقفی برقی از طریق ریموت و یا کلید فرمان توسط انسان و یا به اصطلاح اپراتور انجام می‌گیرد و نیز می‌تواند با پذیرفتن برنامه مورد نظر، فعالیت خودکار از پیش تعیین شده‌ای را انجام دهد که به کاهش هزینه‌های انجام کار سرانجام می انجامد. جرثقیل سقفی برقی، اجسام سنگین را به شکل معلق در هوا به وسیله‌ی قلاب یا تجهیزات دیگر در محیطی که برای آن به شکل فیزیکی برنامه ریزی شده است، جابه‌جا کرده و به طور کلی این جرثقیل ها به دو دسته‌ی کلی تک پل (مونوریل) و دو پل (دو پل) تقسیم‌بندی می‌شود.

 

کارایی و کاربرد ساخت جرثقیل سقفی برقی

ساخت جرثقیل سقفی برقی، بهترین گزینه برای استفاده در مکان‌هایی تلقی می‌شوند که به علت نیاز اساسی به استفاده‌ حداکثری از فضای پروژه، امکان استفاده از دیگر جرثقیل‌های سقفی، نظیر جرثقیل سقفی دروازه‌ای وجود ندارد. این مدل از جرثقیل در فضای سرپوشیده مانند کارخانه ها، کارگاه ها و سوله  ها را برای جابه‌جایی پیوسته و انتقال بارهای سنگین از مکانی به مکان دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

صنایعی که در پروسه‌های انبارداری، تولید و دیگر حوزه‌ها به انتقال و جابجایی بارها، قطعات یا محموله‌های سنگین نیاز دارند (مانند صنایع خودرو سازی، تجهیزات سنگین، کشتی سازی، نیروگاهی، ساخت فلزات و بتن، هواپیمایی، ساخت تجهیزات حمل و نقلی و غیره) می‌توانند از چنین جرثقیل کاربردی استفاده نمایند.

ساخت جرثقیل سقفی برقی برای محیط‌هایی که دهانه‌ی عریض دارند می‌تواند بهترین گزینه‌ برای حمل، جابه‌جایی و انتقال کالاها باشد. در صورتی که ستون‌هایی برای تحمل وزن جرثقیل و بار آن در محل موجود نباشد، برای اجرا و نصب جرثقیل‌های سقفی برقی می‌توان از سازه‌های مخصوص نگهدارنده استفاده کرد.

ساخت جرثقیل سقفی برقی

مراحل ساخت جرثقیل سقفی برقی

ساخت جرثقیل سقفی برقی را می‌توان به سه فاز اصلی خرید، طراحی و تولید جرثقیل تقسیم کرد که هر کدام را به صورت جداگانه و مفصل در ادامه توضیح می دهیم. اما از نظر زمان بندی، مجموعه فرایند های ساخت جرثقیل سقفی برقی بین ۴ تا ۸ ماه به طول خواهد انجامید.

مرحله خرید:

خرید تجهیزات لازم برای ساخت جرثقیل سقفی برقی به دو دسته‌ خرید‌های داخلی و خرید از خارج کشور تقسیم بندی می‌شود. قطعاتی مانند ترولی (بالابر) که در داخل کشور وجود ندارند، یا تولید نمی‌شوند یا از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند، از شرکت های مختلف اروپایی مانند ورلینده (Verlinde) فرانسه یا استریت (Street) انگلیس خریداری شده و سپس به داخل کشور وارد می شوند.

اما قطعاتی که امکان این را دارد که نمونه های تولید داخل و با کیفیتشان را یافت، مانند موتور گیربکس‌های طولی SEW، بلبرینگ، ورق‌های فلزی، مواد چرخ، اتصالات و پیچ و مهره‌ها، خط برق‌رسان طولی (Bus Bar)، رنگ و خط برق‌ رسان عرضی (C-Rail)، کلید فرمان، کابل ها، ریموت و لیمیت سوییچ نیازی به خرید از خارج نداشته و از داخل کشور تهیه می‌شوند.

مرحله طراحی ساخت جرثقیل سقفی برقی

در مرحله طراحی ابتدا سایت (محلی که قرار است جرثقیل سقفی برقی در آن نصب شود) مورد بازبینی و تحقیق قرار می‌گیرد. یعنی نقشه برداران، مهندسان و طراحان، از محلی که قرار است جرثقیل سقفی برقی در آن کار گذاشته شود ابتدا بازدید های لازم را کرده و تمامی اطلاعات محیط را (از ابعاد و اندازه سوله یا سالن گرفته تا مقاومت ستون‌ها برای تحمل وزن جرثقیل و باری که در آینده حمل خواهد کرد) را ثبت می‌کنند تا بر طبق نیاز کارفرما، امکاناتی که محیط پروژه می‌تواند در اختیار طراحان قرار دهد را ارزیابی کرده باشند.

مرحله ی بعدی در ساخت جرثقیل سقفی برقی، طراحی و تهیه نقشه General Arrangement می‌باشد که توسط نرم افزارهای مهندسی مختلف مانند autocad, rhino, revit یا نرم افزار هایی از این قبیل تهیه می‌شود. گاهی نمونه‌های سه بعدی نیز از فضا به همراه جرثقیل سقفی برقی تهیه می‌شود تا تمامی نیازهای کارفرما و امکانات، در آن تست شده و نتیجه‌ نهایی حاصل شود. پس از آن، تمامی نقشه‌ها برای ساخت جرثقیل سقفی برقی نیاز به اخذ تاییدیه دارند و پس از تایید شدن آماده‌ی اجرا خواهند شد. گاهی فضای پروژه ای که قرار است جرثقیل سقفی برقی در آن پیاده سازی و اجرا شود نیاز به تغییرات جزئی و مختصری  مانند تمیز کاری، رنگ‌آمیزی، مقاوم‌ سازی، جوشکاری و مانند این‌ها را دارد که این اقدامات و فرایند ها می‌توانند همزمان با دیگر مراحل طراحی و ساخت جرثقیل سقفی برقی انجام شود.

ساخت نهایی جرثقیل

یک جرثقیل سقفی برقی از اجزای بسیاری تشکیل شده که هر یک از آن‌ها باید در مکان دقیق خود به درستی قرار گیرد تا کارایی کافی و لازم را در سازه به وجود آورند. این اجزاء از ورقه‌های فولادی که باید به یکدیگر جوش داده شوند گرفته تا موتور اصلی جرثقیل و دیگر قطعات، برای ساخت جرثقیل، در کنار هم، چهار قسمت اصلی یک جرثقیل سقفی برقی را تشکیل می‌دهند. این چهار قسمت شامل: ریل،کلگی، پل و متعلقات منحصر به آن می‌شوند.

پل جرثقیل سقفی برقی:

برای ساخت پل در این سازه ها با توجه به عرض کارگاه، سوله، انبار و یا محیطی که قرار است جرثقیل در آن نصب شود، با محاسبات بسیار دقیقی که مهندسان انجام می دهند، با برشکاری‌های سرد، ورقه‌های فولادی را آماده کرده و با سرسازی ورق‌ها و پخ‌کاری، مطابق با نقشه های تایید شده، آن را به عرض مطلوب آماده می‌کنند. تسمه‌ سازی‌های بال بالای جرثقیل (آن طرف از پل که دارای برق رسان های ویژه می‌باشد) و بال پایین جرثقیل(طرف دیگر پل) به علاوه‌ تسمه‌ سازی نیز می‌تواند در همان زمان انجام شود تا برای جوشکاری هادی (چهار پهلو) بر روی بال های سازه آماده باشند. سپس دیافراگم را بر روی بال بالای سازه تنظیم کرده و جان را به دیافراگم و بال بالا به صورت U شکل مونتاژ می کنند.

مونتاژ بال پایین به شکل U مونتاژ شده و تشکیل Box پل مرحله بعدی در ساخت جرثقیل سقفی برقی می باشد که می بایست پیش از جوشکاری طولی بال به انجام پذیرد، بعد از آن سر سازی پل انجام می پذیرد تا پل آماده مونتاژ به کلگی ها و تنظیم دهانه مورد نیاز شود. پس از آن تمامی قطعات جانبی مانند ضربه گیر ها، استاپر ها و غیره یا به پل پیچ و مهره شده یا جوش می خورند تا پل آماده گردد. در نهایت تمیزکاری پل و رنگ آمیزی آن انجام گرفته و پیش از نصب آن در محل اجرای پروژه توسط مهندسان کنترل کیفیت می شود. جدای از کنترل نهایی، در تمامی مراحل جوشکاری که یکی از مهم ترین مراحل ساخت جرثقیل سقفی برقی است، کنترل و تست جوش روی تک تک جوش‌ هایی که زده شده، انجام می گیرد تا پل به لحاظ ایمنی در بالاترین درجه ممکن قرار گیرد.

جرثقیل سقفی برقی

ساخت کلگی در جرثقیل برقی

مانند مرحله پل، ساخت کلگی ها نیز شامل برشکاری سرد، پخ کاری مطابق با نقشه کشیده شده در مرحله اول، جوش‌کاری هادی (چهار پهلو) بر روی بال جرثقیل، تنظیم دیافراگم بر روی بال بالای جرثقیل، مونتاژ جان به دیافراگم ها و بال بالا و مونتاژ به صورت شکل U قسمت های بالا پایین بر روی U مونتاژ شده و تشکیل Box کلگی و جوش‌کاری طولی بال به بدنه می‌شود. علاوه بر آن، سوراخ‌ کاری محل نشیمن فلنج محل سوراخ کاری و جوش‌کاری خود فلنج انجام شده و مجموعه‌ نگه دارنده‌ی چرخ، شفت و بلبرینگ به کلگی  به مرحله مونتاژ می‌ رسند. بعد از آن درپوش کلگی باید به بدنه پیچ و مهره شود. در نهایت هم تمیز‌کاری و رنگ‌ کاری کلگی  جرثقیل انجام می‌شود.

متعلقات جرثقیل سقفی برقی (چرخ، برق و برق‌رسان):

برای ساخت چرخ در ساخت جرثقیل سقفی برقی، موارد خریداری شده باید تراش‌ کاری شده و به بلبرینگ‌های مورد نیاز و متناسب با آن، متصل شوند. سپس مرحله جوش‌ کاری فلنج چرخ‌ ها را به روی کلگی جرثقیل انجام شود و در نهایت مجموعه‌ چرخ را به همراه بلبرینگ و شفت به نگه‌ دارنده‌ چرخ کلگی مونتاژ نمایند.

فرایند برق کشی، پس از آماده سازی تجهیزات مورد نیاز تابلو بر اساس نقشه طراحی شده در مرحله ابتدایی  به مونتاژ قطعات بر روی سینی جرثقیل می‌رسد. که بعد از آن سیم کشی قطعات انجام شده و ملزومات آن اجرا می‌شوند. اجرای  قطعات و ایجاد شماره سیم‌ها، بخش بعدی مرحله کار هستند که پس از آن مونتاژ سینی درون تابلو و بعد مونتاژ تابلو بر روی پل  جرثقیل انجام می گیرد. پس از انجام تست های لازم و اطمینان از سلامت همه موارد، در نهایت مونتاژ تابلو جهت حمل به محل پرژه صورت می‌گیرد.

برای ساخت برق رسان نیز ابتدا تجهیزات جانبی‌ آن تهیه و ساخته می‌شود، سوراخکاری‌های مورد نیاز در جرثقیل انجام می‌گیرد، جوش‌کاری قطعات به سازه‌ی پل و کلگی نیز انجام می‌پذیرد، پایه‌ی تابلو به محل پروژه جوش‌ کاری می‌شود، بار دیگر تابلو برق به جرثقیل مونتاژ، تست و سپس به مرحله دمونتاژ می‌ رسد و در آخر، نوبت به مرحله تمیزکاری و رنگ آمیزی جرثقیل مورد نظر می‌ رسد تا آماده‌ اجرا در محل پروژه شود.

ساخت و نصب ریل در جرثقیل سقفی در کارگاه

برای ساخت ریل که یکی از مراحل مهم ساخت جرثقیل سقفی برقی می باشد، می‌بایست ابتدا ساخت تجهیزات مسیر عبور نفرات انجام شود سپس تجهیزات نرده به آن  قسمت متصل گردد، سپس سوراخ‌ کاری و تنظیم اتصالات پیچی جرثقیل انجام پذیرفته و اتصالات رابط به پل، مورد جوش‌ کاری قرار می گیرد. بعد از آن اتصالات پیچی به اتصالات رابط پل از طریق فرایند جوش‌ کاری، به مرحله مونتاژ می رسد و تنظیمات همه موارد بر اساس نقشه چک می‌گردد. بعد از آن قطعات پیچی جرثقیل تک به تک شماره‌گذاری می‌شوند، سپس دمونتاژ آن‌ها و رنگ‌آمیزی آخرین مرحله‌ی کار در ساخت پل های چرثقیل می‌باشد.

جرثقیل سقفی برقی

نصب جرثقیل سقفی برقی

نصب جرثقیل سقفی برقی در پروژه  که جزو آخرین مراحل ساخت جرثقیل سقفی برقی می شود، شامل ۱۶ مرحله‌ی بسیار دقیق است:

 1. ابتدا باید دوباره کنترل تیرهای حمال به طور دقیق صورت بگیرد که آیا برای تحمل وزن جرثقیل و بارش مقاومت لازم را دارند یا خیر
 2. بعد از آن اندازه های دهانه‌ سالن کارگاه، کارخانه و .. کنترل می‌گردد که برای ورود پل به آنجا متناسب باشد.
 3. در مرحله‌ی سوم نصب، ریل‌های طولی که از قبل ساخته شده‌اند در محل پروژه، نصب می‌شوند.
 4. بعد از آن خطوط برق طولی که توسط شین‌هایی که در محل نصب می‌شوند، انتقال پیدا می کنند.
 5. در مرحله‌ بعدی نصب جرثقیل، پل به کلگی‌ها مونتاژ شده و بر حسب میلی‌متر نسبت به دهانه‌ی سالن تنظیمات لازم می‌شوند.
 6. موتورهای حرکت دهنده‌ پل در محور طولی جرثقیل در محل مورد نظر راه اندازی می‌شوند.
 7. بعد از مرحله قبل، ریل‌های عرضی روی پل نصب شده و سایر تجهیزات برق رسان عرضی در جای خود به جرثقیل سقفی برقی متصل می‌شوند.
 8. در مرحله هشتم، تمامی کابل کشی‌ های لازم انجام می‌گیرد
 9. با استفاده از یک جرثقیل کامیونی، جرثقیل سقفی از زمین بلند شده و بر روی ریل‌های طولی قرار می گیرند.
 10. بالابرهای جرثقیل برقی نیز با کمک جرثقیل کامیونی نصب می‌شود.
 11. سپس موتورهای مورد نیاز جرثقیل و سایر المان‌های کنترلی سربندی می‌شوند.
 12. در این مرحله از مراحل نصب جرثقیل برقی، جرثقیل راه‌اندازی شده و کارایی و سلامت فیزیکی آن مورد توجه مهندسان قرار می گیرد.
 13. تنظیمات نهایی در زمینه نصب به روی جرثقیل سقفی انجام می‌ شود.
 14. تمامی تست‌های مربوط به باربرداری و انتقال اجسام به نقاط دیگر جرثقیل انجام می‌شوند.
 15. آموزش‌های جامع به نیرو های انسانی که قرار است جرثقیل سقفی برقی را کنترل کنند، داده می‌شود.
 16. و در نهایت تحویل نهایی به کارفرما اتفاق می‌افتد.

 

کاربرد اصلی ساخت جرثقیل سقفی برقی

با توجه به ساخت جرثقیل سقفی برقی که امروزه به طور گسترده اتفاق می افتد، به دلیل کاربرد های گسترده این جرثقیل ها است.  انواع جرثقیل سقفی برقی در حمل و نقل و جابجایی بارهای بزرگ و سنگین در صنایع مختلف استفاده می شود که برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • خودرو سازی
 • کارخانه های تولید نوشیدنی
 • مواد شیمیایی
 • چاپ تجاری
 • ساخت
 • روزنامه
 • فولاد سازی
 • انبارداری و توزیع برای انتقال محصولات

جرثقیل سقفی برقی

مراحل انجام تست در ساخت جرثقیل سقفی برقی

 1. مرحله اول، نصب جرثقیل سقفی برقی و آماده سازی آن برای انجام تست بازرسی آن
 2. شروع ارزیابی اولیه انواع جرثقیل سقفی برقی بدون بلند کردن بار که شامل، باز کردن و بستن کشویی های بوم، بالا و پایین آوردن بوم چرخش بوم و دستگاه، تست تجهیزات ایمنی و حرکت دستگاه .
 3. محاسبه تناژ وزنه ی با احتساب ۱۲۵% ظرفیت دستگاه در زاویه های مشخص و شعاع عملیاتی حداکثر
 4. وصل کردن مقدار بار استاندارد در جهت تست جرثقیل در مرحله سوم با کمک سیم بکسل ها مد نظر به جرثقیل.
 5. بالا بردن وزنه مورد نظر در فاصله مشخص و به دنبال آن اطمینان از عملکرد ترمز بالابر در این فاصله، بار در حالت معلق چند دقیقه نگه داشته می شود و بازرس تمام قسمت هایی که در معرض فشار است را بررسی کرده که هرگونه، تغییر شکل، آسیب، افت و در گاهی موارد نشتی روغن از جک ها و سیلندر زیر بوم، صداهای غیرطبیعی و غیر طبیعی و میزان لرزش دستگاه را ارزیابی می کند.
 6. در زمان تست جرثقیل حداقل یک بار هنگام بالا بردن وزنه و یکبار در زمان پایین آوردن آن، جرثقیل را باید خاموش کرد. در این شرایط هیچگونه حرارت بیش از حد و یا افت بار در سیستم ترمز نباید ایجاد شود.
 7. برای بازرسی جک های تعادلی باید، بار را تا ۵ سانتی متر از سطح زمین پایین آورده سپس دستگاه را چرخانده و به آرامی وزنه را بین دو جک تعادلی موجود به گردش در آورید.
 8. پس از ارزیابی جرثقیل سقفی،  بار و یا وزنه را به وضعیت اولیه برگردانید و به آرامی روی زمین قرار دهید.
 9. بازرس پس از انجام تست جرثقیل سقفی، گواهینامه سلامت فنی دستگاه را برای جرثقیل سقفی مد نظر صادر می کند. از این رو رانندگان جرثقیل سقفی باید توصیه ها، شرایط و محدودیت های قید شده در گواهینامه را در زمان کار رعایت کنند.

 

مجموعه دانیال صنعت از بزرگترین و مهم ترین ارائه دهندگان خدمات نصب و ساخت جرثقیل سقفی برقی در تهران و سایر نقاط کشور است. ما در دانیال صنعت با ارائه خدمات نصب و ساخت جرثقیل سقفی برقی به همراه آموزش کار کردن به اپراتورهای معرفی شده، در خدمت صنعت گران و مشتریان هستیم.

 

ساخت جرثقیل سقفی برقی