ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

جرثقیل های سقفی دارای یک پل و دو پل سازه ای موازی است که به شکل افقی در طول انبار یا سالن در محدوده مشخص شده حرکت می کند. و دارای شش حرکت پایین، بالا، چپ، راست و جلو عقب می باشد. به طور کلی از جرثقیل های سقفی کارگاهی در صنایع مختلف به منظور جابجایی و باربرداری محصول و ماشین آلات و یا به عنوان ابزاری جهت تعمیرات تجهیزات بسیار سنگین استفاده می شود.

جرثقیل های سقفی  در سالن های صنعتی و انبار ها برای جابجایی بار و اجسام کاربرد دارند. برای کار با جرثقیل های سقفی ، دو ریل به صورت موازی و افقی در سالن مد نظر نصب می شود و جرثقیل سقفی کارگاهی در شش جهت بر روی آن حرکت می کند.

به دلیل ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی  به شکل خاص این نوع جرثقیل ها از آن ها بیشتر در سالن های سرپوشیده استفاده می شود.

جرثقیل های سقفی کارگاهی برای جابجایی اجسام در محیط های باز همچنین برای جابجا کردن اجسام و مواد سنگین در مکان های سرپوشیده مانند کارگاه  ها و انبار ها طراحی شده است.

جرثقیل سقفی کارگاهی مدل دیگری از انواع جرثقیل های کارگاهی, نوع سقفی این سازه ها هستند که از قلاب، یک تیر و کابلی متصل به جرثقیل تشکیل شده است و در زمان ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی به دو صورت تک پل و دو پل تولید می شوند.

 از این نوع جرثقیل ها همانطور که از نامش پیداست در سالن های صنعتی , کارخانه ها و سوله ها، انبارها , صنایع جوشکاری و.. مورد استفاده قرار می گیرند. دوریل موازی این سازه ها به شکل افقی در طول سالن پروژه نصب شده بدین طریق جرثقیل سقفی بر روی ریل ها به حرکت در آمده و قابلیت حرکت و حمل اجسام مد نظر را پیدا می کند .در ادامه به انواع جرثقیل سقفی کارگاهی می پردازیم .

 

انواع جرثقیل سقفی کارگاهی

جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویز:

در این نوع سازه ها از لبه بال پایین پل جرثقیل سقفی کارگاهی تک پل آویزان شده و لبه بال پایین پل حرکت می کند  و اجسام را جابجا می کند.

جرثقیل سقفی کارگاهی دو پل آویز

در این نوع ساز های صنعتی، دو پل بر روی ریل های ساخته شده، تعبیه شده که بر روی آن جرثقیل حرکت می کند این نوع سازه قابلیت جابجایی و انتقال بار در ظرفیت 20 تن را به راحتی دارند. در این نوع می توان چند کالسکه بالابر بر روی جرثقیل ایجاد کرد و همچنین این جرثقیل ها مناسب برای سقف های کوتاه و همچنین مناسب برای بار هایی با ظرفیت کمتر از 20 تن و دهانه کمتر از 20 متر میباشد .

جرثقیل سقفی کارگاهی

اجزای تشکیل دهنده در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

 برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی از تیرآهن، قلاب و کابل متصل به تیر آهن به کار گرفته شده است که این کابل متصل به تیر آهن برای جابجایی اشیا سنگین در مکان های سرپوشیده مانند سالن، سوله ها  و کارخانجات کاربرد دارد.

همچنین در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی قطعه ای وجود دارد که از تمام قطعات دیگر مهم تر است. این قطعه مهم پل نام دارد و می تواند در طول ریل های جرثقیل حرکت کند. همچنین ریل باعث می شود که جرثقیل بتواند یک منطقه بزرگ را تحت پوشش خود قرار دهد.

 

مزایای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

 • ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمی دارد و توسط آنها می توان به تمامی نقاط کارگاه دسترسی داشت.
 • استفاده از جرثقیل سقفی  کارگاهی باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.
 • ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی به منظور جابجایی و بلند کردن اشیا و مواد سنگین می باشد.
 • استفاده از جرثقیل سقفی کارگاهی بسیار آسان بوده و نیاز به مهارت خاصی ندارد.
 • ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی می تواند اثرات مضر زیست محیطی را کاهش می دهند.
 • وقوع حوادث در محل کار با استفاده از این جرثقیل سقفی کارگاهی کاهش یافته، در نتیجه گردش کار نیز بهبود می یابد.

 

مراحل اصلی ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

بازدید از محل پروژه

با توجه به درخواست پیمانکار پروژه در مرحله اول پروژه کارشناسان مجموعه به محل نصب اعزام شده و برسی ها و تحقیقات لازم جهت ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی را انجام داده و اندازه برداری ها  از پروژه را انجام می دهند و شروع به تحلیل سازه کرده و مقاومت آن را بررسی می کنند در صورت نیاز مهندسان موارد مهم مورد نظر را به صورت گزارش کتبی به پیمانکار ارائه کرده پس از انجام اصلاحات مورد نظر پروژه را تحویل گرفته و شروع به فرایند طراحی و آماده سازی نقشه اولیه برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی می کنند.

در مرحله اول با آماده سازی نقشه اولیه  GA یا همان  (General Arrangement) مطابق درخواست کارفرما تمامی موارد گفته شده به روی نقشه کشیده شده و سپس آماده و تحویل کارفرما می دهند، این نقشه های ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی ، مطابق استاندارد و اندازه گیری های اولیه از پروژه شما طراحی شده است که می تواند پاسخگو مشکلات فنی احتمالی در آینده  پیش رو نیز باشد.

جرثقیل سقفی کارگاهی

نقشه برداری و کشیدن طرح اولیه

پس از آماده سازی اولیه سالن پروژه فرایند طراحی نیز همزمان با هم تکمیل شده و در کنار آن سالن تولید آماده می شود که پس از ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی جرثقیل شما رو به دهانه مورد نظر طراحی کند شرکت دانیال صنعت با استفاده از تکنولوژی روز دنیا برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، ابتدا جرثقیل طراحی شده شما را شبیه سازی کرده و آن را در مرحله تولید به همان اندازه و استاندارد تبدیل می کند سپس فرایند ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی را با استفاده  از ابزار کالیبره شده و افراد متخصص و کاربلد صورت می گیرد.

نظارت بر ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

کارشناسان ما در دانیال صنعت همواره بر انجام دقیق پروژه نظارت دقیق می کنند و گزارش اماده سازی و ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی شما به صورت لحظه ای ارائه می دهند و با نظارت دقیق بر انجام و بازرسی های به موقع از ایجاد حوادث و اتفاق افتادن خسارات جبران ناپذیر به درستی جلوگیری می کنند. ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، با توجه به نیاز و تناژ دلخواه شما به صورت تک پل و یا دو پل ارائه می شوند و فرایند ساخت این سازه ها با توجه به دهانه و طول مسیر مورد نیاز، متغیر از یک هفته تا چند هفته می باشد . در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، پل های جرثقیل به صورت همزمان با کلگی های جرثقیل اماده شده و مورد بازرسی مهندسان قرار می گیرند همچنین مشتریان می توانند از تمامی مراحل ساخت بازدید کرده و در جریان تمامی کارهای آماده سازی و ساخت باشند و روند تولید و ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی را بازرسی کنند. طبق نقشه کشیده شده در مرحله اولیه، بازرسی ها جوش و کیفیت آن توسط واحد QC (کنترل کیفیت) مورد بررسی لازم قرار می گیرد.

گرفتن استانداردهای لازم برای ساخت پل

استاندارد های مورد نیاز برای ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی: FEM و CMAA و DIN و ASME و AWS – کلاس کاری استاندارد FEM – حرکت عرضی و طولی دو سرعته با قابلیت تنظیم از صفر تا صد در صد سرعت ماکزیمم و مجهز به Frequency Inverter و سیستم Stepless همراه با ترمز های فرکانسی از طریق کنترل فرکانس تبدیل به صفر مقطع هوشمند به هنگام میزان حمل بار اضافی – جوش براساس WPS تحت آزمایش NDT – بر اساس درخواست، می تواند به سیستم وقایع نگار الکترونیکی مانیتوری مجهز شود و استاندارد های مورد نیاز دیگر که هر کدام به تنهایی مورد بررسی قرار می گیرند.

 شرکت دانیال صنعت مفتخر است که در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی خود گواهی سلامت و انواع ISO های  معتبر  روز دنیا را صادر می کند. از این رو پس از آماده سازی کلگی ها و پل های جرثقیل سقفی  در صورت کسب تایید کارشناس جوش و بازرس شرکت مربوطه،  پل ها به سالن رنگ انتقال پیدا می کند.

 کارشناسان و مهندسان ما، جرثقیل های مختلف را با توجه به شرایط جوی محیط پروژه و همچنین گروه کاری جرثقیل ها شروع به رنگ آمیزی کرده و در این مرحله نیز کارشناسان می توانند نسبت به بازرسی و تعیین کیفیت رنگ مراجعه کرده و گزارش های لازم را تهیه کنند.

هدف ما در دانیال صنعت، رضایت و خشنودی شما از محصول با کیفیت شرکت جرثقیل سازی می  باشد

مونتاژ و نصب جرثقیل های سقفی کارگاهی

پس از آماده سازی تمامی قطعات فرایند مونتاژ، تمامی قطعات به یکدیگر متصل شده و شکل جرثقیل به صورت کامل می شود در این مرحله تمامی قطعاتی که می توان نصب کرد را بر روی پل های جرثقیل سقفی به هم دیگر متصل می کنیم و قطعاتی که باید در محل پروژه نیز نصب شوند را آماده و سپس برای حمل محموله اولیه جرثقیل قبل از آماده سازی ابتدایی توسط کارشناسان بعضی از تست های مکانیکال و الکتریکال  انجام شده و چک لیست خود را به واحد های فنی ارائه می دهند در صورت تایید نهایی موارد ذکر شده، واحد فنی و کنترل کیفیت فرایند حمل محموله صورت می گیرد. لازم به ذکر است که در سالن نصب در طی زمان ساخت، آماده سازی سالن حتما باید انجام شود. آماده سازی سالن پروژه، شامل نصب کنسول و براکت ها برای مقاوم سازی سالن و در صورت نیاز و نصب ریل جرثقیل به صورت کامل انجام می شود.

جرثقیل سقفی کارگاهی

حمل و نصب جرثقیل سقفی کارگاهی

پس از انجام تمامی فرایند مونتاژ و رنگ آمیزی در مرحله آخر ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی، جرثقیل از کارگاه به همراه بالابر و متعلقات آن آماده حمل می شود و به درب کارگاه یا کارخانه شما حمل می شوند.

پس از رسیدن محموله ساخته شده به کارخانه فرایند آماده سازی سالن نیز تکمیل خواهد شد و مستقیما فرایند نصب جرثقیل سقفی بر روی کنسول ها و تیر کرین ها صورت خواهد گرفت.

جرثقیل سقفی کارگاهی نیز به صورت موقت نصب شده و سپس کارشناس مکانیک و برق تست های اولیه لازم را انجام داده و سپس جرثقیل آماده انجام تست داینامیک و استاتیک می شود و در صورت زمان تحویل دائم، جرثقیل سقفی تکمیل شده و وارد دوران خدمات گارانتی و پس از فروش شرکت دانیال صنعت قرار داده می شود.

 

مراحل انجام تست در ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی

 1. مرحله اول، نصب جرثقیل سقفی و آماده سازی آن برای انجام تست بازرسی آن
 2. شروع ارزیابی اولیه انواع جرثقیل سقفی بدون بلند کردن بار که شامل، باز کردن و بستن کشویی های بوم، بالا و پایین آوردن بوم چرخش بوم و دستگاه، تست تجهیزات ایمنی و حرکت دستگاه .
 3. محاسبه تناژ وزنه ی با احتساب ۱۲۵% ظرفیت دستگاه در زاویه های مشخص و شعاع عملیاتی حداکثر
 4. وصل کردن مقدار بار استاندارد در جهت تست جرثقیل در مرحله سوم با کمک سیم بکسل ها مد نظر به جرثقیل.
 5. بالا بردن وزنه مورد نظر در فاصله مشخص و به دنبال آن اطمینان از عملکرد ترمز بالابر در این فاصله، بار در حالت معلق چند دقیقه نگه داشته می شود و بازرس تمام قسمت هایی که در معرض فشار است را بررسی کرده که هرگونه، تغییر شکل، آسیب، افت و در گاهی موارد نشتی روغن از جک ها و سیلندر زیر بوم، صداهای غیرطبیعی و غیر طبیعی و میزان لرزش دستگاه را ارزیابی می کند.
 6. در زمان تست جرثقیل حداقل یک بار هنگام بالا بردن وزنه و یکبار در زمان پایین آوردن آن، جرثقیل را باید خاموش کرد. در این شرایط هیچگونه حرارت بیش از حد و یا افت بار در سیستم ترمز نباید ایجاد شود.
 7. برای بازرسی جک های تعادلی باید، بار را تا ۵ سانتی متر از سطح زمین پایین آورده سپس دستگاه را چرخانده و به آرامی وزنه را بین دو جک تعادلی موجود به گردش در آورید.
 8. پس از ارزیابی جرثقیل سقفی،  بار و یا وزنه را به وضعیت اولیه برگردانید و به آرامی روی زمین قرار دهید.
 9. بازرس پس از انجام تست جرثقیل سقفی، گواهینامه سلامت فنی دستگاه را برای جرثقیل سقفی مد نظر صادر می کند. از این رو رانندگان جرثقیل سقفی باید توصیه ها، شرایط و محدودیت های قید شده در گواهینامه را در زمان کار رعایت کنند.

 

مجموعه دانیال صنعت از بزرگترین و مهم ترین ارائه دهندگان خدمات نصب جرثقیل سقفی در تهران و سایر نقاط کشور است. ما در دانیال صنعت با ارائه خدمات نصب جرثقیل سقفی به همراه آموزش کار کردن به اپراتورهای معرفی شده، در خدمات صنعت گران و مشتریان هستیم.

 

اجزای مکانیکی انواع جرثقیل سقفی چیست؟

قطعات راهبردی طولی

راهبر طولی یا به اصطلاح کلگی جرثقیل سقفی بر اساس ظرفیت و دهانه جرثقیل به صورت جفت پل و یا تک پل ساخته می شوند اجزا و قطعات اصلی تشکیل دهنده یک راهبر طولی به شرح زیر است:

 • یک قوطی مستطیلی شکل که این قوطی از یک پروفیل و یا ورق جوشکاری شده ساخته می شود.
 • ساخته شده از چرخ هایی با قطر ۱۶۰ تا ۵۰۰ میلی متر که این چرخ ها از جنس چدن آلیاژی با گرافیت کروی با با نام صنعتی GGG70 ساخته شده اند. که به دلیل ویژگی های مقاومت بالا به سایش و حرکت مناسب و صدای پایین دلیل استفاده این راهبرد طولی است.
 • پیچ هایی که دارای مقاومت بالا در جهت اتصال راهبر به پل می باشند.
 • ضربه گیر ها که دارای قابلیت الاستیسیته بالا هستند و از آن ها  برای مهار ضربه از آن ها در انتهای راهبردهای طولی بسته می شود.
 • استفاده از موتور گیربکس ها برای حرکت طولی.
 •  طول راهبر ها به ظرفیت، ارتفاع، دهانه، سرعت حرکت طولی و تک پل یا جفت پل بودن جرثقیل سقفی بستگی دارد.

جرثقیل سقفی کارگاهی

وینچ بالابر برای حرکت عرضی

در جرثقیل سقفی جفت پل برای حرکت عرضی از وینچ بالابر استفاده می شود که این مورد بر روی جرثقیل سقفی سوار می شود و اساسا نیروی محرکه تولید شده توسط آن از طریق یک یا دو عدد موتور گیربکس تامین می گردد. توان و ابعاد کالسکه ها به ارتفاع و ظرفیت وینچ بالابر بستگی دارد.

وینچ جرثقیل سقفی

وینچ جرثقیل به دو دسته بکسلی و زنجیری تقسیم بندی می شوند. از این رو در جا به جایی محصولات سبک تر و ظرفیتهای پایین مخصوصا کمتر از ۲ تن ، معمولا از جرثقیل های زنجیری به دلیل حجم و وزن کم استفاده می کنند و در جرثقیل هایی با ظرفیت بالا وینچ های بکسلی استفاده گسترده ای دارند.

 

کاربرد ساخت انواع جرثقیل سقفی در کجاست؟

انواع جرثقیل سقفی در حمل و نقل و جابجایی بارهای بزرگ و سنگین در صنایع مختلف استفاده می شود که برخی از این موارد به شرح زیر است:

 • خودرو سازی
 • کارخانه های تولید نوشیدنی
 • مواد شیمیایی
 • چاپ تجاری
 • ساخت
 • روزنامه
 • فولاد سازی
 • انبارداری و توزیع برای انتقال محصولات
ساخت جرثقیل سقفی کارگاهی