معایب جرثقیل دروازه ای

معایب جرثقیل دروازه ای

قیمت اولیه بالا اغلب می تواند بزرگترین تردید در تصمیم مشتری برای خرید جرثقیل دروازه ای باشد. در مقایسه با لیفتراک، خرید جرثقیل دروازه ای هزینه اولیه بالاتری خواهد داشت. جرثقیل دروازه ای شما دقیقاً مانند یک خودرو یا هر قطعه دیگر از تجهیزات یا ماشین آلات به تعمیر و نگهداری منظم نیاز دارد تا عمر خود را طولانی تر کند و به طور موثر کار کند. پیشگیری از معایب جرثقیل دروازه ای چیزی است که هر صاحب کسب و کاری باید به آن توجه داشته باشد و ما میدانیم که خرید جرثقیل دروازه ای می تواند یک سرمایه گذاری گسترده باشد و شما قطعا می خواهید از آن محافظت کنید.

شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت به عنوان شرکتی که به طور معمول جهت طراحی نصب یا بازرسی و رفع معایب جرثقیل دروازه ای فراخوانده می شود، ما این لیست از رایج ترین معایب جرثقیل دروازه ای را گردآوری کرده ایم تا درک بهتری از مشکلات یا مشکلاتی که ممکن است داشته باشید را برایتان شرح دهیم و مهمتر از همه آگاه شوید که چه کاری باید جهت پیشگیری انجام دهید.

سه خطر رایج جرثقیل های سقفی شامل: خطرات الکتریکی – اضافه بار و سقوط – لغزش مواد از بالابرهای دروازه ای می‌باشد.

 

آسیب یا تخریب سیم بکسل

به مرور زمان عمده معایب جرثقیل دروازه ای را مشکلات سیم بکسل ها در بر میگیرد. بررسی مداوم طناب های سیمی باعث می‌شود تغییر شکل این بخش مهم را تشخیص داده و از مشکلات جبران ناپذیر پیشگیری کنید.

 

فرسودگی سیم بکسل

سیم بکسل در حین کار با اشیاء دیگر در تماس است اینگونه حرکت می کند و باعث درگیری می شود. تحت تاثیرات مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی، ظاهر طناب سیمی یا همان سیم بکسل نیز به طور مداوم فرسوده می شود. سایش رایج ترین روش آسیب برای سیم بکسل های فولادی است.

معایب جرثقیل دروازه ای

خوردگی سیم بکسل

سیم بکسل عموما در فضای بیرون استفاده می شود. آفتاب و باران باعث ایجاد خوردگی سیم بکسل ها می شود، به خصوص در سیم بکسل های فولادی با ضخامت زیاد در برابر گازهای مضر آسیب ناشی از خوردگی جدی تر است.

 

تغییر شکل سیم بکسل

علل اولیه تغییر شکل به شرح زیر است: ضربه، له شدن، پیچ خوردگی

بسیاری از تصادفات جرثقیل دروازه ای ناشی از تغییر شکل سیم بکسل و عدم بررسی مداوم آن است. 

 

اضافه بار جرثقیل دروازه ای

سیم بکسل با افزایش بار کمی کشیدگی خواهد داشت. هنگامی که این کشش از حد الاستیک بیشتر شود، طناب سیم ممکن است ترک بخورد. سیم بکسل ها علاوه بر دریافت بارهای ساکن مانند کالاها، اجسام آویزان و خود وزنه ها، در معرض بارهای دینامیکی ناشی از شتاب و ضربه نیز هستند.

 

نگهداری از سیم بکسل

لازم است که با انتقال سیم بکسل های فولادی نیز با همان دقت در انتقال تجهیزات مکانیکی رفتار شود. هنگامی که سیم طناب تخلیه می شود باید توجه کنید فشار روی سیم بکسل ها نباشد تا بتوانید از آسیب دیدن طناب های سیمی جلوگیری کنید. هنگام غلتاندن سیم بکسل روی زمین، میل لنگ را فقط می توان به فلنج قاب زد و تماس مستقیم با سیم بکسل ممنوع است. توجه کنید زمین باید صاف باشد و اجازه ندهید سیم از روی اجسام تیز یا جامد عبور کند.

سیم بکسل (طناب فولادی) نباید در طول نگهداری در حالت صاف باشد. سیم بکسل ها باید همیشه در مکانی تهویه شده قرار داده شوند و از منابع گرمایشی، اسیدی، قلیایی و سایر محیط های رسانه ای که عملکرد طناب های سیم فولادی را به خطر می اندازند دور نگه داشته شوند. در طول مدت نگهداری باید به طور مرتب تمامی قسمت های سیم بکسل را مشاهده کرد تا بتوان ماسه و خاک چسبیده را به موقع پاک کرد و سطح آن را با گریس پوشش داد.

 

تراز جرثقیل دروازه ای

این چیزی است که بسیاری از صاحبان جرثقیل نادیده می گیرند، اما بسیار مهمتر از آن چیزی است که شما ممکن است تصور کنید. یک جرثقیل با تراز مناسب برای عملکرد مشخص شده توسط استانداردهای صنعتی ضروری است و تراز ضعیف می تواند باعث واکنش زنجیره ای مشکلات در تمامی قسمت ها شود که در نهایت یکی از بزرگترین معایب جرثقیل دروازه ای را به همراه دارد.

چندین فاکتور برای اطمینان از هم ترازی مناسب باند شما ضروری است: سطوح ارتفاع، دهانه ها، صاف بودن و وضعیت کلی باند. تراز ضعیف باند امکان دارد باعث انحراف یا اتصال جرثقیل شود. این امر می تواند منجر به ضربات بیش از حد به تیرهای باند و سازه نگهدارنده ساختمان شما شود. این امر معمولا باعث ساییدگی چرخ‌ها می‌شود و فشار غیرضروری را بر درایوهای موتور و سایر تجهیزات وارد می‌کند. اغلب اوقات، شرکت ها به جای بررسی تراز باند، متوجه فرسودگی زیاد چرخ ها می شوند و چرخ های خود را عوض می کنند.

معایب جرثقیل دروازه ای

این دسته از معایب جرثقیل دروازه ای می تواند منجر به حوادث زیر شود:

 • تصادفات
 • خرابی یا خروج جرثقیل از ریل
 • خرابی تجهیزات و کاهش بهره وری
 • تعمیرات و تعویض قطعات پرهزینه

نشانه های خاصی وجود دارد که نشان می دهد جرثقیل شما ممکن است به درستی تراز نشده باشد و در حین حرکت به سمت پایین باند کج می شود. زمانی که جرثقیل دروازه ای در حال کار است، به موارد زیر توجه کنید:

 • صدای خراش دادن با صدای بلند
 • فلنج چرخ شکسته یا ترک خورده
 • سایش بیش از حد بلبرینگ چرخ ها، چرخ ها و ریل ها
 • اعمال نیروی اضافی برای حرکت جرثقیل در مناطق خاصی از مسیر
 • چرخ هایی که شناور می شوند یا از روی ریل بالا می روند و سپس سقوط می کنند

 

معایب سیستم برق رسانی جرثقیل دروازه ای

از مشهور ترین معایب جرثقیل دروازه ای می توان به قطعی برق هنگام استفاده اشاره کرد. در این زمان به دلیل اینرسی، تجهیزات نمی توانند بلافاصله کار را متوقف کنند، که به راحتی می تواند باعث خرابی قطعه کار یا ماشین ابزار شود و حتی در موارد جدی منجر به حوادث دیگر شود.

لرزش ایجاد شده هنگام کار جرثقیل باعث می شود که آهن کشویی و ریل راهنما محکم با هم ترکیب نشوند و منبع تغذیه مشکل داشته باشد. در نتیجه، کنتاکت اصلی کنتاکتور اصلی و کنتاکت کمکی معمولی باز به طور همزمان قطع می شود و خرابی خود قفل سیم پیچ کنتاکتور اصلی منجر به قطع برق می شود.

زمانی که جرثقیل دروازه ای در بخش خاصی از ریل حرکت می کند، فاز آنی از بین می رود. اگر فاز از دست رفته به مدار کنترل متصل شود، سیم پیچ کنتاکتور اصلی خاموش می شود. حتی اگر دستگاه پس از لغزش روی کنتاکت نامناسب به دلیل اینرسی مجددا روشن شود، سیم پیچ کنتاکتور اصلی نمی تواند به خودی خود سر جایش قرار گیرد در این حین دکمه شروع باید دوباره فشار داده شود.

ارتعاش ایجاد شده هنگام بلند شدن جسم سنگین باعث می شود که کنتاکتور اصلی محکم بسته نشود، کنتاکت اصلی و کنتاکت کمکی معمولا باز به طور همزمان به دلیل لرزش قطع می شوند و خود قفل سیم پیچ کنتاکتور اصلی از کار می افتد و برق قطع می شود.

 

راه حل معایب سیستم برق رسانی جرثقیل دروازه ای

مدار کنترل جرثقیل دروازه ای از منبع تغذیه سه فاز 380 ولت از طریق سوئیچ متصل می شود. دو فاز را از منبع تغذیه سه فاز به عنوان منبع تغذیه مدار کنترل در نظر بگیرید تا از هر موتور در برابر اضافه بار محافظت شود.

برای حفاظت راه اندازی در موقعیت صفر، کنتاکت محافظ استارت موقعیت صفر را به صورت سری وصل کنید.

توجه داشته باشید سوئیچ حفاظت سریال برای توقف اضمعایب جرثقیل دروازه ایطراری در شرایط غیر منتظره استفاده می شود. برای محافظت از زنجیر، 3 کلید محدود را به صورت سری وصل کنید. رفع معایب جرثقیل دروازه ای در بخش های موتور اصلی یا قطعات برق رسانی نیازمند نیروی با تجربه است. شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت با تیم حرفه ای خود آماده مشاوره و همراهی شما عزیزان در رابطه با طراحی نصب و تعمیر انواع جرثقیل می‌باشد.

 

پیشگیری از معایب جرثقیل دروازه ای

 • فقط پرسنل تعیین شده مجاز به کار با جرثقیل سقفی و دروازه ای خواهند بود
 • بالابر نباید بیش از ظرفیت بار نامه خود بارگیری شود
 • زنجیر یا طناب بالابر باید بدون پیچ خوردگی باشد
 • زنجیر یا طناب بالابر نباید به دور بار پیچیده شود
 • بار باید قبل از اینکه بیش از چند سانت از زمین فاصله بگیرد در دستگاه بالابر به خوبی ایمن و متعادل شود.
 • هیچ شتاب یا کاهش ناگهانی برای بار متحرک نباید به وجود بیاید
 • هیچ باری روی مسیر تردد افراد حمل نخواهد شد
 • اپراتور نباید کنترل های بالابر را در حالی که معلق است ترک کند
معایب جرثقیل دروازه ای