نصب جرثقیل دروازه ای

نصب جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای نوعی جرثقیل سقفی است که از پایه ها برای پشتیبانی از پل، واگن برقی و بالابر استفاده می کند. این پایه ها بر روی چرخ ها در امتداد زمین حرکت می کنند یا بر روی ریل هایی که در زمین قرار می‌گیرند سوار می شوند. جرثقیل دروازه ای جرثقیلی است که در بالای دروازه ای ساخته شده است، که روشی است برای جا به جا کردن یک شی و برای حفظ فضای کاری استفاده می شود در واقع پس از نصب جرثقیل سقفی در فضای بالای یک تاسیسات، به جای عبور از راهروها یا روی زمین، جرثقیل است که یک بار سنگین را بالا میبرد، پایین می آورد و حرکت می دهد.

جرثقیل دروازه‌ای متحرک یکی از مهم ترین تجهیزات انتقال مواد در جامعه صنعتی مدرن است. جرثقیل های دروازه‌ای متحرک به خاطر راندمان بالا و عملکرد راضی کننده و مطلوب دارای طیف گسترده ای از کاربردها هستند. جرثقیل دروازه‌ای برعکس جرثقیل سقفی، نیازی به اتصال به سقف و یا دیواره سازه به عنوان تکیه گاه ندارد.

اگر نصب جرثقیل دروازه ای درست انجام شود صاحبان کارگاه های صنعتی می توانند از جرثقیل های دروازه ای عظیم که قادر به بلند کردن برخی از سنگین ترین بارهای موجود در جهان هستند تا جرثقیل های کوچک فروشگاهی که برای کارهایی مانند بلند کردن موتورهای خودرو یا وسایل نقلیه استفاده می شوند بهره بگیرند. جرثقیل دروازه ای معمولاً در فضای باز یا برای بالا بردن ظرفیت زیر سیستم جرثقیل پل سقفی موجود نیز کاربرد دارد.

 

تفاوت بین جرثقیل سقفی و دروازه ای

جرثقیل سقفی که اغلب به عنوان جرثقیل پل از آن یاد می شود شبیه یک پل متحرک است در حالی که جرثقیل دروازه ای دارای یک پل سقفی است که با قاب خود پشتیبانی می شود. جرثقیل های پل به ساختار داخلی ساختمان متصل می شوند و بر روی تیرهایی که سقف و دیوارهای ساختمان را نگه می دارند نصب می شوند و در کارگاه ها، انبارها و غیره در فضای داخلی یا فضای باز برای انجام بارگیری و تخلیه و بالابر حمل و نقل تجهیزات بالابر استفاده می شود.

جرثقیل دروازه ای نسخه تغییر شکل داده جرثقیل پل است برای محیط های مختلف اعمال می‌شود. جرثقیل های دروازه ای دارای کاربری بالاتر، محدوده عملیاتی بزرگ، سازگاری گسترده، تطبیق پذیری و غیره هستند و به طور گسترده در محوطه های بندری و تولیدی های صنعتی استفاده می شوند.

نصب جرثقیل دروازه ای

مقدار کاربرد پس از نصب جرثقیل دروازه ای 

برخی از مدل‌های جرثقیل دروازه‌ای داخلی می‌توانند تا پنج تن را بلند کنند و در طیف وسیعی از کاربردها مانند کارخانه‌های کشتی‌سازی، انبارها، تاسیسات تولیدی، فورج‌ها و موارد دیگر مفید باشند. جرثقیل دروازه ای تطبیق پذیری و قابلیت اطمینان را هنگام بلند کردن اجزای بزرگ و سنگین، مواد اولیه و قطعات سنگین نهایی ارائه می دهد.

 

نصب جرثقیل دروازه ای برقی

یک دروازه برقی با یک یا دو درایو (بسته به دهانه و ظرفیت) موتور می شود. جرثقیل های دروازه ای برقی معمولاً با زنجیر برقی یا بالابرهای سیم طناب مجهز هستند. این جرثقیل های دروازه ای معمولاً در کاربردهای با ظرفیت سنگین تر یا با دهانه های افزایش یافته استفاده می شوند.

 

نکات نصب جرثقیل دروازه ای

قبل از نصب جرثقیل دروازه ای باید برای بررسی محل و تجزیه و تحلیل داده های اندازه گیری شده به محل حادثه رفته و یک برنامه نصب مناسب جرثقیل تهیه کنید تا کار نصب جرثقیل دروازه ای به راحتی انجام شود. آماده برای انواع مواد مورد نیاز (ابزارهای مختلف مانند: آچار، میلگرد، گیره و …) دستگاه ها (انواع تجهیزات مانند: دستگاه جوش، ابزار برش گاز و …) جهت تهیه و بررسی پیش از اقدام به نصب جرثقیل سقفی دروازه ای آماده باشند.

نصب ایمن و صحیح جرثقیل دروازه ای متحرک به دلیل بارهای سنگینی که این ماشین های صنعتی حمل می کنند و خطراتی که امکان دارد برای مال و جان کارکنان در پی داشته باشند، بسیار مهم است. مراحل نصب جرثقیل دروازه‌ای باید توسط متخصص با تجربه  در این حوزه انجام شود تا تمامی اصول ایمنی در زمینه عملکرد بخش های الکتریکی و مکانیکی دستگاه به طور درست لحاظ شود.

اجزای الکتریکی مرتبط با جرثقیل بایستی به خوبی عایق بندی شوند و محدوده نصب جرثقیل دروازه ای باید به گونه ای باشد که کمترین میزان اشتراک را با مناطق پرتردد کارکنان و یا محل نگهداری مواد پرخطر و غیره را داشته باشد. جهت نصب جرثقیل دروازه‌ای متحرک در فضای آزاد نیز علاوه بر توجه به تمامی موارد فوق، بایستی مقاومت جرثقیل به نحوی تضمین شود که در مقابل فشار باد و شرایط نامطلوب آب و هوایی هیچ گونه خطری برای محدوده تحت پوشش خود و محیط اطراف نداشته باشد.

نصب جرثقیل سقفی

پیش از نصب جرثقیل دروازه ای، تنظیمات تقسیم کار بین پرسنل، تمیز کردن محل نصب، نصب علائم ساختمانی واضح و گویای خطر را انجام دهید تا اطمینان داشته باشید که نصب جرثقیل دروازه ای می تواند بدون هیچ مشکلی انجام شود. جرثقیل کامیون به عنوان تجهیزات بالابر با توجه به نیازهای واقعی چیدمان شود. دهانه و تناژ در صورت نیاز به استفاده از دو، دهانه کوچکتر در نظر گرفته شود در این مرحله جرثقیل دروازه ای تک تیر را می توان برای بلند کردن انتخاب کرد.

فرآیند نصب جرثقیل دروازه ای را می توان به دو بخش نصب پایه ها، نصب تیر اصلی بالابر و نصب ترالی بالابر تقسیم کرد. محاسبات باید بسیار دقیق انجام شود این اقدامات احتیاطی می تواند به جلوگیری از تعمیر پرهزینه تر در آینده نیز کمک کند. نکته بسیار مهم پیش از اقدام به نصب جرثقیل دروازه‌ای، این است که می بایست جرثقیل متناسب با نیاز کارگاه خریداری شود. جهت بررسی دقیق تر می توانید با تیم مشاوران شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت تماس حاصل نمایید.

در شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت ما ایمنی را در اولویت قرار می دهیم. این فرهنگی است که ریشه در ارزش‌های اصلی شرکت دارد. تیم شرکت ما برای پیروی از الزامات ایمنی و بهداشت آموزش دیده اند و مجهز به تجهیزات حفاظت شخصی مناسب هستند. از بازرسی های قبل از شیفت کاری و جلسات توجیهی ایمنی که خطرات احتمالی را در تمام مراحل نصب جرثقیل دروازه ای همراه شما هستند.

 

زمان نصب جرثقیل دروازه ای

پیش از نصب جرثقیل سقفی دروازه ای باید این نکته را در نظر داشت که جرثقیل های سقفی برای بسیاری از عملیات قالب گیری تزریقی، مهر زنی و جابجایی مواد در کارگاه های تولیدی ضروری هستند و انتخاب یک شریک قابل اعتماد برای طراحی و نصب جرثقیل برای ایمنی و قابلیت اطمینان تجهیزات بسیار مهم است. بسته به نوع جرثقیل و امکانات شما، نصب جرثقیل سقفی شما ممکن است بین 3 تا 5 ساعت یا چند روز طول بکشد.

پشتیبانی مستمر پس از نصب، بخش مهمی از تعهد ما در شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت برای ارائه بهترین خدمات به مشتریان در صنعت طراحی ساخت و نصب انواع سازه های فلزی است.

نصب جرثقیل دروازه ای