مراحل نصب جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی ماشینی برای جابجایی انواع مواد و قطعات بسیار سنگین از یک مکان به مکان دیگر است. از این رو برای جابجایی قطعات در انبار ها و سوله ها، جرثقیل ابتدا در بالای اجسام قرار گرفته و به کمک قلاب و وسایل نگهدارنده ویژه اجسام را بلند می کند، سپس جرثقیل سقفی بر روی ریلهایی که در محورهای موازی ساخته شده شروع به حرکت و جابه جایی میکند تا اجسام و قطعات را به محل مورد نظر انتقال دهد و بار را بر روی مکان مورد نیاز تخلیه کند.

جرثقیل سقفی به دلیل جابجایی قطعات مختلف دارای وزن زیادی است از طرف دیگر وزن باری که جابجا . بلند میکند نیز به آن اضافه میشود، از این رو باید محل نصب جرثقیل سقفی در سوله ، انبار و کارخانه تحمل این وزن را داشته باشد.

.کاربردهای معمول از جرثقیل سقفی شامل حرکت چند جهته است. در قسمت هایی برای انتقال موادی برای پشتیبانی از فعالیت‌های تولید، ذخیره‌سازی، بارگیری و تخلیه در داخل یک تاسیسات، بیرون در حیاط، یا در راه‌آهن یا بندر کشتیرانی استفاده می شود.

بنابراین اگر جرثقیل های سقفی را دیده باشید، از یک بخش مستطیل شکل تشکیل شده است که بار را به طرفین و به عقب و جلو حرکت و جابه جا می کند. دستگاه بالابر، برای حرکت افقی در عرض از یک پل متصل به یک یا چند تیر افقی که در هر دو طرف توسط کامیون های انتهایی پشتیبانی می شود، روی یک چرخ دستی نصب می شود.

 

جرثقیل سقفی تک پل و دوپل

انواع جرثقیل های سقفی را می توان به دو نوع جرثقیل سقفی دو پل و تک پل تقسیم کرد.در جرثقیل های سقفی دوپل همانطور که از نامش مشخص است، از دو پل در جرثقیل استفاده شده است.استفاده از دو پل در این نوع از جرثقیل ها باعث شده است که که قابلیت جابه جایی وزن های بسیار بالا را جرثقیل داشته باشند. بنابراین می توان گفت، این جرثقیل ها نسبت به جرثقیل های تک پل توانایی جابه جایی اجسامی با وزن بالاتری را دارند. از طرف دیگر هزینه ساخت جرثقیل های دوپل بیشتر از جرثقیل های تک پل می باشد.

لازم به ذکر است که در مورد میزان حجم قابل جابه جایی در جرثقیل ها از پارامترهای زیادی در این امر تاثیرگذار است  و تک پل و یا دوپل بودن جرثقیل تنها یکی از موارد مهمی است که بر این امر تاثیر می گذارد.

نصب جرثقیل سقفی

کاربردهای نصب جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی دارای انواع مختلفی است که برای بهبود کارایی آن  ها می توان قطعات مختلفی را بر روی آن نصب کرد. چند نمونه از کاربردهای نصب جرثقیل سقفی در ادامه لیست شده است:

 • نصب جرثقیل سقفی برای بارگیری و تخلیه قطعات و بار سنگین از وسایل نقلیه سنگین، حمل و نقل و جابجایی بار
 • نصب جرثقیل سقفی برای جابجایی قطعات در مسیر انتخاب شده و برای حمل و نقل وسایل به کمک ماشین آلاتی مانند یدک کش یا نیروی انسانی
 • نصب جرثقیل سقفی برای بیرون کشیدن مهره، پیچ و میخ از انواع ماشین های پرسی که در کارخانه های صنعتی کاربرد بسیاری دارند
 • نصب جرثقیل سقفی برای تغذیه دستگاه های مختلف به کمک مواد اولیه در سالنهای تولیدی، انبارها و سوله ها
 • نصب جرثقیل سقفی برای جابجایی قطعات به شکل درست و صحیح و کنترل شده در خطوط مونتاژ کارخانه
 • نصب جرثقیل سقفی برای جابجایی کانتینرها در اطراف مراکز حمل و نقل و  کشتی ها
 • نصب جرثقیل سقفی در جهت انتقال وسایل سنگین در انبارها و سوله و همچنین سوله های تولیدی قطعات سنگین

 

نصب جرثقیل سقفی

نصب جرثقیل سقفی شامل مراحل از جمله سفارش خرید قطعات مورد نیاز و زمانی  که نصب جرثقیل سقفی در پروژه انجام می شود می باشد.

پس از مراحل تولید جرثقیل، جرثقیل سقفی مشتری با کامیون های ویژه به محل مورد نظر منتقل می شود و پروسه نصب جرثقیل سقفی آغاز می شود.

نصاب های  جرثقیل سقفی قبل از شروع مراحل نصب جرثقیل سقفی، باید اطلاعات کامل از محل نصب جرثقیل یا همان محل پروژه داشته باشند. داشتن نقشه ساختمان پروژه یکی از بهترین راهنماها برای نصاب جرثقیل سقفی می باشد.

یکی از موارد مهمی که قبل از نصب جرثقیل سقفی توسط نصابهای جرثقیل پرسیده می شود این است که آیا برای  اولین بار است که جرثقیل سفغی در محل نصب می شود و یا قبلاً جرثقیلی در محل نصب شده.به الطبع در صورتی که قبلاً در محل پروژه سابقه نصب جرثقیل بوده باشد، برخی از  کارهای  مورد نیاز نصب جرثقیل سقفی احتمالا در محل پروژه انجام شده است،این امر باعث کمتر شدن پروسه نصب و سرعت در کار می شود.

نصب جرثقیل سقفی

مراحل نصب جرثقیل سقفی

هنگامی که کلیه قطعات جرثقیل آماده شده و جرثقیل در حال مونتاژ می باشد ( این پروسه مونتاژ جرثقیل ممکن است حدود یک ماه طول بکشد)،کارشناس نصب جرثقیل سقفی با مشتری تماس گرفته و زمانی را برای تجزیه و تحلیل محل نصب و بازدید تعیین می کند.

 نصاب جرثقیل سقفی باید هرگونه ملاحظات ویژه و اساسی برای نصب جرثقیل سقفی را در نظر بگیرد.

 در طی فرایند نصب جرثقیل سقفی ، نصب کننده جرثقیل سقفی نقشه های کلی تجهیزات جرثقیل را مورد بررسی خود قرار می دهد و نقشه های ساختمان را مشاهده می کند تا بهترین تخمین خود را از آنچه برای نصب جرثقیل سقفی در پروژه مشتری لازم است ارائه دهد.

نصب کننده جرثقیل سقفی یک بازه زمانی معین را برای نصب جرثقیل ارائه می کند. این بازه زمانی ممکن است بین 2 تا 10 روز کاری باشد. گاهی اوقا هم ممکن است برای جرثقیل ها بزرگ و پیچیده مدت زمان بیشتری تعیین شود.

مدت زمان تعیین شده برای نصب جرثقیل سقفی ممکن است تحت تاثیر موارد مختلفی قرار گیرد.برای مثال ممکن است تجهیزات مورد نیاز دیرتر از زمان تعیین شده به محل برسد و یا مشکلی در برق مجموعه به وجود آید.از این رو در صورت بروز مشکلاتی از این قبیل، مدت زمان نصب جرثقیل سقفی افزایش خواهد یافت. (تاریخ  و مدت زمان نصب جرثقیل می تواند به دلیل برنامه های پیش آمده در تولید و یا تاخیر در ساخت و ساز تغییر کند)

پس از دریافت سفارش، تولید کننده جرثقیل سقفی شروع به ساخت و مونتاژ جرثقیل می کند . تولید جرثقیل سقفی فرایندی است که بین 2 تا 12 ماه طول می کشد. حدود یک ماه قبل از تاریخ اتمام ساخت جرثقیل ، نصب کننده جرثقیل با مشتری یا پیمانکار تماس می گیرد تا برای نصب با کارفرما لازم ارتباط برقرار کند.

در طی این ارتباط موارد زیر تعیین می شود:

 1. معرفی های لازم بین نصب کنندگان و پیمانکار عمومی یا کارکنانی که در طول نصب جرثقیل سقفی مشارکت می کنند.
 2. تعیین زمانی برای بیرون آوردن تجهیزات اضافی
 3. تجزیه و تحلیل محل پروژه  و امکانات آن

در زمان اجرای پروژه یک تماس وضعیت هفتگی را ارائه می دهد تا اطمینان حاصل شود که همه چیز طبق روال پیش می رود. این امر کمک می کند تا هرگونه مشکل یا چالشی که ممکن است بر زمان نصب جرثقیل سقفی ایجاد شود، برطرف شود.

 قبل از نصب جرثقیل سقفی ، نصب کننده جرثقیل باید از ساختمان یا محل پروژه بازدید کرده و شرایط موجود را تجزیه و تحلیل کند و باید با شرایط محل نصب به خوبی آشنا شود، طرح را شناسایی کند و خطرات یا موانع احتمالی را پیش بینی کند. محدوده پروژه نصب باید به صورت کامل شناسایی و کلیه خطرات احتمالی بررسی شود.

ما در شرکت دانیال صنعت، در پروسه نصب جرثقیل سقفی کلیه موارد را بررسی می کنیم و روند کار را به صورت مداوم و منظم به کارفرما ارائه می کنیم.

 نصاب های جرثقیل سقفی باید قبل از پروسه نصب و اجرا با جرثقیل تولید شده به طور مختصر آشنا شده باشند. از این رو پس از امضای قرارداد خرید جرثقیل، نصاب جرثقیل یک نسخه از سفارش خرید را دریافت کرده و. پس از دریافت سفارش خرید، نصب کننده جرثقیل سقفی شما با کارفرما تماس می گیرد و یا  به محل پروژه رفته و با تیم ملاقات می کند. همچنین نصاب های جرثقیل باید از پروسه تولید جرثقیل سقفی بازدید کرده و پیشنهادات خود را ارائه دهند.

نصاب ها ابتدا نقشه ها و قراردادها را بررسی می کنند تا با فضایی که در آن فعالیت خواهند کرد آشنا شوند. در جلسه ای که بین نصاب های جرثقیل و کارفرمای پروژه برگزار می شود  فهرستی از تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای نصب  جرثقیل سقفی ارائه می شود. این فهرست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 •  برنامه ریزی های لازم برای حضور کامیون ها  تریلر
 •  ریل های  جرثقیل
 • پل ها و سایر تجهیزات مورد نیاز برای نصب جرثقیل.

همچنین نصاب های جرثقیل باید بدانند چه مواردی می تواند باعث ایجاد تاخیر در  پروسه تولید و یا نصب جرثقیل سقفی شوند. نصاب ها نیاز به داشتن نقشه پروژه و محل نصب خطوط برق و گاز، بتن یا سایر بناها، وسایل روشنایی، لوله کشی و  مجاری کار و سقف دارند. در حین بازدید از سایت یا همان محل پروژه ، نصب کننده جرثقیل سقفی مقدار زیادی از زمان خود را صرف بررسی این دستگاه های ویژه می کنند .

ما در دانیال صنعت همواره سعی می کنیم پروسه نصب جرثقیل سقفی را کاملا با برنامه  و رعایت اصول ایمنی انجام دهیم.

 

حمل و نصب جرثقیل سقفی

پس از انجام تمامی فرایند مونتاژ و رنگ آمیزی در مرحله آخر ساخت جرثقیل سقفی، جرثقیل از کارگاه به همراه بالابر و متعلقات آن آماده حمل می شود و به درب کارگاه یا کارخانه شما حمل می شوند.

پس از رسیدن محموله ساخته شده به کارخانه فرایند آماده سازی سالن نیز تکمیل خواهد شد و مستقیما فرایند نصب جرثقیل سقفی بر روی کنسول ها و تیر کرین ها صورت خواهد گرفت.

جرثقیل سقفی نیز به صورت موقت نصب شده و سپس کارشناس مکانیک و برق تست های اولیه لازم را انجام داده و سپس جرثقیل آماده انجام تست داینامیک و استاتیک می شود و در صورت زمان تحویل دائم، جرثقیل سقفی تکمیل شده و وارد دوران خدمات گارانتی و پس از فروش شرکت دانیال صنعت قرار داده می شود.

نصب جرثقیل سقفی

مراحل انجام تست در نصب جرثقیل سقفی

 1. مرحله اول، نصب جرثقیل سقفی و آماده سازی آن برای انجام تست بازرسی آن
 2. شروع ارزیابی اولیه انواع جرثقیل سقفی بدون بلند کردن بار که شامل، باز کردن و بستن کشویی های بوم، بالا و پایین آوردن بوم چرخش بوم و دستگاه، تست تجهیزات ایمنی و حرکت دستگاه .
 3. محاسبه تناژ وزنه ی با احتساب ۱۲۵% ظرفیت دستگاه در زاویه های مشخص و شعاع عملیاتی حداکثر
 4. وصل کردن مقدار بار استاندارد در جهت تست جرثقیل در مرحله سوم با کمک سیم بکسل ها مد نظر به جرثقیل.
 5. بالا بردن وزنه مورد نظر در فاصله مشخص و به دنبال آن اطمینان از عملکرد ترمز بالابر در این فاصله، بار در حالت معلق چند دقیقه نگه داشته می شود و بازرس تمام قسمت هایی که در معرض فشار است را بررسی کرده که هرگونه، تغییر شکل، آسیب، افت و در گاهی موارد نشتی روغن از جک ها و سیلندر زیر بوم، صداهای غیرطبیعی و غیر طبیعی و میزان لرزش دستگاه را ارزیابی می کند.
 6. در زمان تست جرثقیل حداقل یک بار هنگام بالا بردن وزنه و یکبار در زمان پایین آوردن آن، جرثقیل را باید خاموش کرد. در این شرایط هیچگونه حرارت بیش از حد و یا افت بار در سیستم ترمز نباید ایجاد شود.
 7. برای بازرسی جک های تعادلی باید، بار را تا ۵ سانتی متر از سطح زمین پایین آورده سپس دستگاه را چرخانده و به آرامی وزنه را بین دو جک تعادلی موجود به گردش در آورید.
 8. پس از ارزیابی جرثقیل سقفی،  بار و یا وزنه را به وضعیت اولیه برگردانید و به آرامی روی زمین قرار دهید.
 9. بازرس پس از انجام تست جرثقیل سقفی، گواهینامه سلامت فنی دستگاه را برای جرثقیل سقفی مد نظر صادر می کند. از این رو رانندگان جرثقیل سقفی باید توصیه ها، شرایط و محدودیت های قید شده در گواهینامه را در زمان کار رعایت کنند.

 

نصب جرثقیل سقفی در تهران

مجموعه جرثقیل دانیال صنعت از مهم ترین و بزرگترین ارائه دهندگان خدمات نصب جرثقیل سقفی در تهران است.ما با ارائه خدمات نصب جرثقیل سقفی در تهران به همراه آموزش کار منصب به اپراتورهای کاربلد که معرفی شده توسط شرکت هستند، در خدمات مشتریان و صنعت گران هستیم. برای نصب انواع جرثقیل سقفی می توانید با شماره های درج شده داخل سایت دانیال صنعت تماس بگیرید.

 

مراحل نصب جرثقیل سقفی