قیمت ساخت جرثقیل سقفی دستی

ساخت جرثقیل سقفی دستی

جرثقیل سقفی دستی، وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد و برای انتقال و جابجایی آن از چرخ دنده‌هایی با قطر مشخص که این قطر، بسته به میزان تناژ قابل حمل جرثقیل سقفی دستی استفاده می‌شود.

در جرثقیل سقفی دستی. برای انتقال نیرو از یک روش مکانیکی ساده که باعث میشود با فشار اندک دست، وزن های مختلفی از یک کالا را بلند و یا جابجا کنید.

کیفیت زنجیرها که اصولا با گرید بالا در ساخت جرثقیل سقفی دستی استفاده می شود و از ترکیب فولاد و کربن سبک برای استحکام و دوام مناسب در بالا بردن اشیا تولید می‌شود که در ساخت جرثقیل سقفی دستی بسته به تناژ مورد استفاده در کارگاه قرار می‌گیرد.

از آنجا که جا به جایی اجسام و بارها به طور دستی بسیار سخت و طاقت فرسا می‌باشد، جرثقیل ها ساخته شدند تا عمل حمل و نقل اجسام را به  آسانی انجام دهند. در کارخانه ها و کارگاه ها برای جا به جایی، انتقال و حمل اجسام و اشیای کوچک‌تر، جرثقیل سقفی دستی را مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

مراحل ساخت جرثقیل سقفی دستی

ساخت جرثقیل سقفی دستی در دو مدل مختلف تولید می‌شوند که به جرثقیل سقفی دستی بلبرینگ و جرثقیل سقفی دستی شفتی؛ شناخته می‌شوند.از دیگر انواع جرثقیل های سقفی دستی می‌توان به جرثقیل های دستی چهار کاره اشاره کرد که از این مدل،  برای جا به جایی اجسام و بارها روی ریل های سقفی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جرثقیل زنجیری دستی از انواع جرثقیل هایی است که عملکرد بسیار ساده ای دارند و نیز هدف از ساخت جرثقیل سقفی دستی

 برای جا به جایی مقدار زیادی از بار مورد استفاده قرار می‌گیرند به‌ گونه ای که می‌توانند باری به‌اندازه 25 تن را جا به جا کنند.

ساخت جرثقیل سقفی دستی

سه بخش اصلی تشکیل دهنده جرثقیل سقفی دستی

ساخت جرثقیل سقفی دستی از سه بخش اصلی تشکیل شده است که  این بخش ها عبارت‌اند از:

زنجیر یا طناب فولادی: 

در ساخت جرثقیل سقفی دستی از دو عدد زنجیر استفاده می شود که یکی از آن زنجیرها برای بالا و پایین آوردن بار در سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد که به زنجیر دستی نیز شناخته میشود که فرد با پایین کشیدن زنجیر باعث حرکت و جا به جایی بار قرار داده شده در جرثقیل سقفی دستی می‌شود.

زنجیر دیگری که در ساخت جرثقیل سقفی دستی وجود دارد و آن به قلاب متصل است و در قسمت پایین جرثقیل دستی قرار می گیرد که برای نگهداری و حفظ وزن اجسام مختلف در سوله ها و انبار ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قلاب یا گیره: 

هر جرثقیل سقفی دستی دارای دو قلاب می‌باشد که در ساخت جرثقیل سقفی دستی ، یکی از آنها در قسمت پایینی سازه همراه با زنجیر پایین که در حفظ و نگهداری بار کاربرد دارد، استفاده می شود.

قلاب دیگری که در بالا سازه قرار دارد و به کمک آن قلاب می‌توانید جرثقیل را به سقف یا دیگر وسایل متصل کنید و از آن برای جا به جایی بار و اجسام مختلف استفاده کنید. لازم به ذکر است که بدانید برای استفاده از سازه به این صورت، جرثقیل باید تحمل وزنی کافی را داشته باشد.

مکانیزم یا ساختار کروی:

 ساختار کروی در ساخت جرثقیل سقفی دستی، قسمت پایینی سازه به قلاب بالایی کمک می‌کند که امکان گردش، انتقال و جا به جایی 360 درجه برای بار ایجاد شود.

 

آشنایی با اجزای جرثقیل سقفی دستی

 • بدنه فولادی
 • محافظ پوشش دو لایه
 • مکانیزم ترمز
 • پدال های جغجغه‌ای
 • قلاب ها
 • زنجیر بار
 • ترمز زنجیر
 • بوشن ها
 • هدایت کننده زنجیر بار

در ساخت جرثقیل سقفی دستی از دو حلقه زنجیر استفاده می شود که یکی با دست برای حرکت جرثقیل و از دیگری برای اتصال زنجیر به بار حمل شده استفاده می‌شود. هر دفعه که زنجیر با دست به پایین کشیده شود چرخ دنده های کوچک شروع به حرکت کرده و سپس به صورت پله ای چرخ دنده بزرگ را به حرکت در می‌آورد تا توانایی بلند کردن اشیا با وزن مشخص را فراهم کنند.

در انتهای زنجیر باریک، یک قلاب قرار داده شده است که بار و اجسام  را به وسیله تسمه یا کیسه بار آویزان و سپس منتقل و یا جابه جا می‌کنند. قلاب قرار داده شده هنگام ساخت جرثقیل سقفی دستی، بالای سر جرثقیل برای آویزان کردن آن روی سقف و همینطور برای تحمل وزن و بار زیاد مورد استفاده بسیار قرار می‌گیرد. به همین دلیل در ساخت جرثقیل سقفی دستی بین قلاب اتصال جرثقیل با قلاب اتصال به سقف از یک توپی متحرک که دارای قابلیت چرخش 360 درجه می باشد، استفاده می‌کنند. از این رو می توان گفت امکان حرکت جرثقیل به جهات مختلف به سادگی فراهم می شود.

در انواعی از مدل های مختلف جرثقیل سقفی دستی سیستمی به نام سیستم ترمز زنجیر وجود دارد که از این سیستم برای حفظ ایمنی در کار را سبب می شود و از طرف دیگر بار با یک بار ول شدن زنجیر به زمین نیفتد و خساراتی نبیند.

به دلیل وجود همین ساختار یکی از موارد پر استفاده از جرثقیل سقفی دستی در علم کردن سازه‌ها، انتقال و جا به جایی وسایل در فروشگاه‌های بزرگ و انبار کالا به ویژه در خدمات مکانیکی خودروها و امداد و نجات، صنایع مخابرات و برق و غیره از این سازه ها استفاده می‌شود. جرثقیل سقفی دستی به سادگی قابلیت انتقال محل نصب به جاهای مختلف دیگر را دارا می‌باشد.

جرثقیل سقفی دستی

خرید جرثقیل سقفی دستی

انواع جرثقیل های سقفی دستی مطابق با کاربری  آن ها و همچنین با توجه به جنسی که دارند با قیمت های مختلف در بازار موجود هستند و شما می‌توانید به آسانی متناسب با کاری که قصد انجام آن را دارید، جرثقیل سقفی دستی مورد نیاز خود را هم برای ساخت جرثقیل سقفی دستی سفارش دهید و هم خریداری کنید.

همان‌طور که در بالا تر گفتیم جرثقیل های سقفی دستی از سری ابزاری هستند که عملکرد بسیار ساده ای را دارند و همچنین می‌توانند بارهای بیشتر از 20 تن را به راحتی انتقال و جا به جا کنند. اجزای تشکیل دهنده جرثقیل سقفی دستی از جمله قلاب، زنجیر، گیربکس در کنار همکاری یکدیگر، فرایند جا به جایی و انتقال را بسیار آسان می‌کنند.

طرز کار جرثقیل سقفی دستی نیاز به یک محرک اصلی هست که آن هم نیروی دست انسان می باشد. که فرد با دست خود ابتدا زنجیر دستی را به حرکت درآورده و در ادامه سبب انتقال و جا به جایی بار می‌شود.

در ساخت جرثقیل سقفی دستی راه حلی وجود دارد که جرثقیل های دستی به راحتی توانایی این را دارند که نیروی کمی که انسان دارد را چندین برابر بیشتر کند و مانع از اتلاف وقت و نیرو می‌شوند.

 

مزایای استفاده جرثقیل سقفی دستی

یکی از دلایل ساخت جرثقیل سقفی دستی به دلیل وجود مزایای بسیار این جرثقیل ها می باشد. یکی از مزایای که این نوع جرثقیل ها دارا هستند سبب شده است که بسیار مورد توجه کارفرمایان قرار گیرد. از جمله این مزایای منجصر به فرد عبارت‌اند از:

 1. در مقایسه با سایر جرثقیل های الکتریکی، جرثقیل های سقفی دستی از قیمت بسیار پایین تر و مناسب‌تری برخوردار می باشند و همینطور سرعت جا به جایی اجسام با این نوع جرثقیل ها کمتر از دیگر جرثقیل ها می‌باشد.
 2. برای استفاده از این جرثقیل سقفی دستی ، نیاز به هیچ نوع منبع انرژی الکتریکی نیست و کار با آن ها در هر جایی و در هر مکانی امکان پذیر است.
 3. جرثقیل سقفی دستی قابلیت جا به جایی اجسام با وزن بسیار زیاد را دارا می باشند اما با این وجود خود دستگاه وزن سبک‌تری دارد و جا به جایی و انتقال آن راحت می باشد.
 4. طرز کار با دستگاه جرثقیل سقفی دستی بسیار آسان و ساده است.
 5. با توجه به کاری که جرثقیل سقفی دستی انجام می‌دهند نسبت به سایر جرثقیل ها طول عمر بیشتری  دارند.

جرثقیل سقفی دستی

نکات ایمنی هنگام استفاده از جرثقیل سقفی دستی

همان‌طور که می دانید کار با جرثقیل دستی بسیار راحت و قابل یادگیری است اما لازم است که هنگام کار با این دستگاه نکاتی مهمی را رعایت کنید:

 1. در قدم اول لازم است که مهارت کافی و دانش لازم برای استفاده از این سازه را داشته باشید.
 2. میزان بار باید مطابق با ظرفیت زنجیرها و قلاب جرثقیل باشد.
 3. به هیچ وجه هنگام جا به جایی و حتی انتقال بار در زیر جرثقیل دستی نایستید زیرا ممکن است سبب به وجود آمدن خسارت های جبران ناپذیری شود.
 4. به این نکته توجه داشته باشید که زنجیری که برای حمل و انتقال بار استفاده می‌ شود باید کاملاً سالم باشد و نباید بار را به طور ناگهانی بلند کنید تا مانع از آسیب رساندن به زنجیر های جرثقیل شوید.

احتیاج است که اپراتور مد نظر جرثقیل از قبل برای استفاده از آن آموزش های  لازم را دیده باشد و همچنین مهارت های لازم را برای استفاده ایمن، درست و صحیح از جرثقیل را دارا باشد. مثلا اپراتور باید بداند که میزان بار قابل حمل نباید بیش از ظرفیت مشخص شده توسط زنجیر و قلاب باشد. میزان وزن قابل تحمل جرثقیل بر روی آن درج شده است.

عمل به این نکته که هیچ مهندس، کارگر و عابری نباید زیر باری که توسط  جرثقیل دستی در حال حمل است، قرار بگیرد، بسیار واجب و قابل اهمیت است. زیرا ممکن است در هر لحظه حادثه‌ ای غیر مترقبه اتفاق بیفتد.

نکته مهم دیگر در استفاده از جرثقیل سقفی دستی که باید به آن توجه ویژه کرد، این است که نباید همزمان از دو جرثقیل برای حمل یک بار استفاده نمود و همچنین زنجیر مورد استفاده باید کاملا سالم و سلامت باشد و چین خوردگی و بریدگی و.. نداشته باشد.

 

راهنمای خرید جرثقیل سقفی دستی

لازم است هنگام خرید جرثقیل سقفی دستی و یا حتی سفارش ساخت جرثقیل سقفی دستی به نکاتی توجه کنید که متخصصان دانیال صنعت  تعدادی از این نکات را به شما متذکر می شوند: 

 1. باید به مکانی که قرار است جرثقیل سقفی دستی را در آن استفاده کنید توجه ویژه ای کنید و متناسب با مکانی که قصد کار در آن را دارید، نوع ساخت جرثقیل سقفی دستی را تعیین کنید.
 2. برای مثال در سایت هایی که  مواد اشتعال زا در آنجا وجود دارد باید از انواع جرثقیل های دستی ضد جرقه و در مکان های پر از گرد لازم است از جرثقیل های دستی همراه بلوک استفاده کنید.
 3. در هنگام ساخت جرثقیل سقفی دستی، جرثقیل دستی را سفارش دهید که متناسب با حداکثر وزن باری باشد که قصد جا به جایی و انتقال آن را دارید.
 4. ارتفاع اجسام مورد نظر برای جا به جایی را که قرار است انجام دهید را نیز باید در انتخاب جرثقیل دستی خود در نظر داشته باشید. میزان ارتفاع استاندارد برای جا به جایی بار باید حدود 3 تا 6 متر باشد.

 

انواع جرثقیل های سقفی دستی و پولیفت ها و نحوه ی کارکرد آن ها

اگر بخواهیم اجزای مختلف جرثقیل سقفی دستی را دسته بندی کنیم ابتدا می توانیم آنها را به سه قسمت کلی قلاب ها، زنجیرها و مکانیزم بالابر تقسیم کنیم. جرثقیل سقفی دستی دارای ۲ حلقه زنجیر می باشد. زنجیر دستی در ساخت جرثقیل سقفی دستی به دور یک چرخ قرار گرفته در مکانیزم بالابر قرار دارد و دارای جایگاه ویژه برای دانه های زنجیر است که امکان چرخش آن را در زمان کشیدن زنجیر امکان پذیر می کند.

قیمت جرثقیل سقفی دستی

نحوه کارکرد جرثقیل سقفی دستی

نحوه کارکرد و عملکرد جرثقیل سقفی دستی بسیار ساده می باشد بدین طریق که در ساخت جرثقیل سقفی دستی، جرثقیل همچون یک اهرم ساده از گیربکس و زنجیر چرخ دنده ها استفاده کرده، که با انتقال نیروی کم در فاصله ی زیاد می توان نیروی بزرگ را در فاصله ای کوتاه را منتقل یا جابجا کرد.

برای بالا بردن بار و یا اجسام مختلف، و همینطور برای راه اندازی مکانیزم بالابر اپراتور باید زنجیر دستی را به سمت پایین بکشد. درون مکانیزم بالابر جرثقیل چندین زنجیره چرخ دنده وجود دارد که میتواند نیروی وارد شده را افزایش دهد و همینطور باعث بالا بردن اجسام و بارهایی تا چندین تن خواهد شد.

 

سفارش ساخت جرثقیل سقفی دستی

ما سعی کردیم در این قسمت تمام اطلاعاتی که در مورد  ساخت جرثقیل سقفی دستی وجود داشت  را در اختیار شما قرار دهیم تا با دانستن این موارد بتوانید انتخاب درستی در زمینه قیمت و  ساخت جرثقیل سقفی دستی داشته باشید.

از این رو می توان گفت، انواع جرثقیل سقفی دستی یکی از وسیله های مورد نیاز در صنایع مختلف می باشند که امکان جابجایی بار را دارا می باشند.  و با توجه به مطالب بالا دریافتیم  که از جرثقیل سقفی دستی در جابجایی وسیله ها و بار ها در محیط هایی مختلف مانند: سوله ها، سالن های تولید، انبار ها،  محیط های صنعتی و … به طور فراگیر استفاده می شود.

قیمت ساخت جرثقیل سقفی دستی با توجه به مدل مد نظر شما و شرکت سازنده آن بسیار متفاوت است. از این رو اگر شما هم قصد خرید انواع جرثقیل سقفی دستی را دارید، می توانید با مجموعه دانیال صنعت تماس بگیرید.

دانیال صنعت یکی از مجموعه های مطرح در زمینه فروش انواع جرثقیل سقفی و..  می باشد. از این رو برای دریافت قیمت انواع جرثقیل سقفی دستی می توانید هر چه سریعتر اقدام کنید.

قیمت ساخت جرثقیل سقفی دستی