قیمت ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک (Mobile gantry crane)

قیمت ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک

جرثقیل دروازه ای متحرک Mobile gantry crane ، سازه ای شامل یک و یا دو تیر افقی و دو ستون عمودی در طرفین است و این عناصر افقی و عمودی قابی دروازه‌ای مانند را تشکیل می دهند که قابلیت لیفتینگ و انتقال کردن بارهای سنگین را دارد.

یکی از پرکاربرد ترین جرثقیل ها در  صنعت، جرثقیل دروازه ای متحرک است. در این بخش قصد داریم راجع به جرثقیل دروازه ای متحرک ، مشخصات فنی، روش نصب، قیمت و برخی از انواع جرثقیل دروازه‌ای به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم.

جرثقیل دروازه ای متحرک به  طور  گسترده  در انبارها و و محوطه های بسیار بزرگ غیر مسقف و نیز اسکله ها کاربرد دارد.گاهی اوقات کنسول در امتداد پل جرثقیل طراحی می شود که امکان دسترسی به بارها و موادی که بیرون از دهانه (span) جرثقیل قراردارند را فراهم می نماید. استاندارد مرجع جرثقیل دروازه ای متحرک iso168801 هست.

در این نوع سازه ها ترولی و مجموعه بالابری بر روی ریل های Gantry در جهت عرضی حرکت کرده و کل مجموعه در طول مسیر بر روی ریل اصلی، روی زمین بر روی چرخ های فلزی حرکت می کند.

جرثقیل دروازه ای متحرک در تمام اندازه ها قابل ساخت بوده و توانایی حمل بارهای بسیار سنگین را  دارد. از  رو می توان گفت ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک بسیار دقت بالایی را نیاز دارد.

 

جرثقیل دروازه ای چیست؟

جرثقیل دروازه ای سازه ای شبیه به جرثقیل سقفی است که پل افقی این سازه روی دو پایه قرار گرفته و به شکل “قاب درب” ساخته می شود. جرثقیل های دروازه ای برخلاف جرثقیل های سقفی، نیازی به اتصال به ساختار پشتیبانی ساختمان ندارد.این سازه ها به طور معمول در پروژه های فضای باز استفاده می شوند، اما از آنها میتوان در فضاهای داخلی مثل انبارها و سوله ها  نیز استفاده کرد.

همانطور که میدانید جرثقیل، سازه ای است که به طور گسترده در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. مانند: بلند کردن اجسام ، جابجایی ماشین و قطار در حیاط حمل و نقل راه آهن ، بالابردن کشتی در کارخانه های کشتی سازی ، بارگیری و تخلیه کانتینرها در ترمینال ها ، حمل و بلند کردن کالاهای سنگین در داخل کارخانه و غیره.

جرثقیل دروازه ای ، یکی از سازه های بسیار مهم برای حمل و نقل مواد، در جامعه مدرن امروزی است.معمولاً برای بارگیری ، تخلیه اشیا بزرگ و کوچک در داخل یا خارج از انواع جرثقیل دروازه ای استفاده می شود.این می تواند کارهایی فراتر از توان انسانی را انجام دهد و بهره وری شما را به طور چشمگیری بهبود بخشد و در هزینه های پروژه صرفه جویی کند.

 

ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک

جرثقیل های نیم دروازه ای چیست؟

در برخی موارد که جرثقیل دروازه ای در مجاورت سالن پروژه اجرا شود، این امکان وجود دارد که در یکسو ستون اجرا شود  و در راستای آن کلگی و چرخ جرثقیل دروازه ای بر روی زمین حرکت می کند و در سمت دیگر به صورت جرثقیل سقفی کلگی و چرخ بر روی تیر حمال نصب و حرکت کند. به این نوع از جرثقیل ها اصطلاحا جرثقیل نیم دروازه ای می گویند. استفاده از جرثقیل نیم دروازه ای علاوه بر اینکه موجب صرفه جویی در هزینه می گردد همچنین امکان استفاده از فضای مفید را ایجاد می کند.

 

نصب اصولی و صحیح جرثقیل دروازه ای متحرک

نصب اصولی و صحیح جرثقیل دروازه ای متحرک به سبب بارهای سنگینی که این سازه  حمل می کند و خطراتی که ممکن است برای جان و مال افراد به دنبال داشته باشد، بسیار مهم است.

نصب جرثقیل دروازه ای متحرک باید توسط مهندسان متبحر در این حوزه انجام شود تا اصول ایمنی در حیطه عملکرد بخش های مکانیکی و الکتریکی دستگاه به درستی لحاظ شود.

اجزای الکتریکی مرتبط با سازه باید به خوبی عایق بندی شوند و محدوده نصب جرثقیل باید به گونه ای باشد که کمترین اشتراک را با منطقه های پرتردد کارکنان و همچنین محدوده قرارگیری مواد پرخطر و … داشته باشد.

برای نصب جرثقیل دروازه ای متحرک در فضای باز نیز علاوه بر توجه قرار دادن موارد بالا، باید مقاومت جرثقیل دروازه ای متحرک به شکلی تضمین شود که در برابر فشار باد و شرایط نامطلوب جوی  و برای محدوده تحت پوشش خود و محیط اطراف  خطری وجود نداشته باشد.

 

جرثقیل های دروازه ای متحرک برای چه مواردی استفاده می شوند؟

به دلیل کارایی بالا و عملکرد منحصر به فرد، جرثقیل های دروازه ای ، کاربردهای بسیاری  را دارا می باشند، از  طرفی، می توانیم آنها را در مکان های سرپوشیده مانند کارگاه ها، انبار ها ، گاراژ ، کارخانه تولید و غیره به کار برد. .از طرف دیگر، از این سازه ها برای کاربردهای خارجی مانند بندر ، کشتی سازی و غیره به طور گسترده استفاده می شوند.

در انبارها و سوله ها، مکان هایی که مواد و بارهای سنگین تری جابجایی می شوند، اغلب از جرثقیل های دروازه ای متحرک استفاده می شود ، زیرا آنها به طور میانگین می توانند کالایی با وزن های تا 15 تن را حمل کنند.

 

انواع جرثقیل دروازه ای

این سازه ها می توانند از جرثقیل های بسیار  بزرگ دروازه ای ، برای برداشتن سنگین ترین بارهای موجود ، تا جرثقیل های بسیار کوچک برای فعالیت هایی مانند بلند کردن موتورها از ماشین ها استفاده کرد..

و با توجه به توضیحات اولیه، ما می توانیم جرثقیل های دروازه ای را با توجه به ویژگی ها و ساختار آن ها  به انواع مختلف تقسیم کنیم.

 

مزایای جرثقیل های دروازه ای

نام Gantry Crane را برای انواع جرثقیل دروازه ای شنیده ایم این سازه ها از یک یا دو پل با ضخامت قطور که به صورت افقی بر روی دو پایه قطورتر نصب می شوند، ساخته شده اند. همان طور که از نام این جرثقیل ها مشخص است، این جرثقیل ها توانایی  جابهجایی بارهایی را با وزن بیشتر از 10 تن را دارند. این سازه ها ، کالاهای سبک و سنگین را به راحتی به مکان های مختلف انتقال می دهند.

جرثقیل های دروازه ای با توجه به کاربرد گسترده ای که دارند ، باعث افزایش بهره وری در طولانی مدت می شوند.

بنابراین جرثقیل دروازه ای ، یک راه حل کارآمد و اقتصادی برای بلند کردن مواد و اجسام سنگین است که می توان آنها را  بر اساس کاربری خود سفارشی کرد تا مطابق با نیازهای شما عمل کنند و به شما در کار با مواد کارآمد و ایمن کمک کنند.

جرثقیل های دروازه ای متحرک، به تنهایی یکی از بزرگ ترین امتیازهایی که یک سازه می تواند داشته باشد را دارد. پایه های جرثقیل در جرثقیل های دروازه ای متحرک بر روی دو ریل حرکت می کند و الزاماً توسط یک ریموت الکتریکی و با دستور از یک مرکز موتور الکتریکی قوی، کنترل می شود. کار کردن با این سازه، به قدری ساده است که  در کنار آن به دقت و حساسیت بالایی نیز نیاز دارند.

یکی دیگر از مزایای مهم انواع جرثقیل های دروازه ای، نصب آنها متناسب با اندازه طول و عرض سوله صنعتی و یا  کارگاه  است. اگر عرض کارگاه کوچک باشد از جرثقیل تک پل و اگر قرار است بارهای سنگین را سازه حمل کند، جرثقیل دو پل را باید نصب کرد.

ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک

خطر جرثقیل های دروازه ای متحرک

کار با انواع جرثقیل نیازمند دانش خاصی می باشد زیرا هنگام کار با این سازه ها خطر آسیب دیدگی شدید و حتی مرگ کارگران وجود دارد. علت شایع مرگ و میر ناشی از جرثقیل، برخورد عابر با بار جرثقیل هست. از بسیاری از این موارد می توان با نوعی زنگ خطر، که هنگام نزدیک شدن عابر  به سازه ، به صدا در می آید، جلوگیری کرد.

 

اصول نصب و ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک و نکات ایمنی آن

برای نصب و ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک و راه اندازی آن در یک صنعت یا کارگاه، نکات زیادی باید مورد توجه قرار گیرد. این نکات به قدری اهمیت دارند که می توان گفت با سلامت جانی کارگران در ارتباط مستقیم هستند. استفاده از هر یک از انواع جرثقیل ها بدون رعایت نکات ایمنی گفته شده، خسارت ها و  آسیب های جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت.

رایج ترین و متداول ترین سازه های صنعتی برای حمل و نقل بارهای بسیار سنگین جرثقیل دروازه ای و سقفی که  به صورت تک پل و دو پل هستند، استفاده می شوند.

با توجه به اینکه تمام اجزا و قسمت های انواع جرثقیل های دروازه ای در کارخانه و یا کارگاه ساخته می شود، فرآیند نصب به صورت مونتاژ در محل پروژه انجام می گیرد. برای نصب، توجه به بسیاری موارد الزامی است.

قبل از نصب جرثقیل باید زمین سوله صنعتی یا کارگاه را بازرسی کنید. زمین نباید شیب دار و یا دارای ناهمواری باشد. اگر جرثقیل روی زمین ناهموار نصب شود، هنگام حرکت با مشکلاتی بسیاری مواجه می شود. ریل های جرثقیل دروازه ای باید روی زمین تراز بندی شده نصب شود؛ بنابراین باید قبل از نصب سازه، زیرسازی های مناسب انجام گیرد.

فاصله بین پایه های جرثقیل دروازه ای کارگاهی، از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع، استاندارد بودن سازه را را تضمین می کند. لاستیک های جرثقیل برای حرکت کردن باید صحیح و سالم باشند. زمانی که سازه را نصب می کنید در قدم اول باید مطمئن باشید که ریموت کنترل، خاموش باشد.

 باید تمامی موانعی که در مسیر تردد جرثقیل هست را، حذف کنید. برای راه اندازی سازه ابتدا باید ریموت کنترل را روشن کنید تا به آرامی حرکت کند. قبل از نصب جرثقیل ، حتماً نکات مهم را برای رعایت ایمنی بیشتر در مواقع سقوط بار مد نظر قرار دهید.

فیوزهای اصلی و فرعی برق جرثقیل باید به دور از منابع حرارت ، گرما و یا جرقه نصب شود. مسیر حرکت و جابجایی جرثقیل نباید از بالای کارگران عبور کند. افرادی که با این جرثقیل ها کار می کنند باید آموزش های کامل و لازم را دیده باشند.

 

نکات مهم در زمینه خرید جرثقیل دروازه ای متحرک

هر مشتری متناسب با نیاز خود برای حمل بار  می تواند نوع جرثقیل دروازه ای را انتخاب کند. موارد بسیار  در زمان خرید جرثقیل دروازه ای متحرک مد نظر قرار می  گیرد که این موارد  بسته به اینکه محیط سوله، کارگاه و یا کارخانه چقدر فضای کاربری دارد و باید بار با چه وزنی جابه جا شود، انتخاب می شود. انتخاب جرثقیل ها با رعایت حداکثر ظرفیت کاربردی انجام می شود.

جرثقیل های دروازه ای متحرک نوعی از سازه های فولادی هستند که دارای وزن زیادی هستند و از طرف دیگر نسبت به سایر سازه ها  از قیمت بالایی برخوردار  هستند. فروش و خرید این نوع جرثقیل الزاماً بهتر است از نمایندگی فروش  و یا  مرکز تولید کننده صورت گیرد. این نمایندگی های فروش می توانند مشاوره لازم را به مشتری بدهند و در صورت لزوم، از محل پروژه بازدید کنند و بهترین مدل جرثقیل را به صاحب پروژه پیشنهاد دهند.

شرکت دانیال صنعت، تولید کننده انواع جرثقیل کارگاهی و صنعتی ، این محصولات را با بهترین کیفیت و ایمنی بالا، طراحی و سپس به بازار عرضه می کنند. اگر برای جرثقیل های دروازه ای کارگاهی و سقفی نیاز به مشاوره دارید، کارشناسان ما آماده ارائه راهنمایی های لازم به شما عزیزان هستند.

 

کاربرد جرثقیل دروازه ای متحرک

بیشترین موارد کاربرد جرثقیل دروازه ای متحرک مربوط به نیازهای جابه‌ جایی اجسام و مواد در مکان‌هایی مثل مراکز تخلیه بار، بنادر و بارگیری کالا در انبارهای روباز می‌باشد.

اما کاربرد جرثقیل‌های در‌وازه ای متحرک در پروژه‌های صنعتی در موارد ویژه ای می‌باشد از جمله این موارد به شرح زیر است:

 • باز و بسته کردن دریچه های سدها
 • احداث و انجام عملیات ریل‌ گذاری
 • حمل برخی از ماشین‌آلات سنگین در ارتفاع زیاد
 • گسترش سیلوها
 • مونتاژ محصولات پیش‌ساخته

به طور معمول ارتفاع حمل، سرعت و تناژ حمل و همچنین طول دهانه توسط مهندسان خبره تخمین زده می‌شود و به شرکت سازنده جهت طراحی ارائه می‌گردد.

قیمت جرثقیل دروازه ای متحرک

 طراحی و ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک

در قدم های طراحی، ساخت و سپس نصب جرثقیل دروازه ای (تک پل یا دو پل) و یا انواع جرثقیل نیم دروازه ای (دو پل یا تک پل) ابتدا باید به نکات کلیدی بسیاری توجه کنید که برخی از این نکات در ادامه ذکر شده است:

 • در جرثقیل های دروازه ای دو پل باید فاصله پلها از یکدیگر با دقت بسیار دقیقی انتخاب و تعیین شود.
 • در ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک لازم است تا طول کلگی و فاصله چرخها با دقت تعیین شود.
 • انتخاب زاویه بین ستون ها در  انواع جرثقیل دروازه ای از اهمیت زیادی برخوردار است.
 • باید ستونها در برابر کمانش و تنش کنترل شوند.
 • تمامی قسمت های سازه در برابر تنش در همه نوع جرثقیل دروازه ای متحرک و سقفی باید کنترل شود.
 • در جرثقیل دروازه ای متحرک علاوه بر اینکه کنترل خیز وسط دهانه جرثقیل که در جرثقیل سقفی متداول است لازم است تا خیز مجاز در بخشهای مختلف جرثقیل را کنترل کرد.
 • طراحی تجهیزات در انواع مختلف جرثقیل دروازه ای بسیار مهم است.
 • اثر باد بر روی توان موتورهای حرکت عرضی و طولی جرثقیل دروازه ای بسیار مهم و تاثیرگذار است.
 • لازم است تا جرثقیل دروازه ای متحرک در مقابل اثر باد و همچنین نیروهای خارجی ماننند زلزله و در برابر واژگونی کنترل شود.
 • یادآور می شود تا تجهیزات برقی و موتوری  جرثقیل دروازه ای به منظور حفاظت در برابر تابش مستقیم نور آفتاب و یا در برابر بارش  شدید باران مجهز به سایبان مناسب باشند.
 • باید مسیر دسترسی استاندارد برای دسترسی به انواع سازه های موتوری و برقی جرثقیل دروازه ای متحرک طراحی شود.
 • کلیه مراحل ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک باید با دقت بسیار و منطبق بر استاندارد های روز اجرا شود. رعایت تلورانس های استانداردی در پروسه ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک و همچنین نصب آن الزامی است.
 • توجه و بکار بردن موارد گفته شده در قسمت پیشین و همچنین برخی نکات دیگر در گرو دانش مهندسی و تسلط بر استاندارد های مهم  و همچنین تجربه طولانی مدت نیروهای انسانی بسیار مهم می باشد.

 

عوامل موثر بر قیمت جرثقیل دروازه ای متحرک

قیمت جرثقیل دروازه ای متحرک به موارد مختلفی بستگی دارد. ساختار جرثقیل دروازه ای متحرک به خصوص تک پل یا دو پل آن، جابه جایی بار و ظرفیت بالابری ، تجهیزات جانبی تعبیه شده در جرثقیل از جمله موارد هشدار هنگام بروز خطر یا هنگام جابه جایی بار در نواحی پر عبور و مرور، جنس قطعات و اجرای سازنده جرثقیل، برند تولید کننده جرثقیل دروازه ای متحرک، ابعاد جرثقیل و محدوده تحت پوشش جهت جابجایی بار و … همگی از عواملی هستند که بر روی قیمت جرثقیل دروازه ای متحرک که در صنعت بسیار پرکاربرد هستند، مؤثر خواهند بود.

 

قیمت ساخت جرثقیل دروازه ای متحرک (Mobile gantry crane)