ظرفیت جرثقیل سقفی

ظرفیت جرثقیل سقفی

ظرفیت جرثقیل سقفی حداکثر بار کلی است که جرثقیل می تواند برای یک پیکربندی تعریف شده بردارد. به عبارت ساده، ظرفیت یک جرثقیل متحرک همه چیز است که توسط جرثقیل بالا می رود. به عنوان یک قاعده کلی، جرثقیل های متحرک به طور بالقوه می توانند از 10 تا 60 تن، بسته به اندازه و تحرک خود، وزن را بلند کنند. استفاده از قابلیت رتبه بندی برای ارزیابی ظرفیت جرثقیل سقفی، بالابرها و وینچ ها اکنون توسط سازمان های استاندارد در سراسر جهان توسعه یافته و تشویق می شود.

جرثقیل ها یکی از رایج ترین ماشین آلاتی هستند که در مشاغل بزرگ و کوچک یافت می شوند. هدف اصلی جرثقیل آسان‌تر کردن کار فیزیکی با بلند کردن وزنه‌های بزرگ با کمک بازوهای مکانیکی است. اپراتور جرثقیل وظیفه رانندگی و راه اندازی جرثقیل را بر عهده دارد، زیرا او متخصص است و با ایمنی و دانش کامل عملیات را انجام می‌دهد. جرثقیل‌ها تقریباً همیشه در فضا های صنعتی حضور دارند زیرا در سهولت کار بسیار مفید و مؤثر هستند. تولید کنندگان جرثقیل در شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت جرثقیل ها را در اشکال و اندازه های مختلف می سازند و هر کدام برای رفع نیازهای یک صنعت خاص به کار می روند.

 

ظرفیت تعیین شده جرثقیل سقفی

“مقدار وزنی که جرثقیل برای بالا بردن در یک موقعیت عملیاتی معین در نظر گرفته شده است” (به عنوان مثال پیکربندی، موقعیت بار). جرم بلوک قلاب (وزن) در بار برای جرثقیل گنجانده شده است. در توضیح ساده، ظرفیت جرثقیل سقفی وزنی است که می توان جرثقیل سقفی بلند کرد.

بار ناخالص جرثقیل کل جرمی است که بلند می شود، در حالی که بار خالص جرم واقعی است که برداشته می شود و حرکت داده می‌شود. ظرفیت یک قطعه از تجهیزات بالابر توسط سازنده تعیین می شود.

ظرفیت جرثقیل سقفی

ایمنی ظرفیت جرثقیل سقفی

برای جابه جایی بار با جرثقیل سقفی، بار ناخالص هرگز نباید از SWL (بار کار ایمن)، تجاوز کند. استفاده از حاشیه ایمنی فقط برای “انجام کار” خطر شکست و آسیب را نه تنها در طول جرثقیل سقفی، بلکه در آینده در شرایط عادی یا مهمتر از آن بحرانی جرثقیل دارد. این قابل قبول نیست که باور کنیم “این بار متفاوت خواهد بود؛ خطر آسیب کمتر خواهد بود.” تجاوز از ظرفیت جرثقیل سقفی و ایجاد فشار روی یک قطعه از تجهیزات ممکن است باعث رخداد حوادث بسیار خطرناک شود یا عمر کاری تخمینی قطعه را به شدت کاهش دهد در نتیجه منجر به افزایش هزینه ها در بلند مدت می شود.

 

نشانه گذاری ظرفیت جرثقیل سقفی

سازنده اصلی تجهیزات تمام اجزای یک سیستم حمل و نقل هوایی از جمله جرثقیل ها، بالابرها و غیره را برای تحمل حداکثر ظرفیت مشخصی طراحی و تولید میکنند. ظرفیت بار هر قطعه از تجهیزات معمولاً بر حسب تن اندازه گیری می شود و هرگز نباید از آن بیشتر شود. چرخه وظیفه یک قطعه نیز با تست قابلیت بارگذاری قطعات تعیین می شود.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، هر جزء باید با علائمی که به عنوان نشانه های ظرفیت شناخته می شود، برچسب گذاری شود که اپراتور را از حداکثر باری که جرثقیل سقفی برای آن توسط سازنده طراحی و ساخته شده است، مطلع می کند. امکان تلاش اپراتور برای بلند کردن چیزی سنگین‌تر با ارائه یک یادآوری قابل مشاهده از حداکثر ظرفیت جرثقیل سقفی به صفر نزدیک می‌شود. این امر باعث بهبود ایمنی عملیات و همچنین ایمنی کارگرانی که در نزدیکی جرثقیل سقفی کار می کنند، می شود.

 

استفاده از نشانگر ظرفیت جرثقیل سقفی

مقدار ظرفیت جرثقیل سقفی باید به طور واضح در هر طرف جرثقیل علامت گذاری شود و این علامت گذاری باید به وضوح مشخص و خوانا باشد. استفاده از انگلیسی یا فارسی ساده و بدون ابهام با حروف پررنگ به اندازه ای بزرگ که از فاصله دور قابل مشاهده باشد، یکی از بهترین روش ها برای استفاده از نشانگرهای ظرفیت است. قرار دادن علائم ظرفیت جرثقیل سقفی هم روی بالابر و هم بر روی بلوک بار ضروری است.

جرثقیل های سقفی که باید در هر دو طرف برچسب گذاری شوند تا از هر دو جهت قابل مشاهده باشند، نیاز به علامت گذاری های بزرگ و بسیار قابل مشاهده دارند. به عنوان یکی از موارد متعدد چک لیست قبل از عملیات، اپراتور باید قبل از استفاده از جرثقیل وجود و خوانایی علائم ظرفیت روی جرثقیل را ارزیابی و تایید کند. در صورت کشف مشکل، باید در اسرع وقت جرثقیل از حالت عملیات خارج شوند.

ظرفیت جرثقیل سقفی

افزایش ظرفیت جرثقیل سقفی

شما معمولاً نمی توانید ظرفیت جرثقیل نصب شده خود را ارتقا دهید. در صورت نیاز باید با نوع دیگری از سیستم جایگزین خواسته خود را کامل کنید. می‌توانید مسیر اضافی را به سیستم خود اضافه کنید، یا جرثقیل را تعویض کنید. پیش از اقدام به هر کاری با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید. مشاوران شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت اماده همکاری و پاسخ به سوالات شما هستند.

 

جرثقیل سقفی تک‌ پل

جرثقیل های تک پل معمولاً هیچ پلتفرمی برای نگهداری ندارند یا دارای 2 سکوی کوچک برای نگهداری مکانیزم اصلی هستند. 

محبوب ترین گزینه برای جرثقیل سقفی نوع تک تیر است زیرا ساده و مقرون به صرفه است. جرثقیل سقفی تک پل می تواند حداکثر پوشش تسهیلات متنوع را با زمان راه اندازی سریعتر به شما ارائه دهد. این راه حل مناسب برای کسب و کاری است که به کمک جرثقیل سقفی سبک تا متوسط ​​نیاز دارد یا برای فضای ساختمانی که فضای سر یا کف آن محدود است پیشنهاد می‌شود.

اینکه یک جرثقیل سقفی تک تیر برای عملیات شما مناسب است یا نه، بستگی زیادی به میزان کاری دارد که باید انجام دهید. دهانه جرثقیل به ندرت از 18 متر بیشتر می شود و ظرفیت آن معمولاً تا 15 تن محدود می شود. این بدان معنا نیست که نمی‌توانید ظرفیت جرثقیل سقفی تک پل را برای مقداری بیشتر از این میزان به طور سفارشی طراحی کنید، اما اینها محدودیت‌های رایج هستند که اطلاع از آنها خالی از لطف نیست.

یک جرثقیل تک پل می تواند تا شش ساعت در هر بار کار کند. می توان آن را توسط ایستگاه فشاری یا کنترل از راه دور بی سیم کنترل کرد. در بیشتر مواقع، می توانید از بالابرهای زنجیره ای برقی یا بالابرهای طناب سیمی استفاده کنید تا انعطاف پذیری فضای کاری خود را به حداکثر برسانید. این سبک از جرثقیل های پل به دلیل این واقعیت که فشرده تر و سبک وزن هستند، هزینه کمتری دارند. جرثقیل سقفی تک تیر معمولاً در کارگاه ها، انبارها، محوطه مصالح و سوله های تولید استفاده می شود.

ظرفیت جرثقیل سقفی

جرثقیل سقفی دو پل

جرثقیل سقفی های دو پل دارای سکوی دو طرفه در سراسر تیرهای اصلی برای تعمیر و نگهداری بهتر و پلتفرم اصلی برای نگهداری قطعات مهم هستند. جرثقیل سقفی دو پل هنگامی که نیاز به دهانه و ظرفیت افزایش پیدا می‌کند، زمان آن فرا رسیده است که جرثقیل‌های پل دوتایی را به‌عنوان یک راه‌حل در محیط کار در نظر بگیرید.

جرثقیل های دو پل از دو تیرهای موازی به عنوان پل استفاده می کنند. چرخ دستی و بالابر روی ریل نصب شده در بالای پل حرکت می کنند که حداکثر ارتفاع قلاب شما را تا 10 متر افزایش می دهد. اگر نیاز به بلند کردن بیش از 20 تن در یک زمان دارید، قطعا باید یک جرثقیل دو پل برای انجام عملیات هایتان در نظر بگیرید. ظرفیت جرثقیل سقفی تا 600 تن مواد در یک حرکت می‌باشد. این ساده ترین عامل در انتخاب بین جرثقیل تک یا دو پل است.

حتی اگر بارهای کوچکی را بلند کنید، ممکن است یک تیر دوتایی انتخاب بهتر شما باشد. الزامات ویژه ارتفاع بالابر ممکن است به یک گزینه دوگانه نیاز داشته باشد زیرا می تواند مواردی بالاتر از یک تیر تک تیر را انتخاب کند. همچنین می‌توانید بار خود را در فواصل بیشتر جابه‌جا کنید زیرا دهانه می‌تواند طولانی‌ تر باشد.

 

قیمت در اینجا یک عامل اصلی است زیرا جرثقیل های دو تیر به دلیل نیاز به مواد بیشتر برای ساخت و زمان مورد نیاز برای راه اندازی هزینه های بالاتری دارند. همچنین ممکن است برای اطمینان از اینکه ساختار پشتیبان ساختمان شما می تواند وزن اضافی تیرها را تحمل کند، هزینه هایی را نیز بپردازید. تیرهای دوبل انتخاب رایجی برای استفاده در معدن، تولید فلز، محوطه راه آهن و بنادر حمل و نقل است.

ظرفیت جرثقیل سقفی