ایمنی جرثقیل سقفی

ایمنی جرثقیل سقفی

جرثقیل های سقفی روشی سریع جهت جابجایی و انتقال بارهای گوناگون در بسیاری از صنایع است. استفاده نادرست از جرثقیل های سقفی امکان دارد منجر به فوت و یا جراحات جدی شود.علاوه بر آسیب و مرگ، حوادث جرثقیل می تواند مشکلات بیشتری از جمله آسیب به اموال یا از بین رفتن تجهیزات را به دلیل عدم رعایت استانداردهای ایمنی عملکرد جرثقیل، ایجاد کند.قیل ها یکی از اساسی ترین تجهیزات در مناطق کار ساختمانی و صنعتی هستند.

این ماشین ها به طور دائم در حال کار هستند و قسمت مهمی از تولید نیز هستند. جرثقیل ها در اکثر صنایع بسیار محبوب و مفید هستند. مانند ساخت و ساز، متالورژی، صنایع شیمیایی، معدن، نفت، فرآیند تولید، راه آهن، حمل و نقل، ذخیره سازی، تدارکات 

و غیره. محل کار آنها می تواند در کارخانه ها، سایت های ساختمانی، انبارها، کارگاه ها، گاراژها، بندر و غیره باشد. جهت مشاوره و خرید انواع جرثقیل سقفی استاندارد با بهترین قیمت ها پیشنهاد می کنیم به سایت توسعه سازه فلز دانیال صنعت مراجعه نمایید.

قوانین ایمنی جرثقیل سقفی

تعمیر و نگهداری

هر بار بازرسی جرثقیل را انجام دهید.پیش از استفاده از جرثقیل سقفی تمام سخت افزارها را بازرسی کنید و مطمئن شوید که هیچ گونه سایش و دیگر آسیب ها وجود ندارد و همه قطعات به درستی کار می کنند.پیش از شروع کار، از نظر ایمنی جرثقیل سقفی برقی خود را آزمایش کنید.این کار برای حفظ امنیت همه کارکنان لازم است.

بازرسی مداوم

قطعا جرثقیل شما به بازرسی سالانه نیاز دارد، اما این فقط کافی نیست.شما باید هر روز عملکرد دستگاه را بررسی کنید.هرگونه نقص یا ترک باید فوراً مورد توجه قرار گیرد.همه مراحل باید روان و صحیح اجرا شود. در بررسی های روزانه توجه کنید که ابزار باربرداری باید بصورت صحیح در دهانه ی قلاب بنشیند و هیچ گونه گره و تاب در آنها نباشد و چراغ های جرثقیل شامل بوم، جلو، عقب، خط، ترمز و غیره  باید سالم باشند. هیچ وسیله هیدرولیکی مثل بازوهای بالابرنده، جکهای تعادلی و.. نباید مشکل نشتی روغن داشته باشند.

نکات کتابچه جرثقیل سقفی

یادگیری کتابچه راهنمای کار و آموزش کافی پیش از کار با جرثقیل، برای اپراتورها مهم و قابل توجه است. توجه به نکات ایمنی جرثقیل سقفی مهم است.این جرثقیل ها سالها در شرایط شدید و تحت فشار کار کرده اند و امکان دارد پس از سالها عملکرد درست روزی از کار بیفتند.

آگاهی از قوانین ایمنی جرثقیل سقفی

مطمئن شوید که کارگران شما قوانین ایمنی جرثقیل سقفی را به طور کامل درک می کنند. هر عاملی هر چند کوچک میتواند ایمنی جرثقیل سقفی را تحت تاثیر قرار دهد. برای جلوگیری از حوادث هنگام کار با جرثقیل سقفی یادگیری نکات ایمنی جرثقیل سقفی برای اپراتورها از اهمیت حیاتی برخوردار است. مطابق قوانین تنها اپراتورهای واجد شرایط  و با تجربه می توانند از جرثقیل سقفی استفاده کنند.

 

ایمنی جرثقیل سقفی

 

نکات ایمنی جرثقیل سقفی

همیشه بخاطر داشته باشید که انجام باربرداری بطور نا ایمن می تواند باعث صدمات بسیار جدی به کارکنان و افراد حاضر و تجهیزات و یا حتی منجر به مرگ شود.

از جرثقیلی که محدود کننده ها (ابزار باربرداری و یا سیم ها ) در آن آسیب دیده و معیوب است استفاده نکنید. پیش از شروع به حرکت کارگران حاضر و مشغول به کار در مسیر جرثقیل را آگاه کنید می توانید با کمک آژیر اخطار در تمام مدت کارگران را از حضور و حرکت جرثقیل آگاه نمایید و تمامی افراد باید فاصله ایمن و کافی داشته باشند.

هیچ گاه بار را به حالت معلق بالای سر افراد نگه ندارید و تذکر دهید که هیچ فردی اجازه ی سوار شدن روی قلاب و یا بار را ندارد. جهت حفظ ایمنی جرثقیل سقفی از اعمال اضافه بار به جرثقیل اکیدا خودداری کنید.

مطابق قوانین ایمنی جرثقیل سقفی در حالت معلق بودن بار هیچوقت ریموت کنترل را رها نکنید. اگر مجبور شدید ابتدا بار را پایین بگذارید. هرگز جرثقیل را بیش از حد توان بارگذاری نکنید و اگر بارهای شما همیشه 1 تن است پس باید یک بالابر قوی تر داشته باشید که به شما امکان می دهد تا 2 تن را بارگیری کنید.

بارهای سنگین با نظارت مسئول ایمنی و حتما در زمان صبح نصب گردد تا در هنگام بروز اشکال  حین نصب مدت زمان کافی برای رفع آنها وجود داشته باشد. اصولا افرادی که در ارتفاع کار میکنند بایستی به وسیله (MAN BASKET) جابجا شوند واز آویزان شدن به هوک خودداری نمایند.

وجه داشته باشید در شرایط جوی طوفانی و یا بادهای شدید کار باید متوقف گردد زیرا شرایط بد جوی می تواند در زمان انتقال بار شرایط کار را به نحوی تغییر دهد که سبب ایجاد حادثه گردد. 

اهرم سقوط آزاد را هنگام استفاده از تک وایر بکار نگیرید زیرا سبب میشود سیم بکسل با سرعت زیاد حرکت نماید در هر صورت از ایجاد شوک و حرکت ناگهانی خودداری کنید و کلیه ی حرکات مثل حرکت ترولی و پلی و خصوصا خود قلاب باید آهسته انجام شود.

تست ترمز جرثقیل سقفی

 • اگر وزن بار نزدیک به ظرفیت اسمی جرثقیل است (حداکثر SWL تایید شده) باید پیش از بالا بردن بار اول یک مرتبه ترمز را تست کنید.
 • بار را کمی بالا ببرید و کلید اصلی برق را قطع کنید. اگر ترمز درست عمل نکرد، بار را پایین آورده و تا رفع عیب ترمز جرثقیل بار را بالا نبرید.
 • هنگام حرکت ارتفاع را به نحوی تنظیم کنید که بار به اشیاء طول مسیر برخورد نکند و تا حد ممکن بار را در حداقل ارتفاع از زمین حرکت دهید.

نکات ایمنی جرثقیل سقفی پیشگیری از قلاب در لنگر

 • پیش از اتصال بار به قلاب ترولی را دقیق در قسمت بالای بار قرار دهید.
 • سیم های بین قلاب و ترولی باید کاملا به حالت عمودی بایستند.
 • به هیچ وجه بار را نکشید و از اعمال بار جانبی نیز خودداری کنید.

نکات ایمنی جرثقیل سقفی پیش از خرید

دستگاه خریداری شده باید مجوز سلامت فنی (CERTIFICATE) را از مرکز مجاز اخذ کند که بعد از کنترل تمامی قسمتهای دستگاه برای یک مدت معین صادر می شود. روی بدنه کلیه وسایل بالابرنده باید (safe working load S.W.L) میزان مجاز بار نوشته شده باشد و (Man Basket)ها نیز باید دارای S.W.L باشند. باید از تسمه ها، شگل، وایر، هوک وغیره استاندارد که (S.W.L) دارد استفاده نمایید.

اطراف محوطه LIFTING کاملا توسط نوار خطر و تابلوهای هشدار دهنده نظیر(خطر سقوط بار و غیره)مشخص ومعین شوند. در نظر داشته باشید کمترین فاصله بین جرثقیل در حال گردش و جسم های ثابت ۶۰۰ میلیمتر است. بارهای گوناگون از نظر سایز و اندازه بایستی جداگانه حمل شوند. محوطه عملیات LIFTING باید راننده فضای کافی برای انجام عملیات را داشته باشد و کاملا آزاد و خلوت باشد. جهت مشاوره و خرید انواع جرثقیل سقفی استاندارد با بهترین قیمت ها پیشنهاد می کنیم به سایت توسعه سازه فلز دانیال صنعت مراجعه نمایید.

 

ایمنی جرثقیل سقفی

 

نکات ایمنی جرثقیل سقفی پیش شروع کار

پیش از شروع کار با دستگاه از سالم بودن سیم بکسل ها، کلید قطع کننده نشتی روغن و ترمز ها مطمئن شوید. پیش از شروع کار هوک و اهرم ها را امتحان کنید زیرا ضامن نگهدارنده هوک که به زبانی دیگر (SAFETY LATCHES) نامیده می شود نقش بسیار مهمی در جلوگیری از سقوط بار دارد. قبل از جک زدن محل را بازرسی نموده حتما در زیر جکها الوار قرار دهید.

بلت ها (BELT) پیش از کار چک شوند تا زدگی یا پارگی نداشته باشند بهتر است بدانید که هرگز نباید بلت یا زنجیر را از زیر بار بکشید و توصیه می‌شود در گوشه های تیز بار برای جلوگیری از صدمه به بلت زنجیر از پدینگ یا (SOFTNER) استفاده شود.

مواظب باشید که بلت، بکسل،زنجیر زیر بار سنگین قرار نگیرند. بار را روی الوار باریک بگذارید تا بلت بکسلها زیر بار نمانند. در زمان بلند کردن بار بایستی کاملا در مرکز ثقل دستگاه قرار داشته باشد در غیر این صورت بار میتواند بر جرثقیل اعمال نیرو کرده و تعادل آن را بهم بزند. (بار به حالت پاندولی در می آید)

مطمئن شوید در قسمت  بالای سر شما شبکه برق وجود ندارد حداقل فاصله ایمن از جریان برق ۶ متر است. (SLING) های دو یا سه ساقه بایستی توسط حلقه به شکل وصل شوند. زاویه میان ساقه ها ۹۰ درجه می باشد.

بکسلها وسیم هایی که ضربه خورده اند نبایستی بکار برده شوند و هرگز برای افزایش طول زنجیر از پیچ و مهره استفاده نکنید. سیم بکسلها در صورت پارگی یک رشته از ۲۰ رشته (بیش از ۵ درصد) و زنگ زدگی نباید مورد استفاده قرار گیرند. انواع طنابهای طبیعی و مصنوعی نیز نباید به مواد شیمیایی (باز، اسید و غیره) آلوده شوند. (SLING) ها بایستی کاملا صاف و بدون تاب خوردگی باشند و استفاده از بکسل بدون ENDLESS( انتهای مسدود نشده) را کنار بگذارید.

روشنایی محوطه عملیات LIFTING بایستی فراهم گردد بهتر است پیش از شروع کار محل بارگیری و فرود بار را بررسی نمایید تا مطمئن شوید که هیچ مانعی بین راه رسیدن بار به محل مورد نظر وجود نداشته باشد. (OUT RIGGER) جکهای تعادلی را از برخورد با موانع محافظت نمایید و درنهایت هنگام کار در سراشیبی مراقب سقوط بار جرثقیل باشد.

نکات ایمنی جرثقیل سقفی برای رانندگان

رانندگان جرثقیل باید معاینه پزشکی شوند و حتما دارای گواهینامه معتبر باشند. راننده باید طرز کار با جدول بار load chart را بداند و آگاه باشد هنگام کار گوش کردن به ضبط صوت و غیره توسط راننده ممنوع است. در حین تخلیه و بارگیری راننده باید در کابین خود نشسته باشد.

نصب کپسول آتش نشانی در اتاق راننده الزامی بوده و راننده وریگر بایستی نحوه کار کردن با آن را بدانند مطمئن شوید که ریگر شما علائم و قوانین مربوط به کار خود را کاملا می داند و البته که اطلاعات فنی در مورد کار خود را دارد. راننده باید فقط فرمان ریگر را برای جابجایی بارها رعایت نماید و باید از نظر بینایی و شنوایی در وضع خوبی قرار داشته باشد و دقیقا بار را ببیند و در جایی که راننده دید ندارد از رادیوی بی سیم برای ارتباط استفاده نماید تا کلیه دستورات و تصمیم ها دقیقا، واضح، روشن و شفاف بیان شوند. ریگر بایستی یک نفر باشد و در زمان استفاده از JIB به مقدار باری که می توان بلند کرد توجه نماید. ریگر باید علامتهای مخصوص و استاندارد ریگری را بداند و با راننده هماهنگ باشد.

در حین حرکت دستگاه هیچ فردی سوار دستگاه نشود حتی ریگر چنانچه تعادل جرثقیل بهم بخورد در نوع تلسکوپی میتوان بوم را جمع کرد در نوع بوم خشک بوم باید به سمت بالا کشیده شود و نکته مهم این است که کلیه بارها و سبد حمل نفر در زمان جابجایی به کمک طناب مهار (TAG LINE) کنترل شوند. طناب مهار TAG LINE نباید به هوک، بکسل و شکل بسته شود. در زمان پارک کردن جرثقیل حتما از جکهای تعادلی استفاده نمایید و رعایت کنید که جکهای تعادلی در حین کار بایستی کاملا بیرون آمده وبا یکدیگر موازی باشند.

 

ایمنی جرثقیل سقفی

 

ایمنی جرثقیل سقفی کارکنان MAN BASKET

این افراد افراد بایستی نکات زیر را رعایت کنند:

 • از HARENESS استفاده نمایند.
 • دستگیره داخلی در MAN BASKET تعبیه شده باشد.
 • برای پیشگیری از سقوط اشیا تمهیدات ایمنی در نظر گرفته شود.
 • MAN BASKE به طناب مهار بسته شود.

نکات ایمنی جرثقیل سقفی پس از اتمام کار

 • بعد از اتمام کار بوم جمع شود و درب کابین قفل شود.
 • در مدل بوم خشک اگر طول بوم زیاد باشد باید به حالت افقی روی زمین قرار گیرد.
ایمنی جرثقیل سقفی