مشخصات جرثقیل سقفی

مشخصات جرثقیل سقفی

وقتی نوبت به راه اندازی یک انبار یا کسب و کار صنعتی بزرگ می رسد، نه تنها به ابزارهای باکیفیت نیاز دارید، بلکه به ابزارهای مناسبی نیز نیاز دارید تا فرآیندهای خود را روان نگه دارید. با جرثقیل سقفی، شما قادر خواهید بود بهره وری را به حداکثر برسانید، کالاها و اشیاء را به سرعت در اطراف تاسیسات خود حمل کنید و از طیف وسیعی از مزایای دیگر بهره مند شوید.

در مبحث ابزار سقف های تجاری و بررسی مشخصات جرثقیل سقفی کاربردی ترین، سازگارترین، انعطاف پذیرترین و مقرون به صرفه ترین ابزار در عرصه تولید امروزی است. اپراتورها در سراسر جهان جرثقیل سقفی را به عنوان بهترین نوع جرثقیل برای جابجایی می‌نامند. جرثقیل های سقفی که به گونه ای طراحی شده اند که سرعت و دقت بی نظیری داشته باشند، این نکته یک مزیت حیاتی و تعیین کننده در بازار تولید است که در رقابت بسیاری را میان تولید کنندگان ایجاد می کند.

 

جرثقیل سقفی چیست؟

بلند کردن وسایل سنگین کاری است که جرثقیل های سقفی به بهترین نحو انجام می دهند. به زبان ساده و در نظر گرفتن توانایی ها و مشخصات جرثقیل سقفی ماشینی است که بار را به صورت افقی در سقف یک تاسیسات به جای روی زمین حرکت می دهد. جرثقیل های سقفی قدرت بالابری قابل توجهی برای حمل و نقل دارند.

اپراتور از کنترل های دستی یا یک ایستگاه برای کنترل حرکت جرثقیل استفاده می کند. نکته مهم این است که جرثقیل های سقفی در اندازه ها، شکل ها و پیکربندی های مختلف همراه با پیوست ها و ابزارهای مختلف موجود هستند.

کارایی و ایمنی دو دلیل رایج برای استفاده از جرثقیل سقفی هستند. جرثقیل های سقفی می توانند عملیات را در کسری از زمانی که انواع دیگر تجهیزات را می طلبد تکمیل کنند. بنابراین، این نوع جرثقیل ها می توانند بارهای بسیار سنگین تری را نسبت به ماشین های زمینی یا نیروی انسانی جابجا کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است مواد را بدون به خطر انداختن افراد در محیط های خطرناک یا آغشته به مواد شیمیایی یا مواد سمی جا به جا کنند.

 

جرثقیل سقفی چگونه کار می کند؟

جرثقیل های سقفی بار را در یک مسیر از پیش تعیین شده از یک طرف به سمت دیگر و به عقب و جلو حرکت می دهند.

به طور کلی، مشخصات جرثقیل سقفی شامل بسیاری از بخش‌های مختلف است که با هم کار می‌کنند تا یک راه‌حل بلند کردن سنگین را برای تاسیسات شما فراهم کنند. درک اینکه هر قطعه چه کاری انجام می دهد و هدف آن درک نحوه عملکرد جرثقیل سقفی به طور کلی آسان تر می شود.

 

مشخصات جرثقیل سقفی

 

انواع جرثقیل سقفی

جرثقيل سقفی تک پل

در ساخت جرثقیل سقفی تک پل همان گونه که از اسمش مشخص است تنها یک پل وجود دارد. به این معنی که تنها یک سازه‌ی افقی عرضی تیرچه مانند بر روی ریل و تیرک های طولی حرکت می‌کند. در این مدل از جرثقیل‌ سقفی ریل‌های عرضی در دو طرف پل طراحی شده و مسیر را کاملا پشتیبانی می‌کنند.

پس از ازمایش مشخصات جرثقیل سقفی تک پل دریافتیم که این جرثقیل برای دهانه‌هایی کمتر از ۲۰ متر مناسب است و برای جابه جایی بارهایی با حداکثر میزان وزن ۲۰ تن مناسب می‌باشند. این مدل قابلیت این را دارد تا در سالن‌هایی که ساختار و چیدمان پیچیده‌ای دارند، از فضای داخلی به نحو مفید استفاده‌ ی کامل برده شود.

در این نوع از جرثقیل های سقفی می‌توان با رعایت استانداردها و کم کردن وزن مرده هزینه‌های غیرضروری را تا حد ممکن کم کرد. این امر بر فشار وارد شده بر روی ریل‌های جرثقیل تک پل فوق‌العاده مهم است زیرا در اصل تمام وزن محموله‌ ی در حال جابجایی بر روی یک پل متمرکز خواهد شد.

مزایای جرثقیل سقفی تک پل

 • سازه‌ی این مدل وزن کم‌تری دارد پس برای ایستایی، نیاز به ستون‌هایی خاص ندارد.
 • قیمت  تمام شده این مدل کمتر از مدل جفت پل خواهد بود ولی وزن کمتری را نیز تحمل می‌کند.
 • مدل تک پل، قابلیت دسترسی به وینچ بالابر را به هنگام تعمیرات به تعمیر کننده می‌دهد.
 • هیچ گونه محدودیتی در مجموعه‌ی قلاب ندارد و می‌تواند از مگنت، چنگک، اتاقک و غیره نیز در آن بهره برد و بارها را با آن‌ها جابه‌جا نمود.
 • در سالن هایی با دهانه کمتر (زیر ۲۵ متر) و به منظور جابجایی بارهایی با ظرفیت پایین (زیر ۲۰ تن) استفاده از جرثقیل‌ سقفی تک پل توصیه میگردد.

جرثقیل سقفی دو پل

لازم به ذکر نیست که در این مدل از جرثقیل‌های سقفی به جای یک پل از دو پل بهره گرفته می‌شود که مثل دو تیرچه‌ ی وصل شده به همدیگر با فضای خالی میانشان به چشم می‌آیند. در جرثقیل سقفی جفت پل ریل‌های عرضی دقیقا روی پل قرار می‌گیرند. در نتیجه دارای ظرفیت حمل وزن زیادی نسبت به جرثقیل سقفی تک پل می‌باشد. یک جرثقیل سقفی جفت پل این قابلیت را دارد که تا ۳۲۰ تن وزن را جا به جا کند. این مدل از جرثقیل‌های سقفی برای جابه‌جایی حجم انبوه بار در تاسیسات بزرگ سودمند و مناسب می‌باشد.

اگر خواست کارفرما جابه‌جایی بار ها در ارتفاع زیاد باشد پیشنهاد می‌شود که از این مدل جرثقیل با مشخصات جرثقیل سقفی مناسب استفاده شود. البته اگر دهانه‌ی کارگاه بیش از ۲۵ متر باشد، امکان استفاده از مدل تک پل نخواهد بود پس باید حتما از جرثقیل سقفی دو پل کمک گرفت که البته وابسته به درخواست مشتری مشخصات جرثقیل سقفی و قابلیت های آن متفاوت خواهد بود.

مزایای جرثقیل سقفی دو پل

 • مشخصات جرثقیل سقفی را می‌توان نسبت به نیاز کاری و فضای مورد نظر تطبیق داد.
 • حین تعمیرات می‌توان به صورت عرضی جابه‌جا شود.
 • نصب آن به شرط وجود ستون‌هایی که تحمل وزن زیاد جرثقیل سقفی را داشته باشند بیشتر است.
 • قابلیت نصب در ارتفاع زیاد را هم دارد.

جرثقيل سقفی آویز

این جرثقیل ها اصولا به صورت تک پل طراحی و ساخته شده و به صورت معلق در قسمت زیر دو تیر نصب می‌شود.

قلاب این مدل جرثقیل بیشترین عرض را در سالن پوشش داده و در سالن هایی که ستون فلزی ندارند هم قابل نصب می‌باشد.

مشخصات جرثقیل سقفی آویز با طراحی صحیح معمولا تا ظرفیت ۱۰ تن و دهانه ۲۴ متر طراحی می گردند. از جرثقیل سقفی آویز اغلب در صنایع بسته بندی سبک، انبارها، صنایع هواپیما سازی و غیره بهره برداری می شود.

مشخصات جرثقیل سقفی

طراحی جرثقیل سقفی

طراحی های رایج در عرصه ی تولید جرثقیل سقفی شامل موارد زیادی است. در ادامه چند نمونه از محبوب ترین موارد لحاظ شده در مشخصات جرثقیل سقفی را معرفی می‌کنیم.

 • سه حركت با يك كالسكه مناسب استفاده عمومي
 • چهار حركت با يك كالسكه و دو قلاب مناسب سرعت كم و بارهاي سنگين 
 • پنج حركت با دو كالسكه دارای دو بالابر همسان جهت جابجایی اجسام طويل
 • پنج حركت با دو كالسكه که يك كالسكه با ظرفيت بالا و ديگري با ظرفيت پايين طراحی می‌شود.
 • Bucket Crane: جهت حمل ذغال سنگ و مواد مشابه
 • جرثقيل مغناطيسي: موارد استفاده در جابه جا كردن ضایعات، انبار ذخيره فولاد، كارخانه ذوب فلزات و غیره
 • پل شبكه‌ای: در فضا های باز و يا وقتی كه طول دهانه‌ از ۴۹ متر بيشتر باشد به کلیه موارد گفته شده ارجحيت دارد.
 • كالسكه دارای دو موتور و دو قلاب مناسب برای حمل تیرهای خاص

 

کاربرد جرثقیل سقفی

تولیدی:

جرثقیل ها قطعات را در سراسر تاسیسات، از یک بخش به بخش دیگر، و به خطوط مونتاژ برای مونتاژ یا بسته بندی نهایی منتقل می کنند. وقتی بخواهید بار های بزرگتر را جابجا کنید در هر وزنی، جابجایی آنها با جرثقیل سقفی بهره وری بیشتری خواهد داشت.

 

ساخت و ساز:

جرثقیل های سقفی می توانند مواد سنگین مانند تیرهای فولادی را در طول ساخت و ساز بین طبقات منتقل کنند. همچنین می‌توان با ارتقا مشخصات جرثقیل سقفی تجهیزات سنگین را در مکان های خاص قرار داد.

 

کارخانه های فولاد:

جرثقیل ها مواد سنگین مانند فلز مذاب را جابجا می کنند.

 

عملیات معدن:

جرثقیل های سقفی سنگ معدن، زغال سنگ یا شن را از یک منطقه معدن به منطقه دیگر منتقل می کنند و تجهیزات معدن را حمل می کنند.

 

کارخانه های فرآوری مواد غذایی:

در حین آماده سازی مواد غذایی، مقادیر زیادی از مواد باید از طریق تاسیسات کارخانه جابجا شوند، بنابراین بسیاری از کارخانه های فرآوری مواد غذایی دارای جرثقیل های سقفی هستند.

 

گاز و نفت:

جرثقیل های سقفی محصولات و تجهیزات را بین مناطق مختلف در یک پالایشگاه یا کارخانه گاز حمل می کنند.

 

کارخانه های خودروسازی:

جرثقیل های سقفی مواد و لوازم را حمل می کنند.

 

و بسیاری مشاغل دیگر که پس از بررسی مشخصات جرثقیل سقفی و کاربرد های بسیار آن جهت توسعه بهتر از این ابزار سودمند کمک می‌گیرند.

مشخصات جرثقیل سقفی

مزایای جرثقیل سقفی 

جرثقیل های سقفی از قسمت های سقف کار می کنند و از آنجایی که کار از بالا انجام می شود، فضای کف نیازی نیست. جرثقیل های سقفی می توانند بار ها را جابجا کنند در فضایی که هیچ وسیله دیگری نمی تواند. شما می توانید کف کارخانه خود را وابسته به نحوه انجام کار خود بچینید و نگران موانع موجود در کف کارخانه نیز نباشید. پوشش کامل سقف یک جرثقیل می تواند درست از روی بار حرکت کند، حتی بدون مسیر یا راهرو روشن. این امر بیشترین انعطاف را در هنگام تنظیم طرح کارخانه شما می دهد.

اپراتور جرثقیل می تواند خود را در مکان امن قرار دهد تا بار را با خیال راحت جابجا کند. در راستای توسعه مشخصات جرثقیل سقفی همچنین می توانند با دستگاه های ضد برخورد تجهیز شوند تا از برخورد آنها با جرثقیل ها در همان محل یا ایستگاه های تحویل بار جلوگیری شود.

جرثقیل های سقفی در زمینه لوازم جانبی زیر قلاب دارای تنوع بسیاری هستند. لوازم جانبی قلاب شامل میله های پخش کننده، قلاب های c، ترازوهای وزنه، ابزارهای بالابر با طراحی سفارشی و بالابرهای خلاء است. بسیاری از جرثقیل ها چندین نوع ابزار مختلف برای قلاب دارند که برای کارهای خاص تعویض می شوند.

بارهای سنگین تر را می توان در حالی که پرسنل کارخانه خود را از بار دور نگه می‌دارند به راحتی حمل کرد. جرثقیل های سقفی اغلب دارای کنترل های دقیقی هستند که اجسام را به طور دقیق در محل مورد نظر قرار می دهند. این به اپراتور اجازه می دهد تا بار را دقیقا در جایی که می خواهد قرار دهد و در عین حال خطای انسانی را به حداقل برساند.

 

هزینه های عملیاتی با جرثقیل سقفی بسیار ارزان است. نیازی به شارژ باتری یا پر کردن مخزن نیست. جرثقیل پل همیشه آماده کار است و این امر برای استفاده روزانه بسیار مفید و مقرون به صرفه است.

بسته به نیاز مشتری، مشخصات جرثقیل سقفی تنظیم و پیکربندی می شوند. تعداد زیادی از قطعات نصب شده را می توان بر اساس الزامات سفارشی کرد. به طور کلی، بسیاری از کسب و کارها جرثقیل های سقفی را انتخاب می کنند زیرا آنها مزایای متعددی از جمله بهره وری بالا، کاهش هزینه های نیروی کار و افزایش ایمنی را ارائه می دهند.

اگر مطمئن نیستید که به کدام مشخصات جرثقیل سقفی نیاز دارید، تیم شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت می تواند به شما کمک کند تا بهترین راه حل را برای کاربرد خاص خود تعیین کنید. ما همچنین نصب، سرویس و قطعات انواع جرثقیل سقفی را ارائه می دهیم.

مشخصات جرثقیل سقفی