وینچ جرثقیل سقفی (Overhead crane winch)

وینچ جرثقیل سقفی

انواع وینچ ها امروزه در صنعت کاربرد فراوانی دارند. وینچ نوعی جرثقیل است که عملکرد و کارکرد آن توسط مکانیزم قرقره و سیم انجام می شود و به دنبال آن مزیت های مکانیکی این دستگاه را افزایش می دهد. این سازه کاربردهای گسترده ای دارد و از موتور درام، ترمز، گیربکس، جعبه سیم و قلاب تشکیل شده است و مانند جرثقیل می تواند اجسام بیش از ظرفیت خود را جابجا یا حمل کند.

به طور کلی می توان گفت که وینچ جرثقیل سقفی نوعی بالابر مکانیکی هستند که بار را در جهت افقی و عمودی توسط درام سیم پیچی، موتور الکتریکی و گیربکس حرکت می دهند.

این نوع جرثقیل ها به انواع سبک، متوسط، سنگین و فوق سنگین طبقه بندی می شوند.

 

اجزای وینچ جرثقیل سقفی

 • موتور نصب شده روی وینچ جرثقیل سقفی
 • قطعات مختلفی که در داخل بدنه این سازه وجود دارد و از کیفیت و استحکام خوبی برخوردار است.
 • وجود پایه در قسمت زیرین سازه
 • محفظه ای برای نگهداری گیربکس
 • وجود گیره نگهدارنده
 • غلطک جهت هدایت سیم بکسل روی درام
 • وجود قطعاتی برای کنترل و نگهداری دستگاه در هنگام تحت فشار بودن.
 • کابل
 • کنترل از راه دور

وینچ جرثقیل سقفی

انواع وینچ جرثقیل سقفی

1. وینچ برقی تک فاز

در این نوع وینچ جرثقیل سقفی ، موتور متصل به گیربکس نیروی محرکه را تامین می کند و یکی از سازه های پرکاربرد در صنایع و کارخانجات مختلف می باشد.

از این نوع جرثقیل ها بیشتر برای جابجایی مواد به صورت عمودی استفاده می شود اما نکته استفاده از وینچ برقی تک فاز این است که برای استفاده در صنایع کوچک مناسب نیست اما برای بلند کردن یا پایین آوردن اجسام با وزن 100 تا 1200 مناسب است. کیلوگرم در این نوع وینچ ها، پوسته موتور از آلومینیوم و گیربکس از فولاد ساخته شده است.

طول سیم بکسل در وینچ برقی تک فاز 20 متر می باشد

2. وینچ برقی کوچک

این نوع وینچ جرثقیل سقفی کوچک و قابل حمل بوده و قطعات داخل آن متفاوت بوده و قیمت با توجه به این قطعات متفاوت است.

3. وینچ برقی رونیکس

این نوع از وینچ جرثقیل سقفی، ساخت کشور چین و به رنگ قرمز است که دارای سرعت دوبرابر 5 متر در دقیقه و ارتفاع دو برابر 9 متر می باشد. این سازه به صورت استاندارد می تواند 300 کیلوگرم بار را جابجا کند.

این نوع وینچ جرثقیل سقفی مجهز به سیستم قطع حرارتی برای محافظت از موتور مجهز به قفل خود می باشد. نیرویی که باعث بالا آمدن اجسام در مکانیزم های کابل و زنجیر می شود توسط این نوع وینچ تامین می شود.

4. وینچ برقی سه فاز

یکی از انواع وینچ جرثقیل سقفی قابل نصب بر روی خودرو وینچ برقی سه فاز می باشد که در این سازه ها نیروی گردش با یکدیگر متفاوت است.

وینچ جرثقیل سقفی سه فاز شامل انواع مختلفی از جمله هیدرولیک، پنوماتیک، وینچ برقی و گاردنیا می باشد.

از این وینچ جرثقیل سقفی در ساختمان سازی برای جابجایی اجسام سنگین از 300 کیلوگرم به 2 تن و بالا کشیدن آنها استفاده می شود.

در نوع هیدرولیک وینچ برقی سه فاز نیروی لازم برای حرکت وینچ توسط پمپ هیدرولیک و گیربکس ایجاد می شود. در این نوع سازه موتور الکتریکی وجود ندارد و فقط شامل دو لوله رفت و برگشت، مخزن روغن و روغن، قرقره کابل می باشد و توانایی زیادی دارد.

در وینچ جرثقیل سقفی نیرو توسط وینچ متصل به گیربکس تامین می شود. این نوع وینچ نسبت به سایرین قدرت بیشتری دارد اما فقط تا زمانی که موتور روشن است می تواند کار کند.

5. وینچ دستی

در این مدل وینچ جرثقیل سقفی از دست انسان برای آوردن نیرو استفاده می شود و موتوری برای این کار وجود ندارد و اهرمی به گیربکس متصل است.

هنگامی که نیروی وارد شده توسط دست انسان به جعبه دنده منتقل می شود، قرقره متصل به آن می چرخد ​​و می تواند یک تا دو تن وزن را جابجا کند. این نوع سازه ها در صنایع کوچک، ساختمانی و خودروسازی کاربرد دارند.

6. بادی

در این سازه نیروی لازم برای حرکت توسط هوای فشرده تامین می شود.

 

رایج ترین موارد استفاده از وینچ جرثقیل سقفی

وقتی خودرویی در چاله، گل یا باتلاق گیر می کند، می توان آن را به کمک وینچ جرثقیل سقفی حرکت داد و از آن موقعیت رها کرد.

به این صورت که کنترل وینچ باید توسط اهرمی که در وینچ است به محل مربوطه متصل شود سپس سر کابل وصل شود تا توسط ماشین دیگری یا حتی درخت یا جایی که بتواند فشار را تحمل کند بکسل شود. و نیروی اعمال شده توسط وینچ. انجام دهید. بعد از آن باید ماشین را روی دنده آزاد گذاشته و وینچ را روشن کنید تا با نیروی وینچ کابل جمع شود و از محل گیر کرده خلاص شود.

انواع کاربرد وینچ جرثقیل سقفی در زمینه های مختلف صنعتی و ساختمانی می باشد و به دلیل دارا بودن تجهیزاتی که مکانیزم ساده ای دارد در کارخانجات و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد.

در جرثقیل های سقفی وینچ یا بالابر مهمترین عنصر در حمل بار محسوب می شود. به طور کلی، قیمت و کیفیت ساختار کلی جرثقیل سقفی نیز به قیمت بالابر بستگی دارد. در ایران برندهای مطرحی مانند ، ، استریت (STREET) ، اشتال، دماگ (DEMAG)، کونه کرین (KONECRANES) ، سامسونگ ، پودم (PODEM) ، کیتو (KITO) ، بالکانسکو ، بربما (BRIMA)  و غیره در زمینه وینچ وجود دارد. جرثقیل های سقفی وجود دارد. متاسفانه گاهی کارفرمایان برای کاهش هزینه های خود در انتخاب محدوده تناژ بالابر دقت نمی کنند و این موضوع صدمات جبران ناپذیری به سازه جرثقیل وارد می کند.

وینچ جرثقیل سقفی

حالت های وینچ جرثقیل سقفی

وینچ جرثقیل سقفی معمولا در حالت های دو کاره (بالابر) و چهار کاره (بالابر و عرضی) استفاده می شوند. بالابرهای دو طرفه را می توان با تابلو برق، چرخ دستی یا کالسکه، موتور عرضی و فرمان به آسانسورهای چهار طرفه تبدیل کرد. این قطعه در دو حالت تک سرعته و دو سرعته استفاده می شود. وینچ جرثقیل سقفی به پارامترهایی مانند ارتفاع، گروه کاری، تناژ، دهانه (عرض) و طول سالن بستگی دارد. کارگروه و تناژ جرثقیل در قیمت بالابر بسیار موثر است.

 

انواع بالابرها در وینچ جرثقیل سقفی

وینچ جرثقیل سقفی به دو نوع برقی و دستی تقسیم می شود. بالابرهای دستی معمولاً برای بارهای کم کمتر از 2 تن استفاده می شوند. بالابرهای برقی به دو دسته سیم بکسل و زنجیر تقسیم می شوند. بالابرهای زنجیری معمولاً به صورت تک قلاب (قلاب) و دو قلاب عرضه می شوند که دلیل اصلی آن موتور گیربکس آنها است. این ویژگی باعث می شود تعدادی از مصرف کنندگان به تبدیل خودروی آورند که استاندارد و گارانتی بالابر را باطل می کند.

ظرفیت وینچ های جرثقیل سقفی تولید شده توسط شرکت جرثقیل سقفی دانیال صنعت

وینچ برقی بکسل در انواع دو چرخ و چهار چرخ با ظرفیت 2 تن 3. 2 تن 5 تن 6. 3 تن 10 تن 16 تن 25 تن 32 تن 50 تن.

وینچ زنجیری

مکانیسم بالابرها یا وینج زنجیری بر اساس حرکت چرخ زنجیر و درگیری آن با زنجیر است. اندازه و شکل دانه های زنجیری و چیدمان آنها امکان تولید بالابرهای زنجیره ای با ظرفیت های مختلف را فراهم می کند. این تنوع شامل بالابرهای زنجیری با ظرفیت 100 کیلوگرم تا 20 تن می باشد. در این نوع آسانسورها به دلیل استفاده از محفظه جمع آوری زنجیره ای با حجم محدود محدودیت ارتفاع بالابر وجود دارد. بالابرهای زنجیری در انواع دستی و برقی موجود می باشد. در بالابرهای زنجیره ای ترکیبی حرکت قلاب یا حرکت عرضی (ترولی) با دست انجام می شود. بالابرهای زنجیره ای عموماً در صنایع سبک استفاده می شوند. هیوندای، هادف، کیتو، دماگ، ویتال، سامسونگ، لیفت از جمله برندهای معروفی هستند که در این صنعت استفاده می شوند.

وینچ سیم بکسلی

ارتباط بین قلاب و بدنه دستگاه در این نوع بالابرها سیم بکسل بوده که روی درام شیاردار پیچیده شده و چرخش درام باعث جابجایی قلاب در ارتفاع می شود و کار می کند. به دلیل تنوع سیم بکسل و آرایش آن امکان تهیه بالابرهای سیم بکسلی با ظرفیت های بالا (بیش از ۱۰۰۰ تن) ارتفاع قلاب متنوع (تا ۵۰ متر) میسر می شود. از برندهای معروف استفاده شده در صنایع می توان از مارک های Demag، Konecrane، Stahl، Street، Brun، ABUS، Verlinde، Podem نام برد.

 

انواع کاربردهای وینچ برقی

وینچ برقی عملکردهای متفاوتی دارد، یکی از این کارکردها نصب این دستگاه بر روی خودروهای کوهستانی است به این صورت که اگر خودروی کوهستانی در جاده های صعب العبور گیر کرد و نتواند حرکت کند و یا در ادامه حرکت مشکل داشت، به کمک برقی. از وینچ می توان برای حذف ماشین از وضعیت استفاده کرد.

از این وینچ نه تنها در خودروهای کوهستانی استفاده می شود بلکه می توان از این دستگاه در زمینه های مختلفی مانند صنعت و ساختمان استفاده کرد. وینچ صنعتی وسیله ای است که مکانیزم ساده ای دارد و در کارخانه ها و صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد.

تفاوت اصلی وینچ برقی تک فاز و سه فاز چیست؟

یکی از انواع وینچ جرثقیل سقفی، وینچ برقی تک فاز و سه فاز می باشد که در برندهای مختلف تولید می شود و کارایی زیادی در صنعت دارد. همچنین از کیفیت بالای آن نیز نباید غافل شد.

کاربرد وینچ جرثقیل سقفی

انواع وینچ جرثقیل سقفی برقی

وینچ های برقی به دو دسته وینچ برقی تک فاز و وینچ برقی سه فاز تقسیم می شوند. بالابر برقی تک فاز قابلیت بالا بردن اجسام با برق شهری 220 ولت تا وزن معین و تا ارتفاع معین را دارد.

موتور این دستگاه یک موتور الکتریکی ساخته شده با دنده های فولادی و گیربکس می باشد. موتور این وینچ به درام متصل می شود و سیم بکسل داخل درام قرار می گیرد. انتهای سیم بکسل به قلاب و بار به قلاب متصل می شود.

انواع وینچ های تک فاز کوچک

وینچ های جرثقیل سقفی در وزن های مختلف طبقه بندی می شوند، معمولا بین 13 تا 22 متر سیم بکسل به هر وینچ متصل می شود.

به عنوان مثال وینچ برقی تک فاز 100 کیلوگرمی تا 200 کیلوگرمی قابلیت جابجایی بار 100 کیلوگرمی تا ارتفاع 20 متری را دارد و در حالت U یا دوبل می تواند بار 200 کیلوگرمی را به بالا منتقل کند. به ارتفاع 10 متر.

قطعات بالابر برقی قابل حمل

 • موتور وینچ
 • کلید بالا و پایین
 • توقف اضطراری
 • یک متر کابل
 • قلاب سوئدی
 • پیچ و مهره روی سطح فلزی نصب می شود.

یک حالت چهارگانه در وینچ جرثقیل سقفی وجود دارد که با استفاده از ریل انجام می شود. به این ترتیب وینچ را روی ریل وینچ و ریل را روی فلز قرار می دهیم. به این ترتیب می توان جسم را به سمت بالا و پایین و همچنین به صورت افقی حرکت داد. 

انواع وینچ های برقی سبک تک فاز مارک های تجاری

 • برقی است
 • دایکو
 • حیاتی
 • قوی
 • محک (با یک سال گارانتی)

بقیه برندهای تولیدی وینچ های جرثقیل سقفی، اگر گارانتی داشته باشند 6 ماهه است.

وینچ برقی سه فاز مانند جرثقیل زنجیری برقی زمانی استفاده می شود که بار شما بیش از 1200 کیلوگرم باشد. وینچ های برقی 3 فاز مناسب کارخانه ها بوده و ظرفیت بسیار بیشتری نسبت به وینچ های برقی تک فاز دارند.

نمونه هایی از کاربردهای وینچ الکتریکی سه فاز

هنگامی که نیاز به جابجایی بار به صورت عمودی وجود دارد، بالابر الکتریکی ضروری است.

 • کارگاه های آموزشی
 • مکانیک
 • ساخت و ساز
 • ساختمان ها

وینچ جرثقیل سقفی

چگونه از وینچ جرثقیل سقفی استفاده می کنند؟

همانطور که اشاره کردیم در تمامی صنایع، وینچ برقی قابل حمل و بالابر استفاده می شود. وینچ جرثقیل سقفی در کارخانجات و کارگاه های صنعتی کارآمد است. وینچ به وسیله قلاب به صورت عمودی، افقی و زاویه دار به اجسام متصل می شود و با توجه به قدرت موتوری که بر روی آن تعبیه شده است اجسام را به حرکت در می آورد تا اجسام با آن جابجا شوند. وزن های مختلف

نحوه استفاده از وینچ جرثقیل سقفی یا بالابر در هر صنعتی بستگی به نوع وزنی دارد که بالابر قرار است تحمل کند.

وینچ سقفی تک فاز مورد استفاده در ساختمان سازی نوعی بالابر ساختمانی بوده و قابلیت جابجایی اجسام با وزن های مختلف را دارد. بالابر برقی تک فاز در تناژهای مختلف تولید و به بازار عرضه می شود. بالابر 350 کیلوگرم، 500 کیلوگرم، 750 کیلوگرم و 1 تن.

 

قیمت وینچ جرثقیل سقفی

از وینچ جرثقیل سقفی برای بلند کردن بارها از روی زمین با کشش و توانایی طراحی و ساخته می شوند. قیمت هر وینچ برقی کوچک به قابلیت کشش و وزنه هایی که می تواند حرکت کند بستگی دارد.

قیمت وینچ جرثقیل سقفی کوچک در ساختمان ها بسیار مقرون به صرفه و پرکاربرد است زیرا هزینه خرید آن بین 1.5 تا 5 میلیون تومان است در حالی که خرید وینچ ساختمانی حدود 10 میلیون تومان هزینه دارد. ویژگی های مهم وینچ جرثقیل سقفی کوچک به شرح زیر است:

 • امنیت بالا
 • وزن کم
 • بزرگ نبودن و ابعاد کوچک
 • کم مصرف
 • زمان کمتری برای بالا و پایین بردن اجسام (در مقایسه با جرثقیل برقی) صرف می شود.
وینچ جرثقیل سقفی (Overhead crane winch)