شرایط دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی

شرایط دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی

به گزارش خبرنگار روابط عمومی به نقل از فرامرز وطن پرست رئیس اجرایی آموزش شرکت فولاد خوزستان ، دویست تن از اپراتورهای جرثقیل سقفی ١٥ تا ٣٠٠ تن ، موفق به کسب گواهینامه جرثقیل سقفی (بین المللی) شدند .

 فرامرز وطن پرست در مورد لزوم داشتن گواهینامه جرثقیل سقفی اظهار داشت: سال ها بود افرادی که در حرفه کار با ماشین آلات سنگین، لیفتراک و جرثقیل سقفی کار می کردند دارای گواهینامه های آموزشی بودند که در سطح داخلی فاقد گواهینامه  مهارتی معتبر از سوی سازمان های ذیصلاح مانند فنی و حرفه ای بودند و این موضوع در ممیزی های نظامات مختلف به عنوان مغایرت و از نظر اثربخشی آموزش مربوطه و امکان اعتبارسنجی برای شرکت فولاد خوزستان به معضلی تبدیل شده بود.

رییس اجرایی آموزش در ادامه گفت: با دستور و پیگیری مدیریت آموزش، تحقیقات و توسعه منابع انسانی بلافاصله اقدام به برگزاری جلسات با سازمان فنی و حرفه ای خوزستان نمودیم و با جدیت لازم موفق به ایجاد کد معتبر دوره جرثقیل های سقفی ویژه شرکت های فولاد ساز، برای اولین بار و به نام شرکت فولاد خوزستان در سازمان مرکزی فنی و حرفه ای کشور  و با معرفی دو تن از مدرسین با سابقه شرکت فولاد خوزستان موفق به دریافت کد مربی گری حرفه ای آموزش جرثقیل های سقفی برای آنها شدیم. سپس فراگیران به ده گروه ٢٠ نفره تقسیم شدند و بعد از شرکت در آزمون های نظری و عملی موفق به دریافت گواهینامه مهارتی بین المللی جرثقیل های سقفی شدند. 

 

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ گواهینامه جرثقیل سقفی

 1. داشتن حداقل بیست سال سن تمام الزامی است.
 2. حضور متقاضی در آموزشگاه برای تمامی مراحل الزامی است.
 3. ارائه گواهی سلامت جسمی و روانی از مراجع دارای صلاحیت پزشکی
 4. ارائه مدرک وضعیت نظام وظیفه برای افراد مذکر زیر ۵۰ سال سن الزامی است.
 5. شرکت در دوره آموزش نظری و عملی از آموزشگاه ها یا مراكز مجاز آموزش رانندگی و دریافت گواهی 
 6. شرکت در آزمون نظری آئین نامه و عملی با وسایل نقلیه مرتبط و قبول شدن در آن

شرایط دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی

‌مراحل اخذ گواهینامه جرثقیل سقفی

ثبت نام آموزش و شركت در تمام کلاس های آموزشی 

 • مراجعه به آموزشگاه با همراه داشتن مدارک مورد نیاز، دریافت فرم اولیه و مراجعه به پزشک طرف قرارداد با نیروی انتظامی
 • شركت در كلاس های نظری ( ۵ جلسه آیین نامه + ۵ جلسه فنی هر جلسه به مدت ۲ ساعت ) 
 •  قبولی در آزمون آیین نامه مقدماتی 
 •  شركت در تمام کلاس های مهارت رانندگی (۱۰ جلسه و هر جلسه به مدت ۲ ساعت)

شرکت در آزمون های رانندگی 

 • صدور فرم درخواست گواهینامه جرثقیل سقفی(کاردکس)
 •  قبولی در آزمون آیین نامه ( در صورت عدم قبولی پس از گذشت یک هفته مجاز به شركت مجدد در آزمون هستید)
 • قبولی در آزمون مهارت رانندگی ( در صورت عدم قبولی تا سقف ۸ ساعت آموزش تکمیلی اعمال خواهد شد و پس از گذشت یک هفته مجاز به شركت مجدد در آزمون می باشد)

تذكر: مدت اعتبار گواهی آموزش حداکثر تا پایان یک سال اعتبار فرم اولیه ثبت نام در سامانه صدور گواهینامه می باشد.

 

گواهی سلامت جرثقیل سقفی

در دنیای امروزی با صنعتی شدن و پیشرفت جوامع ، سهولت انجام کارها چندین برابر شده است که این ایمنی منوط به رعایت نکات ایمنی از طرف مصرف‌ کننده، پیمانکار و علاوه بر آن تقویت سازمان بازرسی و صدور گواهینامه جرثقیل سقفی است. به منظور رعایت نکات ایمنی و جلوگیری از خطرات جبران ناپذیر مالی و جانی، بازرسی و صدور گواهینامه سلامت تجهیزات طبق استاندارد به صورت ادواری توسط قانونگذار الزامی شده است.

 در همین راستا جرثقیل هایی که بیش از یک ماه و کمتر از شش ماه استفاده نشده باشند(این زمان با توجه به شرایط محیطی کار جرثقیل ، عمر جرثقیل و شرایط نگهداری ممکن است کمتر یا بیشتر شود)، قبل از استفاده حتما نیاز به بازرسی مجدد دارند. جرثقیل هایی که بیش از شش ماه بیکار هستند نیاز به بازرسی کامل و دوره ای خواهند داشت. 

اپراتورهای جرثقیل سقفی می توانند به دوره های ایمنی جرثقیل خود نظم دهند که این کار باعث عملکرد بهتر جرثقیل در هر دوره بازرسی منظم  و کاهش میزان خسارات جرثقیل را می شود.حتما در دوره های بین بازرسی های جرثقیل، به کارگران اجازه دهید عکس های گرفته شده در حین بررسی را ذخیره کنند تا ببینند دقیقاً چه چیزی باید اصلاح شود. پس از بازرسی در هر دوره نیاز به گواهینامه بازرسی جرثقیل می باشد، که این گواهینامه جرثقیل سقفی، از طریق سازمان های معتبر صادر خواهد شد.                    

گواهی سلامت به چه معناست؟

مسئولیت ایمنی تجهیزات، ماشین آلات و بهره برداری از آنها و حوادث محتمله در کارخانه ها و کارگاه ها بر عهده مسئولین محترم ایمنی و بهداشت (HSE)، سرپرستان و افراد تعیین شده در چارت سازمانی می باشد. بازرسی فنی دوره ای تجهیزات بر اساس نوع سرویس دهی آنها، عموما به صورت یک ساله انجام میگیرد که این بازرسی ها بر اساس چک لیست های معتبر جهانی و مطابق الزامات سازمان ملی استاندارد، وزارت صنعت و معدن ، وزارت کار و استاندارد هایی چون OHSAS 18001 صورت میگیرد. صدور گواهینامه سلامت جرثقیل ها، لیفتراک و … بدین معناست که این تجهیزات حین بازرسی، عیوب و مغایرت های حیاتی با استاندارد های مرتبط را نداشته و در صورت رعایت دستورالعمل های ایمنی و استفاده از اپراتور های آموزش دیده و تایید صلاحیت شده ریسک بهره برداری به حداقل ممکن می رسد.

انواع وسایل نقلیه ای که بر اساس یک سری استاندارد های بین المللی برای صدور گواهی سلامت باید اقدام کنند: جرثقیل های سقفی، بازویی، دروازه ای، کامیونی و محرک، تاور کرین (Tower crane)، ماشین آلات راهسازی و سنگین و…

شرایط دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی

مزایای صدور گواهینامه جرثقیل سقفی

 • احتمال تلفات و جراحات نیروی انسانی را کاهش میدهد.
 • کاهش ریسک درگیری مدیران و سرپرستان
 • بهره‌وری تجهیزات، تعمیر و نگهداری بهتر و افزایش عمر کاری آنها را بهبود می بخشد.
 • انطباق وضعیت تجهیز با کدها و استانداردهای مرتبط را تضمین میکند.

بازرسی شدن جرثقیل سقفی و سایر ماشین آلات صنعتی توسط بازرسان ایمنی که از نظر فنی و همچنین منطبق بودن قطعات جرثقیل با استانداردهای بین المللی که به صورت چک لیست هایی در اختیار بازرسان قرار دارد منجر به صدور یا عدم صدور گواهینامه جرثقیل سقفی می شود.

در صورتی که عیبی در قطعات جرثقیل مشاهده شود به دارندگان این جرثقیل ها مهلتی داده می شود که این عیوب را برطرف کرده و سپس مجددا” برای دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی اقدام نمایند.

 

مسئولیت حقوقی صدور گواهی سلامت

سوالی که اغلب می پرسند این است که در صورت بروز حادثه برای یکی از تجهیزاتی که دارای گواهینامه جرثقیل سقفی می باشد، مسئولیت عواقب آن به عهده کیست؟

پس از بررسی علت هر حادثه، اگر ثابت شود که وقوع حادثه به علت عدم رعایت دستورالعمل‌های ایمنی و کاربری و تخطی از ظرفیت مجاز تجهیز (مثلا حداکثر ظرفیت بار برای جرثقیل‌ها) باشد مسئولیت تماماً به عهده بهره‌بردار می‌باشد. اما اگر شرکت بازرسی در مراحل بازرسی و عدم تشخیص صحیح نواقص قصوری داشته باشد، طبق نظر کارشناسان ذیصلاح مقصر شناخته خواهد شد. در هر صورت مقصر حادثه ملزم به جبران خسارت خواهد بود و این مهم اهمیت صدور گواهینامه جرثقیل سقفی از شرکت‌های بازرسی معتبر را بیش از پیش مطرح می‌نماید.

شرایط دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی

انجام بازرسی فنی چه ضرورتی دارد؟

در کارگاه‌ها و پروژه ها عموماً کارفرمایان جهت اطمینان از ایمنی مراحل کار و جلوگیری از بروز حوادث و تاخیر احتمالی در پروژه، شرکت پیمانکار را ملزم به انجام بازرسی فنی و دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی می‌نمایند. اگر در بازرسی ها، عدم انطباق هایی از تجهیزات با استانداردها مشاهده شد در صورت عدم رفع می تواند موجب بروز حوادث گردد.

به دلایل زیر ممکن است فاصله ی بین بازرسی ها کاهش یابد (تصمیم گیری در این مورد توسط شخص با صلاحیت ، مالک جرثقیل و یا اپراتور جرثقیل صورت می گیرد):

 • اگر جرثقیل متحرک بطور متناوب بالای سر و نزدیک افراد کار کند (شامل کارگران داخل سایت یا افراد بیرون کارگاه)
 • احتمال استفاده از جرثقیل متحرک برای بالا بردن افراد باشد. ( حتی اگر به صورت موردی برای عملیات نجات ناچار به بالا بردن افراد شود)
 • شرایط محیطی کار جرثقیل عادی نباشد. (گرما ، سرما ، فشار محیطی بالا یا پایین و …)
 • نتایج حاصل از ارزیابی ریسک ایجاد خطر در کارگاه یا طرح های تدوین شده توسط فرد با صلاحیت که باعث کاهش فاصله ی بین بازرسی ها می شود.
شرایط دریافت گواهینامه جرثقیل سقفی