قیمت جوشکاری اسکلت فلزی در سال 1401

جوشکاری اسکلت فلزی

جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان، از اتصال مصالح به یکدیگر به دست می‌آید. سه عامل فلز پایه، فلز پراکنده یا همان فلز جوش و منابع ایجاد گرما یا فشار در فرایند جوشکاری اسکلت فلزی نیاز است.

یک جوشکار اسکلت فلزی، یکپارچگی بین مصالح را با کمک حرارت، فشار و مواد پراکنده اضافی به وجود می‌آورد.‌ به قطعاتی فلزی که باید به هم وصل شوند، فلز پایه یا مبنا می‌گویند و فلز جوش یا فلز پراکنده، ماده متصل کننده مصالح است. همچنین جوشکاری ساختمان اسکلت فلزی می‌تواند بدون فلز پرکننده نیز انجام شود.

اگر جوشکاری سازه های فلزی جوشی با بی دقتی انجام شود سازه از قسمت های جوش خورده شروع به باز شدن و همینطور باعث فشار به سایر نقاط و از هم پاشی اسکلت ساختمان می شود. البته در بیشتر شرکت های سازنده اسکلت فلزی جوشی دستگاه های آزمایش و تست جوش وجود دارد که استفاده از آنها ضروری است.

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای مزیت های بیشتر و بهتری نسبت به سازه های فلزی جوشی دارد. با توجه به اینکه پروسه نصب اسکلت فلزی جوشی زمانبر است اما اگر استانداردها رعایت شود به یک سازه فوق العاده با استحکام تبدیل می شود.

 

انواع جوشکاری اسکلت فلزی

جوشکاری ساختمان اسکلت فلزی در مجموع به دو دسته تقسیم می شود:

جوشکاری ذوبی و غیر ذوبی. جوشکاری ذوبی نیز به چهار نوع  لیزر،الکترونی، اکسی گاز و قوسی تقسیم می شود. نوع دیگر جوشکاری یا همان جوشکاری غیر ذوبی نیز شامل نورد،انفجاری،  فراصوتی، اصطکاکی و مقاومتی است.

در روش دیگری از تقسیم بندی جوشکاری اسکلت ساختمان نوع جوشکاری شامل پنج نوع جوشکاری مقاومتی، جوشکاری گاز اکسیژن، جوشکاری قوس الکتریکی،جوشکاری حالت جامد و انواع مختلف است.

 

جوشکاری اسکلت فلزی

 

نکات اجرای جوشکاری اسکلت فلزی

در جوشکاری اسکلت فلزی باید اصول جوشکاری اسکلت را آموخت و به کار گرفت. این اصول و نکات به شرح زیر می باشد:

 • کلیه سطوحی که از محل جوشکاری تا فاصله ۵۰ متری قرار دارند را باید از موادی که به جوشکاری صدمه می زنند و یا گازهای سمی تولید می کنند؛ پاک کرد.
 • قبل از جوشکاری باید رنگ هایی که بر روی سطوح جوش قرار دارند؛ پاک شوند.
 • پس از جوشکاری باید کلیه جوش های انجام شده مورد بازدید و بررسی قرار بگیرند.
 • در جوشکاری های چند پاسه، سرباره باید پس از انجام هر پاس تمیز شود و جوشکاری پاس های بعدی پس از پاکسازی سرباره انجام شود.
 • جوشکار اسکلت فلزی باید حرکت موجی الکترود را در جوشکاری اسکلت ساختمان تنظیم کند. حرکت موجی الکترود باید به گونه ای باشد که سرباره در جوش محبوس نشود.
 • زاویه الکترود نسبت به قطعه باید درست انتخاب شود.
 • اگر از گل میخ سر پهن به عنوان برشگیر در جوشکاری ساختمان استفاده میکنید؛ جوش اتصال باید کیفیت مطلوب داشته و اطراف گل میخ را در برگیرد.
 • در جوشکاری اسکلت فلزی، باید عمل پیش گرمایش در قطعات با ضخامت بالا انجام شود.
 • برای انجام جوشکاری شیاری در ورقه هایی که ضخامت آن‌ها بیشتر از ۶ میلی متر است؛ باید گوشه تمام ورق ‎‌ها، پخ زنی شوند.

همچنین برای اجرای هرچه بهتر بد نیست که از این نکات هم غافل نشوید:

 • اولین مورد واضح است و آن منبع تغذیه برای ایجاد گرما از برق است.
 • توجه به دسته کنترل، این دسته فیدر سیم را دستکاری می کند.
 • سیستم تغذیه سیم، دارای یک قرقره است که سیم را بر روی اتصالات جوش تغذیه می کند.
 • محافظ گاز، برای محافظت از هوا از جوش است.

آموزش جوشکاری اسکلت فلزی

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم جوشکاری اسکلت فلزی از حساسیت بالایی برخوردار است و اگر این کار به درستی انجام نشود می تواند مشکلات بسیار جدی در اسکلت ساختمان و میزان استحکام آن به بار بیاورد.

دوره های آموزش جوشکاری ساختمان برای افرادی که قبلاً هرگز جوشکاری انجام نداده اند و میخواهند حرفه ای را در صنعت جوشکاری ساختمان شروع کنند بسیار مناسب و ایده آل است. حتی جوشکارهای با تجربه ای که مایل به بهبود مهارت های خود در زمینه های دیگر جوشکاری هستند می توانند در این دوره ها شرکت کنند و تخصص های نوین به داشته های خود اضافه کنند. تخصص های آموزش داده شده شامل موارد زیر میشود:

 • آموزش های بهسازی جوشکار
 • تعمیر و نگهداری و سخت افزار
 • جوش فولادهای ضد زنگ
 • جوشکاری آلومینیوم و آلیاژهای آن
 • تخصص های ویژه جوشکاری
 • جوش لوله

لازم به ذکر است که جوشکاری توسط اکثر شرکت های صنعتی مانند تولید کنندگان خودرو ، سیستم های ریلی ، هوافضا و به ویژه جوشکاری ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. از این رو ما با بخشی پولساز در صنعت روبرو هستیم. اما دو مورد مهم وجود دارند که این تخصص را دچار نقص می کند:

بسیاری از مشاغل مرتبط با جوشکاری به دلیل جوشکاری های بی کیفیت، نمی توانند در بازار رقابتی وارد شوند.

کمبود نیروی کار در این زمینه که نیاز به آموزش در این زمینه را بیشتر می کند.

جوشکاری به یک منبع انرژی جریان ثابت احتیاج دارد. این منبع انرژی از آسیب رسیدن به دستگاه جوشکاری جلوگیری می کند و قدرت جوشکاری را بالا می برد. قطع شدن مکرر برق باعث عدم اتصال درست و کامل جوش شده که در نهایت موجب افت و پایین آمدن کیفیت کار میشود.

در کار با دستگاه جوش معمولاً بر اساس فضایی که قرار است در آن اتصال بوجود آید، از درجات مختلف استفاده می کنند. انجام این کار به بهترین شکل ممکن با دانش کاربر اتفاق می افتد. همچنین جوشکاری ساختمان برای این موضوع نیاز به ماشین های قوی با چنین قابلیتی دارند.

 

جوشکار اسکلت فلزی

اگر جوشکار اسکلت ساختمانی مهارت و دقت لازم در جوشکاری را داشته باشد و خدمات با کیفیتی را ارائه دهد؛ باعث می‌شود در چشم افراد زیادی به عنوان یک جوشکار ماهر در امر اسکلت ساختمانی شناخته شود. اینکه چگونه می‌توان این جوشکارهای ماهر را پیدا کرد و جوشکاری ساختمان را به آن‌ها سپرد کار دشواری نیست.

سایت تکترونیکس این امکان را برای شما فراهم کرده است که مشتری بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای بتواند رزومه متخصصین جوشکار اسکلت فلزی را بررسی کرده و نظرات مشتریان قبلی را بخواند. بنابراین به راحتی می توانید جوشکار متخصص مد نظر خود را پیدا کرده و کار خود را با خیال راحت به او بسپارید.

اسکلت فلزی ساختمان

ایمنی و اصول جوشکاری اسکلت فلزی

یکی از شغل های پر خطر، جوشکاری است که انجام نکات ایمنی و دستورالعمل های آن، قبل از جوشکاری اسکلت ساختمان، پس از آن و در حین آن ضروری است. برخی از مهم‌ترین نکات و اصول ایمنی جوشکاری اسکلت فلزی به شرح زیر است:

 • همه ی ابزارهای مورد نیاز باید قبل از آغاز جوشکاری اسکلت ساختمان، کنترل و از سلامت آن‌ها اطمینان پیدا کرد.
 • در صورتی که جوشکاری اسکلت فلزی در محیط سربسته انجام می‌شود؛ باید تهویه هوا به طور دائم و پیوسته انجام شده تا از افزایش درجه حرارت محیط جلوگیری شود.
 • ماسک جوشکاری یکی از لوازم ضروری در افزایش ایمنی است و برای محافظت از چشم‌ها و صورت باید مورد استفاده قرار گیرد. این ماسک باید مطابق با استانداردهای جوشکاری باشد تا بتواند به خوبی از چشم‌ها و صورت جوشکار محافظت کند.
 • لباس کار برای جوشکاری باید به گونه‌ای باشد که جوشکار را از آتش و جرقه های ناشی از جوشکاری حفظ کند.
 • در محل جوشکاری اسکلت فلزی ساختمان، نباید مواد قابل احتراق نگهداری شود.
 • بعد از جوشکاری اسکلت فلزی می بایست محیط را بررسی کرده و از عدم وقوع آتش سوزی اطمینان حاصل کرد.
 •  در جوشکاری استفاده از نقاب هایی با شیشه نقاب متناسب با قدرت قوس جوش، لازم و ضروری است. همچنین جوشکاران باید لباس کار مقاوم در برابر آتش و جرقه بهمراه داشته و این لباس عاری از هر گونه مواد قابل احتراق باشد.
 •  انجام عملیات جوشکاری اسکلت ساختمان در مکان نگهداری مواد قابل احتراق ممنوع است.
 •  ترک محل جوشکاری تنها پس از بررسی محل و اطمینان یافتن از عدم وقوع آتش سوزی مجاز است.

 

دستمزد جوشکاری اسکلت فلزی

میزان هزینه جوشکاری اسکلت فلزی بستگی به وزن آهن آلات مصرفی دارد. موارد دیگری از جمله نوع جوشکاری، زمان انجام پروژه حجم پروژه،کیفیت کار بر روی اجرت جوشکاری اسکلت فلزی تاثیر دارد. مشخص است که با افزایش کیفیت کار جوشکار، دستمزد جوشکاری اسکلت فلزی نیز افزایش می‌یابد.

محاسبه قیمت جوشکاری اسکلت در دو مدل کنتراتی و کیلویی انجام می‌شود. برآورد هزینه به صورت کنتراتی مختص به موارد جزئی و ظریف در جوشکاری بوده و در این موارد جوشکار باید در مدت زمان معینی خدمات درخواست شده را ارائه دهد.می‌توان گفت که هزینه جوشکاری اسکلت‌بندی ساختمان به صورت کنتراتی به دلیل ظریف‌کاری‌ها و دقت مورد نیاز، لزوم برش‌کاری یا خم کردن فلز و موارد دیگر بیشتر از هزینه جوشکاری به صورت کیلویی است.

همچنین اجرت جوشکاری اسکلت فلزی، به نوع گاز و نوع مدار مورد استفاده در جوشکاری وابسته است. بنابراین قیمت جوشکاری اسکلت ساختمان متغیر بوده و قیمت مشخصی ندارد. قیمت جوشکاری اسکلت فلزی به شکل توافقی بین پیمانکار و کارفرما تعیین می‌شود. بنابراین با افزایش اطلاعات در زمینه جوشکاری و برآورد هزینه‌های مربوط به آن، می‌توان هزینه جوشکاری را کاهش داد.

 

قیمت جوشکاری اسکلت فلزی در سال 1401

نوع و روش جوشکاری تاثیر زیادی بر قیمت جوشکاری دارد.اولین موردی که در لیست قیمت دستمزد جوشکاری در سال 1401  به چشم می‌آید، نوع جوشکاری برای پروژه شما میباشد. چیزی که مناسب‌ترین روش را در میان انواع جوشکاری و کاربرد آن را مشخص می‌کند، نوع کار شما، بودجه موجود و شرایط آب و هوایی است.

این حرفه به روش‌های مختلفی از جمله جوشکاری اتمی هیدروژن، جوشکاری قوس الکتریکی، جوشکاری CO2 و … انجام می‌شود. هزینه هر کدام از این روش‌ها و زیرمجموعه‌های آنها، نرخ مخصوص به خود را در لیست قیمت دستمزد جوشکاری ۱۴۰۱ و دستمزد جوشکار روزمزد دارد.

هزینه و اجرت اینگونه خدمات در واقع منطبق بر لیست تعرفه‌هایی است که از صنف مربوطه در هر سال منتشر می‌شود. اما معمولا این هزینه اندکی تفاوت ناشی از مهارت و تجربه‌ی جوشکار،دقت و ظرافت بالا در کار و تعداد نیروی انسانی در اختیار، موقعیت مکانی ساختمان، شرایط آب و هوایی دارد.

قیمت جوشکاری اسکلت فلزی در سال 1401