ساخت اسکلت فلزی گلخانه

ساخت اسکلت فلزی گلخانه

گلخانه‌ها به عنوان سپری بین طبیعت و آنچه در حال پرورش دادن آن هستید عمل می‌کنند و بنابراین امکان افزایش فصل رشد را فراهم می‌کنند. گلخانه ها برای تولید میوه‌ها، سبزیجات، گل‌ها و هر گیاه دیگری که به شرایط دمایی خاصی نیاز دارد استفاده می‌شود. گلخانه یک سازه اسکلت فلزی با سقف شیشه ای یا پلاستیکی و دیوارهای اغلب شیشه ای یا پلاستیکی است. امروزه ساخت اسکلت فلزی گلخانه از آهن، آلومینیوم و فولاد رایج تر است زیرا به نسبت چوب مقاومت چند برابری و کارایی بهتری دارند.اسکلت فلزی ساختاری از آلومینیوم یا فولاد گالوانیزه است.

اگرچه آلومینیوم در گلخانه ها استفاده می شود، اما فولاد به دلیل استحکام تقریباً همیشه ماده انتخابی برای اجزای ساختاری یک گلخانه تجاری است. مدل های شیروانی و کمانی پر کاربرد ترین مدل های رایج برای ساخت اسکلت فلزی گلخانه در ایران هستند.

 

اسکلت فلزی گلخانه چیست؟

گلخانه مدرن معمولاً ساختاری با سقف های شیشه ای یا پلاستیکی و اسکلت فلزی است که برای تولید میوه ها، سبزیجات، گل ها و هر گیاه دیگری که به شرایط دمایی خاصی نیاز دارد استفاده می شود.

 

نحوه ساخت اسکلت فلزی گلخانه

برای ساختن یک گلخانه برای باغ خود و بهره مندی از مزایای یک فصل رشد در طول سال، این مراحل را دنبال کنید.

 • یک طرح گلخانه ای پیدا کنید
 • مکانی مناسب را انتخاب کنید
 • فضای خود را اندازه گیری کنید و متراژ دقیق به دست آورید
 • جنس و امکانات مورد نظر گلخانه خود را تعیین کنید
 • مواد و نیروی مورد نیاز جهت ساخت اسکلت فلزی گلخانه خود را انتخاب کنید
 • بسته به نیاز خود مشاوره بگیرید تا بتوانید دیواره و سقف گلخانه را با پانل های مناسب بپوشانید

ساخت اسکلت فلزی گلخانه

متریال ساخت اسکلت فلزی گلخانه

برای ساخت اسکلت گلخانه می توانید از چوب، آلومینیوم، فولاد گالوانیزه، پلاستیک پی وی سی و حتی رزین استفاده کنید. برای پانل ها می توانید از شیشه، پلی کربنات یا پلی اتیلن استفاده کنید.

پلی اتیلن

رایج ترین و مقرون به صرفه ترین ماده، پلی اتیلن بادوام است و قابلیت انتقال نور عالی دارد. پارچه پلی اتیلن بافته شده برای مناطق بادخیز ترجیح داده می شود.

 

نکات ساخت اسکلت فلزی گلخانه

یکی از نکات مهم در هنگام خرید گلخانه، نحوه ساخت اسکلت فلزی گلخانه شما و همچنین سایر مواد مورد نیاز است.

اسکلت فلزی گلخانه ساختار اصلی یک گلخانه است و برای یکپارچگی ساختاری گلخانه شما بسیارحیاتی است.

هنگام انتخاب مواد برای ساخت اسکلت فلزی گلخانه ، به موارد زیر توجه کنید:

 • نوع لعاب
 • نوع سازه برای نصب
 • آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید.

انتخاب مواد مناسب برای اسکلت گلخانه شما اثربخشی عملیات رشد گیاهان، استحکام ساختار گلخانه و مدت زمان ماندگاری گلخانه را تعیین می کند. این یک گام حیاتی است، انتخاب درست از همان ابتدا می‌تواند آسیب‌های جوی یا سایر مسائل ناشی از انتخاب نامناسب حین ساخت اسکلت فلزی گلخانه و یا هنگام بهره برداری از آن را به تعویق بیندازد.

 

ساخت اسکلت فلزی گلخانه آلومینیومی

بسیاری از گلخانه ها آلومینیوم را برای اسکلت فلزی گلخانه خود انتخاب می کنند که گزینه خوبی است اما عالی نیست. ویژگی های برجسته آلومینیوم مقاومت در برابر زنگ زدگی و سبک بودن آن است. در حالی که آلومینیوم در واقع سبک وزن است (از این رو حمل و نقل ارزان تر است) این یک نقطه ضعف مهم به ویژه در مناطقی است که شرایط آب و هوایی سخت است و به دوام بیشتری برای مقاومت در برابر باد، دمای انجماد و بارهای سنگین برف نیاز دارد.

حتی در مناطقی با شرایط آب و هوایی بهتر، احتمالاً می خواهید با ساختار گلخانه ای محکم ترگلانه خود را بنا کنید. یکی از معایب اصلی اسکلت فلزی های گلخانه ای آلومینیومی هزینه آن است. آنها کمی گران هستند که هزینه خرید و ساخت گلخانه را افزایش می دهد.

ساخت اسکلت فلزی گلخانه

ساخت اسکلت فلزی گلخانه با فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه افزودن یک لایه محافظ روی روی فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی است. اسکلت فلزی های فولادی گالوانیزه تحت گالوانیزه گرم قرار می گیرند که برای محافظت از اسکلت فلزی ها هنگام استفاده در محیط های گرم، مرطوب و خاکی مناسب است. فولاد گالوانیزه بسیار قوی است و بهترین گزینه شما برای ساخت اسکلت فلزی گلخانه مقاوم است.

همراه با استحکام این اسکلت های فولادی، شما گلخانه ای دارید که تا آخر عمر شما دوام می آورد. اسکلت فلزی های فولادی گالوانیزه در برابر بادهای شدید و بارهای سنگین برف بسیار مقاوم هستند. این متریال بسیار قوی است و فولاد گالوانیزه در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم است، اما به مرور زمان کمی زنگ می‌زند. به دلیل وزن، هزینه حمل و نقل آن بیشتر از سایر مواد خواهد بود.

مزایای فولاد گالوانیزه

فولاد گالوانیزه بسیار قوی است و بهترین گزینه شما برای ساخت اسکلت فلزی گلخانه است. همراه بادوام این اسکلت فلزی های فولادی، شما گلخانه ای دارید که تا آخر عمر شما دوام می آورد. اسکلت فلزی فولادی گالوانیزه برای تحمل بادهای شدید و بارهای سنگین برف بسیار مقاوم هستند. فولاد گالوانیزه می تواند در برابر سرعت باد تا 100 کیلومتر در ساعت مقاومت کند.

فولاد گالوانیزه می تواند تا 360 کیلوگرم بار برف در هر متر مربع را نگه دارد در حالی که آلومینیوم می تواند تنها 70 کیلوگرم برف در هر متر مربع را نگه دارد. اسکلت فلزی های فولادی گالوانیزه تا آخر عمر (و حتی برای بچه هایتان) دوام خواهند آورد.

در نتیجه، اسکلت فلزی‌های فولادی با روکش گالوانیزه به عنوان یک ماده محکم و کم تعمیر، به شما این امکان را می‌دهد که بیشتر توجه خود را بر روی عملیات باغبانی متمرکز کنید و محصولات خود را به بهترین شکل به ثمر برسانید، در حالی که مطمئن باشید کل ساختار گلخانه‌ تان حتی در شدیدترین شرایط آب و هوایی نیز مقاومت خواهد کرد.

 

قطعات اصلی ساخت اسکلت فلزی گلخانه 

اجزای اصلی گلخانه اجزای ساختاری آن مانند خرپاها، پرلین ها و ستون های جانبی هستند. اکثر اسکلت فلزی ها از فولاد، آلومینیوم، پلاستیک یا چوب ساخته می شوند. هنگام تصمیم گیری در مورد نوع فونداسیون برای استفاده، موارد مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

اجزای سازه ای

به طور کلی، گلخانه هایی با عرض زیاد نیاز به ساختار خرپایی تقویت شده دارند.

 • تیرک
 • دیوار انتهایی
 •  پست جانبی
 • دیوار جانبی
 • پرلین
 • برلین (تکیه گاه های افقی هستند که از تیری به تیرک دیگر اجرا می شوند)
 • (Eave Plate) سطحی است که روی پایه‌ها قرار می‌گیرد و محافظی برای سقف گلخانه است.

 

سقف گلخانه اسکلت فلزی

یک گلخانه نمی تواند سقف محکمی داشته باشد زیرا برای انتقال نور به گیاهان داخل سازه نیاز به ورود نور دارد. تمام مصالح سقف گلخانه باید یک ماده شفاف یا نیمه شفاف و قابل نفوذ نور باشد. سنتی ترین و دائمی ترین راه حل برای سقف گلخانه شیشه است.

شیشه ها شفاف ترین و قابل نفوذ ترین مواد موجود است و در صورت نصب صحیح می تواند ماندگاری بالایی داشته باشد. شیشه اغلب بهترین انتخاب برای گلخانه های دائمی، سولاریوم یا اتاق های آفتابگیر است.

 

کف گلخانه اسکلت فلزی

کف گلخانه باید دارای زهکشی عالی باشد. زمین را می توان از بتن، تخته سنگ، آجر، شن و ماسه یا حتی خاک ساخت. پوشش های شنی زهکشی عالی را فراهم می کنند و می توانند به همراه یک مانع علف های هرز برای جلوگیری از رشد علف های هرز در میان سنگ ها استفاده شوند.

ساخت اسکلت فلزی گلخانه

فونداسیون گلخانه اسکلت فلزی

می توانید زمین را در اطراف محیط گلخانه حفاری کنید تا یک پایه محکم ایجاد کنید. پهنای بیل را به عمق 15 سانتی متر در اطراف لبه حفر کنید. 8 الی 10 سانتی متر پایین را با قلوه سنگ، سنگ سخت، سنگ و غیره پر کنید.

اگر سوالی در رابطه با ساخت اسکلت فلزی گلخانه با طراحی سفارشی و اندازه های متفاوت نیاز دارید، از طریق سایت شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت با ما تماس بگیرید تا توضیحات تکمیلی و قیمت را دریافت کنید.

بهترین پایه برای ساخت اسکلت فلزی گلخانه

بررسی های انجام شده ثابت کرده است که پایه دال بتنی بادوام ترین پایه برای گلخانه است. و پیشنهاد میکنیم این نوع پایه را برای دوام بیشتر گلخانه خود در نظر داشته باشید.

 

ناودان در گلخانه

نصب ناودان و نصب حفره های آب در گلخانه برای بارش باران راهی عالی برای ذخیره این منبع طبیعی با ارزش است. نگهداری محصولات کشاورزی در طول تابستان به آب فراوان نیاز دارد، بنابراین داشتن یک منبع خوب در نزدیکی آن بسیار سودمند است. در اکثر گلخانه های متصل به ناودان، ناودان ها از طریق یک سیستم لوله کشی و لوله کشی تخلیه می شوند. خروجی های پایین به لوله های بزرگتر متصل می شوند زیرا ناودان های بیشتری به سیستم خروجی آب وارد می شوند.

 

تهویه گلخانه اسکلت فلزی

در حالت ایده آل، باید حداقل یک دریچه بزرگ در نزدیکی یا روی سقف گلخانه قرار داده شود تا گرما از آن خارج شود. همچنین باید چندین دریچه در اطراف محیط گلخانه، نزدیک پایه قرار داده شود. این روش اجازه می دهد تا بهترین و طبیعی ترین نوع تهویه انجام شود. تمامی نکات گفته شده نیازمند طراحی حرفه ای است تا بتوانید بهترین بهره گیری را از گلخانه خود داشته باشید. مشاوران شرکت توسعه سازه و فلز دانیال صنعت آماده همکاری جهت طراحی و ساخت انواع سازه فلزی هستند.

ساخت اسکلت فلزی گلخانه