معرفی و مقایسه انواع اسکلت فلزی ساختمان

انواع اسکلت فلزی ساختمان

انواع اسکلت فلزی معمولاً شامل تیرهای افقی و ستون های عمودی هستند که به‌ وسیله میخ یا پیچ و مهره و یا جوشکاری به یکدیگر متصل می‌ شوند. تیرهای فولادی افقی و ستون‌ های عمودی در  واقع اسکلت و ساختار اصلی ساختمان را شکل داده و استحکام آن را بالا می‌ برند.

 انواع اسکلت فلزی شامل اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای، اسکلت فلزی جوشی و اسکلت فلزی میخی است که ما قصد داریم در این مقاله دو نوع اسکلت پیچ و مهره  و اسکلت فلزی جوشی را معرفی و بررسی کنیم. هرکدام از این اسکلت‌ ها کاربردهای خاص، مزایا و معایبی دارند که قرار است در این مقاله به تمام این موارد پرداخته شود.

 

سازه فلزی ساختمان چیست؟

سازه فلزی ساختمان نوعی سازه است که قبلا برای ساخت انواع ساختمان‌ های ساده و بزرگ مثل گاراژها، ساختمان‌ های کشاورزی، سوله و انبار و ساختمان‌ های بلند چندین طبقه‌ ای قابل استفاده بود. اما اکنون استفاده از این سازه فلزی گسترده‌ تر شده و برای ساخت ادارات، کارخانجات، مدارس، ساختمان‌ های عمومی و منازل مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

انواع اسکلت فلزی دارای ویژگی‌ هایی از قبیل پایداری و استحکام، مقرون‌ به‌ صرفه از نظر اقتصادی ، و مقاومت بالایی هستند و به همین دلیل گزینه خوبی برای بسیاری از پروژه‌ های مختلف مهندسی و عمرانی به شمار می‌ روند. انواع اسکلت فلزی مانند اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای و اسکلت فلزی جوشی که در مقدمه گفتیم در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

انواع اسکلت فلزی

معرفی سازه فلزی پیچ و مهره

یکی از انواع اسکلت فلزی ساختمان نوع پیچ و مهره ای آن است که در آن با ساخت اتصالات تیر به ستون در کارخانه و فقط پیچ کردن سازه های از پیش آماده شده در محل اجرا، علاوه بر اینکه کیفیت ساخت اسکلت فلزی را بالا می برد، اجرای پروژه هم با سرعت بسیار بالا تری انجام می شود.به عبارتی در این نوع اسکلت فلزی تمامی ستون‌ ها و تیرهای فولادی از قبل در کارخانه و یا کارگاه تولید شده و بعد توسط کامیون و تریلی به محل ساخت‌ و ساز فرستاده می‌ شوند.

در محل هایی که شرایط اجرا در آن سخت باشد، استفاده از اسکلت های جوشی بسیار پر دردسر و نیاز به زمان زیادی دارد. به علاوه نصب این نوع اتصالات بسیار دست و پا گیر تر از نوع پیچ و مهره ای آن ها است و این باعث ایجاد مزاحمت و سد معبر میشود؛ البته نه اینکه در اسکلت های پیچ و مهره ای چنین مشکلی وجود ندارد ولی زمان اجرای پروژه در آن ها بسیار کمتر است.

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای علاوه بر موارد بالا باعث صرفه جویی در هزینه ها می شود چون دیگر نیازی به هزینه ی زیاد جرثقیل ندارد و هزینه ی تولید و نصب آن هم نسبت به اسکلت فلزی جوشی پایین تر است.

همچنین سرعت ساختمان‌ سازی با اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای به‌ مراتب سریع تر از بقیه انواع اسکلت فلزی است.فقط تنها کاری که نیاز است در محل ساخت‌ و ساز انجام شود آوردن تیر و ستون‌ های فولادی و پیچ و مهره کردن آن‌ هاست.بنابراین مزایای این نوع اسکلت فلزی بسیار زیاد میباشد.

 

موارد کاربرد اسکلت فلزی پیچ و مهره

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای کاربردهای فراوانی دارد. این سازه فلزی از پیش‌ ساخته، برای ساختمان‌ های بزرگ مانند آسمان‌ خراش ها که متراژ بسیار بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌ گیرد. برای انجام پروژه‌ های بزرگ این‌ چنینی نیازمند دقت زیاد و سرعت عمل بالا است و اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای این نیاز را برآورده می‌ کند. همچنین ساختمان‌ های بزرگ باید توان تحمل بار سنگین را داشته و به‌ اندازه کافی مستحکم باشد تا بتواند ساختمان را در شرایط مختلف سالم نگه دارد.

اگر کوچک‌ ترین مانعی در ساخت اسکلت فلزی به وجود آید و یا به‌ اندازه کافی محکم نباشد و یا حتی در محل اتصال تیر و ستون‌ ها دقت کافی به عمل نیامده باشد، احتمال ریزش ساختمان در هر لحظه وجود دارد که این امر فاجعه است. به این دلایل استفاده از اسکلت پیچ و مهره‌ ای قابل‌ قبول‌ تر از نوع جوشی است زیرا ایمنی کار را به طور قابل توجهی تا چندین برابر بالا می‌ برد.

همچنین اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ای برای ساختمان‌ هایی که نقشه آنها پیچیده تر است بیشتر استفاده می‌ شود زیرا در این ساختمان‌ ها قطعات باید با دقت بالا و به‌ اندازه برش بخورند و این امر در کارخانه میسر است.

 

مزایا و معایب اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای ویژگی های مثبت و منفی هم دارد. اگرچه مزایای آن بسیار بیشتر از معایب آن می باشد.

قطعات این اسکلت در کارخانه تهیه می‌ شود و بنابراین در محل ساخت‌ و ساز ازدحام صورت نمی‌ گیرد، و یا حتی اگر ازدحام یا سد معبری صورت بگیرد بسیار سریع جمع می‌ شود. از دیگر مزایای آن این است که چون قطعات در محل صحیح تهیه می‌ شوند، بنابراین شرایط مختلف مانند آب‌ و هوا روی روند کار تاثیری نمی گذارند.

یکی از بزرگترین معایب انواع اسکلت فلزی پیچ و مهره‌ ای این است که اگر قطعات به‌ درستی تهیه نشده باشند، در محل اجرا و ساخت‌ و ساز اتصال آن‌ها با مشکل مواجه می‌ شود و از این‌ رو مرجوع کردن و از نو ساختن قطعات زمان زیادی را هدر میدهد.

انواع اسکلت فلزی

معرفی سازه فلزی جوشی

در سازه فلزی جوشی برخی قطعات بسیار راحت تر از نوع پیچ و مهره ای اتصال داده می شوند و نیاز به مصالح زیاد هم ندارد. در اسکلت نوع پیچ و مهره ای برای اتصالات گاهی نیاز به طراحی های پیچیده و حساس است که این موضوع در کارخانه کمی زمان بر و دشوار تر نسبت به جوش است. البته نمی توان نادیده گرفت که اسکلت فلزی نوع پیچ  و مهره از اسکلت فلزی جوشی مقاومت و استحکام بالاتری دارد و چون در کارخانه ساخته می شود، در محل اجرا سرعت آنها بالاتر است ولی استفاده از این نوع اتصالات برای هر اسکلتی پیشنهاد نمی شود بطوریکه در کشور های خارجی هم برای سازه های سبک تر و متراژ پایین سعی می کنند از اتصالات جوشی استفاده کنند چون زمان کمی برای اجرا میبرد و جوشکاری آن هم آسان تر از طراحی پیچ و مهره برای هر بخش آن است. برای ساخت اسکلت جوشی جوشکار هایی بسیار ماهر و کارآزموده باید بکار گرفته شود و نظارت به کنترل جوشکاری باید بطور مداوم انجام شود؛ هم قبل از جوشکاری ، هم در حین جوشکاری و هم پس از اتمام آن. عملیات جوشکاری بسیار حساس است و اگر درست انجام نشود باعث می شود با حرارت هوا ، رطوبت ها و یا عوامل دیگر از هم باز می شود.در موارد شدیدتر ممکن است باعث ریزش کل ساختمان شود.

موارد کاربرد اسکلت فلزی جوشی

انواع اسکلت فلزی جوشی برای ساختمان‌ های کوچک‌ تر که متراژ کمتری هم دارند مورد استفاده قرار میگیرد. برای ساختمان‌ هایی که نقشه ساده‌ تری دارند تهیه اسکلت جوشی سریع‌ تر و به لحاظ هزینه مقرون به‌ صرفه‌ تر خواهد بود.

امروزه استفاده از اسکلت فلزی بسیار بیشتر شده است. استفاده از اسکلت فلزی برای خلق آثار معماری و ساختمان‌ های جذاب و خلاقانه برای استفاده هرچه بیشتر از انرژی به یک رقابت تبدیل‌ شده است. اسکلت فلزی باید به‌ گونه‌ای طراحی شود که جلوی اتلاف انرژی داخل ساختمان را بگیرد و همچنین از انرژی خارج از ساختمان مثل نور آفتاب نهایت بهره را ببرد. معماران و مهندسان با استفاده از خاصیت فرم‌ دهی فلزات می‌توانند این ویژگی‌ ها را روی انواع اسکلت فلزی و در نهایت اسکلت فلزی اعمال کنند.

 

معرفی و مقایسه انواع اسکلت فلزی ساختمان