قطعات جرثقیل سقفی

قطعات جرثقیل سقفی

قطعات جرثقیل سقفی اقلام مهم برای صاحبان جرثقیل هستند. زیرا ممکن است در صورت خرابی و تصادف، تعویض قطعات بسیار مشکل و یا حتی تامین آنها غیر ممکن باشد. اکثر صاحبان جرثقیل سقفی همواره قطعات جرثقیل سقفی را در انبارهای خود آماده نگهداری می کنند.

چون هم از نظر زمانی و هم از نظر تامین قطعات ممکن است بعدا دچار مشکل شوند. قطعات جرثقیل سقفی مانند: درام، گیربکس، ترمز، آهنربا، تسمه جرثقیل و … شرکت دانیال صنعت همواره با تکیه بر دانش و تجربه جوانان ایرانی توانایی تعمیر و یا تعویض اکثر قطعات جرثقیل سقفی را دارد. امروز ما موفق به بومی سازی قطعات جرثقیل شده ایم و سعی می کنیم صنعتگران ایرانی با هزینه کمتر و با خیالی آسوده از لوازم خود استفاده کنند. در ادامه قصد داریم تا عملکرد قطعات، انواع قطعات و موارد آنها را با جزئیات بیشتری بیان کنیم.

گیربکس

از جمله قطعات جرثقیل سقفی می توان به گیربکس اشاره کرد که سیستم انتقال نیرو به درام و چرخ ها را بر عهده دارد. با استفاده از دنده های داخل گیربکس مقدار مشخصی از دور موتور را به تمام چرخ ها منتقل می کند. نتیجه این عمل، توانایی کنترل قدرت و سرعت جرثقیل خواهد بود. وجود گیربکس به شما این امکان را می دهد که بدون بالا بردن بیش از حد دور موتور آن را در حالت دلخواه و مورد نیاز کنترل کنید.

قطعات جرثقیل سقفی

قلاب

قلاب، وسیله ای برای گرفتن و بلند کردن بار با جرثقیل و سایر وسایل بالابر است، که در تناژها و اشکال مختلف هستند، قلاب های مخصوصی نیز برای بارگیری بسیاری از اجسام خاص وجود دارد. قلاب ها از جمله قطعات جرثقیل سقفی هستند که کاربرد بالایی دارند.

بالابرهای شرکت دانیال صنعت به صورت پیش فرض، همگی دارای قلاب های استاندارد و تایید شده همان کارخانه بوده و دارای گارانتی شرکت جرثقیل دانیال صنعت می باشند. برخی از شرکت ها برای تغییر ارتفاع بالابر یا تناژ بالابر باید قلاب جرثقیل را تغییر دهند. که اگر استاندارد نباشند ممکن است مشکلات زیادی ایجاد کنند. قلاب های شرکت جرثقیل دانیال صنعت همگی دارای گواهینامه می باشند.

درام

درام وسیله ای است برای انتقال نیرو به سیم بکسل و از طریق آن به باری که قرار است بلند شود. درام ها به دو دسته درام ساده و درام چند لایه تقسیم می شوند که در طبقه بندی قطعات جرثقیل سقفی، درام جرثقیل وسیله ای است که در نگهداری سیم بکسل بسیار مهم است و در صورت خرابی باعث فرسایش سیم بکسل شده و ممکن است باعث بروز حوادث شود.

درام های جرثقیل معمولا دارای شیارهای استاندارد برای ایجاد فاصله بین سیم های بکسل و جلوگیری از فرسایش سیم بکسل هستند. با گذشت زمان و استفاده از جرثقیل ممکن است شیارهای درام جرثقیل از بین برود و باعث فرسایش سیم های بکسل شود. این امکان وجود دارد که سیم بکسل جرثقیل در مدت زمان کوتاهی دچار خوردگی شده و منجر به حادثه شود. بازرسی درام و قسمت هایی از آن که دیده نمی شود توسط کارشناسان شرکت دانیال صنعت در بازرسی های دوره ای انجام می شود.

کوپلینگ

 کوپلینگ برای انتقال حرکت چرخشی و نیروی گشتاور از یک قسمت به قسمت دیگر، جبران و تاثیرگذاری نام هوری بین 60 تا مهار حرکت محوری شفا و کمک به مهار ارتعاشات حرارتی و جریان القایی الکتریکی از شهری به شرکت دیگر یکی از کاربردهای آن است. 

الکتروموتور

الکتروموتور، دستگاهی که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند. الکتروموتور ها در موتورهای الکتریکی معمولی از طریق برهمکنش میدان مغناطیسی موتور الکتریکی و سیم پیچ جریان نیرو در داخل موتور این انرژی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. روتور و قسمت ثابتی که شامل سیم پیچ ها می شود، استاتور نامیده می شود.

پمپ هیدرولیک

  بسیاری از قسمت های مختلف جرثقیل متحرک از فشار هیدرولیک برای جابجایی و بلند کردن بارهای سنگین استفاده می کنند و پمپ هیدرولیک چیزی است که به این سیستم ها فشار وارد می کند.

بوم

یکی از  مهمترین قسمت های جرثقیل، بوم است. زیرا برای اهداف اصلی که جرثقیل برای آن تولید شده است استفاده می شود. به طوری که می توان نوع جرثقیل را از بوم آن تشخیص داد.

تلسکوپ یا بوم جرثقیل از فولاد و آلیاژهای آن تولید می شود که مانند ژورنال با هیدرولیک یکی یکی در داخل یکدیگر قرار می گیرند.

قطعات جرثقیل سقفی

بدنه جرثقیل

  در بدنه جرثقیل از سیستم هیدرولیکی استفاده نمی شود و بوم، جک و سایر مکانیزم ها به آن متصل شده و جرثقیل را تشکیل می دهند.  در جرثقیل های بلند، بدنه و کف کاملاً متفاوت است، اما اغلب دستگاه فرمان یا اهرم ها در کنار جرثقیل قرار دارند.

جک های بالانس جرثقیل

جک ها از پمپ و تلسکوپ هیدرولیک ساخته شده اند و وظیفه آنها دور کردن جرثقیل از زمین و جداسازی آن از زمین است که باعث می شود فشار از روی چرخ ها برداشته شود. همچنین وزن بار باید در سطح بالاتری توزیع شود تا جرثقیل قابلیت بلند کردن بار بیشتری را داشته باشد.

وینچ

از وینچ جرثقیل سقفی بیشتر برای نگهداری کابل یا سیم بکسل استفاده می شود و در صورت لزوم آن ها را بالا و پایین می کند. در ظرفیت های کم به خصوص کمتر از 2 تن وینچ های زنجیری به دلیل حجم و وزن کم بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و در جرثقیل های با ظرفیت بالا و وینچ های بکسل کاربرد بیشتری دارند.

دنده

 چرخ دنده، روتکس چرخ دنده ای است که در زیر کابین برای چرخاندن کابین و بوم در زوایای مشخص استفاده می شود و رایج ترین قسمت جرثقیل های کامیون است.

 وظیفه مهم ترولی پشتیبانی از بالابر است و در امتداد پل جرثقیل حرکت می کند. چرخ دستی را می توان به گونه ای طراحی کرد که از بالا یا پایین حرکت کند و می تواند روی یک سیستم مسیر یا روی یک تیر حرکت کند.

پل

 پل جزء اصلی سازه بالابر و از مهمترین قطعات جرثقیل سقفی است که در سراسر سیستم جرثقیل قرار دارد و وینچ ها را به هم متصل می کند و بالابرها و چرخ دستی ها را پشتیبانی می کند. این قسمت می تواند یک یا دو تیرچه از نوع جعبه محصور یا با تیرچه باشد که بستگی به نیاز شما و طبقه بندی کار انجام شده دارد.

ستون ها

 هنگامی که سیستم پشتیبانی جرثقیل بخشی از ساختمان نیست، باید از ستون‌ها برای پشتیبانی از آن استفاده کرد و ارتفاع ستون‌ها به فضای شما و میزان بالابر شما بستگی دارد.

جرثقیل های شیبدار دارای یک ستون هستند در حالی که جرثقیل های سقفی دارای ستون هایی با اندازه لازم برای پشتیبانی ایمن از سیستم بالابر هستند.

باند

باند همان چیزی است که پل از آن عبور می کند و جرثقیل را بالا و پایین می برد. نوارها می توانند بخشی از ساختمان باشند یا توسط بار ستونی پشتیبانی شوند.

 لودرهای انتهایی واقع در دو طرف پل، پل را به سمت بالا و پایین باند جرثقیل حرکت می دهند. این لودرها دارای چرخ هایی هستند که روی ریل حرکت می کنند و بسته به ظرفیت جرثقیل می توانند تا 8 چرخ داشته باشند.

 سیستم الکتریکی

مقدار برق و در دسترس بودن برق، سیستم الکتریکی مورد نیاز برای یک سیستم آسانسور را تعیین می کند. سیستم های کابلی، میله های هادی عایق شده و جعبه های برق را از ساختمان به سیستم بالابر منتقل می کنند.

کنترل ها

کنترل‌ها را می‌توان نصب کرد، دارای ریموت‌های باطری یا از نوع آویز باشد. کنترل ها موتورهای درایو و بالابر را برای کنترل بالابر و سرعت برای موقعیت یابی دقیق بار کار می کنند.

اکثر سیستم های جرثقیل را می توان با آویزهای از راه دور مجهز کرد (عملکرد از راه دور در بسیاری از موقعیت ها گزینه ایمن تر است).

گیربکس موتور

 در برخی جرثقیل ها حرکت گاهی در چند مورد است مانند جرثقیل های سقفی که علاوه بر حمل و جابجایی در یک نقطه نیاز به حمل تا چند متر به صورت افقی و یا گاهی عمودی دارند. در این نوع جرثقیل مجموعه ای از الکتروموتورها و گیربکس ها وجود دارد که تمام نیازهای حرکتی را برآورده می کند. و از گیربکس های خورشیدی در طراحی و ساخت جرثقیل سقفی استفاده می شود.

ضربه گیر

انواع کمک فنرها برای کاهش ضربه وارده بر جرثقیل طراحی شده اند. کمک فنرها با به حداقل رساندن کاهش نیرو در هنگام رسیدن جرثقیل به انتهای مسیر، انرژی جرثقیل را کاهش داده و آن را در حالت استراحت و توقف کنترل شده قرار می دهند.

کمک فنر را که یکی از قطعات جرثقیل سقفی است، می توان به اجزای مختلف جرثقیل متصل کرد. ضربه گیرها را توقف جرثقیل نیز می نامند و تعویض سپرهای فرسوده می تواند عمر جرثقیل شما را افزایش دهد.

قطعات جرثقیل سقفی

افکتور های نهایی

افکتورهای نهایی بخشی از سیستم قطعات جرثقیل سقفی جرثقیل هستند. آنها را می توان به راحتی کابل یا تسمه بندی کرد و راه های زیادی برای بارگیری وجود دارد.

اما افکتورهای انتهایی زمانی بسیار مفید هستند که برای بلند کردن بار خاص شما طراحی شوند. یک افکتور انتهایی جرثقیل سفارشی برای بلند کردن بار شما برای حمل ایمن تر، سریع تر و دقیق تر استفاده می شود.

 

قطعات اصلی جرثقیل سقفی

  • سیستم های قدرت و موتورها
  • قطعات الکتریکی
  • قطعات مکانیکی
  • کنترل ها

 

سایر قطعات جرثقیل سقفی

تیر پل : این قسمت از جرثقیل توسط تیرهای فولادی تشکیل می شود و عموماً از فولاد A36 استفاده می شود و می توان گفت یکی از بزرگترین و سنگین ترین عناصر و قطعات جرثقیل سقفی می باشد. تیر پل با استفاده از ریل در جهت عمود بر خطوط حرکت می کند.

قالب واگن برقی: سازه ای است با شکل، ابعاد و وزن متغیر ساخته می شود. زیرا با توجه به نیاز هر جرثقیل طراحی و تولید می شوند که با توجه به ظرفیت بار و نوع سرویس متفاوت است.

تجهیزات بالابری: در بین تجهیزات بالابر، بلوک قلاب قسمتی است که وظیفه بلند کردن و پایین آوردن بار را بر عهده دارد. نوار ریلی نیز سازه ای است که وظیفه آن حمایت از تیرهای پل جرثقیل است و توسط آن تغییر مکان و جهت پل جرثقیل انجام می شود. 

به طور کلی مهمترین لوازم جانبی و  قطعات جرثقیل سقفی، الکتروموتور و گیربکس ها می باشند. این دو دستگاه نیروی محرکه در جرثقیل های سقفی را فراهم می کنند. طراحی این دو دستگاه باید بسیار استاندارد بوده و توسط مهندسان ناظر انجام شود. تاورکرین باید هر 6 ماه یا یک بار در سال چک شود. اگرچه نگهداری از آنها بسیار آسان است، اما بررسی این دستگاه می تواند ایمنی آن را افزایش دهد.

 

خرید قطعات جرثقیل سقفی از شرکت دانیال صنعت

هدف اصلی این شرکت جلب رضایت مشتری و دریافت سود کمتر است. بنابراین می توانید انواع قطعات جرثقیل سقفی را مانند برند های دیماگ و سایر برندها را به راحتی از این شرکت خریداری نمایید. 

با توجه به اینکه قطعات جرثقیل سقفی خارجی در بازار ایران به سختی یافت می شود، اما شرکت گروه جرثقیل دانیال صنعت انواع این قطعات را به راحتی در کمترین زمان ممکن در اختیار شما قرار می دهد.

پس از خرید اینترنتی مطمئن، این انواع قطعات جرثقیل سقفی در کمترین زمان ممکن برای شما ارسال شده و به دست شما می رسد. جرثقیل های سقفی دارای قطعات جانبی هستند که ممکن است در ایران یا کشورهای خارجی مانند اروپا ساخته شوند.

معمولاً افراد اقدام به خرید قطعات جرثقیل سقفی خارجی می‌کنند اما این تفکر در مورد سنگین‌ برها اشتباه است. جرثقیل‌های ساخت ایران در رقابت کامل با جرثقیل‌های خارجی هستند. متاسفانه به دلیل نوسانات دلار، قیمت وینچ های خارجی بسیار بیشتر از وینچ های داخلی است. بنابراین مردم فکر می کنند که هر چه قیمت این وینچ ها بالاتر باشد، کیفیت آن ها نیز بیشتر می شود. ما امروزه انواع محصولات ایرانی را می بینیم که کیفیت بسیار بالایی دارند.

یکی از مهمترین مزیت های خرید بالابرهای سقفی ایرانی قطعات یدکی آن است. هنگامی که یک بالابر سقفی خارجی خریداری کرده اید، نمی توانید به راحتی قطعات یدکی وینچ را برای تعمیر آن پیدا کنید. بنابراین برای یافتن قطعات یدکی آن باید زمان بسیار زیادی صرف کنید، اما برعکس، قطعات یدکی جرثقیل های ایرانی به وفور در بازار رایج است.

به عنوان مثال می توانید به راحتی به قطعات یدکی ذکر شده در زیر دسترسی داشته باشید. این قطعات به شرح زیر می باشد:

  • ابزار و مصالح جرثقیل تبریز
  • لوازم یدکی انواع محصولات Demag
  • تجهیزات جانبی محصولات تولید شده در مشهد
  • قطعات جرثقیل سقفی برندهای دیگر 

قطعات جرثقیل سقفی

فروش انواع تجهیزات و قطعات جرثقیل سقفی

فروش انواع قطعات جرثقیل سقفی تک پل، جرثقیل سقفی دوبل، جرثقیل سقفی آویز از برترین برندهای تولید کننده تجهیزات و قطعات جرثقیل سقفی از سراسر جهان با گارانتی و خدمات پس از فروش در شرکت دانیال صنعت

ارائه بهترین قیمت برای کلیه محصولات و ارسال انواع تجهیزات و قطعات جرثقیل سقفی در سریعترین زمان ممکن برای صنایع مختلف به تمام نقاط کشور.

شرکت دانیال صنعت به عنوان یک شرکت پیشرو در صنعت جرثقیل سقفی با ارائه محصولات متنوع و با همکاری تامین کنندگان خود از سراسر جهان آماده ارائه پیشنهادات هوشمندانه به مشتریان عزیز در صنایع مختلف می باشد.

 

سوالات متداول

مهم ترین قطعات جرثقیل سقفی چیست؟

قلاب، موتور، گیربکس، بالابر، سیستم الکتریکی، کمک فنر، بدنه جرثقیل، افکتور، بار نهایی، کنترل ها، ستون ها، پل، چرخ دستی، وینچ، باند، دنده، جک های تعادل، پمپ هیدرولیک و بوم.

 

مهمترین قطعه جرثقیل سقفی چیست و چرا؟

مهمترین قطعات جرثقیل سقفی، بوم است. زیرا برای اهداف اصلی که جرثقیل برای آن ساخته می شود استفاده می شود تا با بوم آن، نوع جرثقیل تشخیص داده شود.

 

تاور کرین از چه اجزایی تشکیل شده است؟

چرخان، کابین اپراتور، جیب یا فلاش، قلاب و بلوک های بتنی

قطعات جرثقیل سقفی