تعمیرات جرثقیل سقفی

تعمیرات جرثقیل سقفی

با توجه به اینکه جرثقیل سقفی و جرثقیل دروازه ای در داخل کارخانه و سوله قرار می گیرند، در محیط های محدودی کارایی دارد . یعنی یک محدوده مشخصی از پیرامون فضای اطراف خود را در جهت مانور و عملکرد اختصاصی دارد و از آنجایی که اگر شرکت سازنده سازه جرثقیل به روش اصولی این سازه را ساخته باشد، طبیعتا جرثقیل کمترین استهلاک را دچار می شود . ولی هر جرثقیل بعد از مدتی که از آن استفاده شود، برخی از قطعات آن دچار آسیب می شود و نیاز به تعویض، تعمیر و بازسازی آن قطعه می باشد .

به طور معمول انواع جرثقیل های سقفی ، دروازه ای یا مونوریلی در طول زمان و نسبت به گروه کاری و یا به زبان ساده تر بر اساس عملکردی که دارند، نیاز به تعمیر جزئی و یا اساسی پیدا می کنند و تعمیرات جرثقیل سقفی و همینطور دیگر جرثقیل ها بر اساس تجربه کاری که دارند، تعمیرات آنها به ۴ دسته تقسیم بندی می شود که به شرح موارد زیر می باشد.

 

دلایل تعمیرات جرثقیل سقفی

اولین دلیل تعمیرات جرثقیل سقفی می تواند به سبب تعمیر یا عیب یابی سازه ای که دچار خوردگی چرخ ها و ریل ها باشد . که به دلیل عدم هم ترازی و اکس نبودن و یا ممکن است در اثر هم راستا نبودن ریل ها دچار مشکل شده باشند، و دلیل دیگر هم در اثر عدم همراستایی و هم ترازی تیر حمال های جرثقیل می باشد .

و دلیل دوم برای تعمیرات جرثقیل سقفی ممکن است به دلیل عدم تراز بودن چرخ ها و راهبر و یا داشتن برآمدگی ها سر و ته ریل ها نسبت به ریل کناری و یا عدم  جوشکاری اصولی و صحیح ریل ها و … می باشد . که همه این موارد که در آخر ممکن است به تعمیرات جرثقیل سقفی بیانجامد، بر می گردد به عدم مسئولیت پذیری برخی شرکت ها در خصوص طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی به صورت صحیح و اصولی است.

دلیل بعدی که ممکن است به تعمیرات جرثقیل سقفی بیانجامد، تعمیر یا معایب برقی ایجاد شده در جرثقیل می باشد . که از عمده مشکلات پیش آمده در این راستا عدم نسبت به کنترل فاز و یا به کارگیری انواع اجناس چینی و کم کیفیت در ساخت جرثقیل است که هزینه های زیادی در راستای تعمیرات جرثقیل سقفی به وجود می آورد . همینطور استفاده از کابل های ضعیف و آسیب دیده  و عدم استفاده از محدود کننده های مکانیکی برقی ممکن است خسارات زیادی را در اثر تعمیرات جرثقیل سقفی بر جا بگذارد.

تعمیرات جرثقیل سقفی

دلیل سوم برای تعمیرات جرثقیل سقفی ممکن است به سبب تعمیر یا عیب های مکانیکی جرثقیل سقفی باشد که عمده این معایب به شرح زیر است: 

بسیاری از مشکلات فنی پیش آمده در قسمت مکانیکی، عدم استفاده از الکتروموتور های با کیلو وات پایین تر از حد مجاز در جهت حرکت راهبر و حرکت کالسکه جرثقیل می باشد که در آخر باعث می شود سر در گمی زیادی به وجود آید و هزینه های زیادی را در اثر تعمیرات جرثقیل سقفی بر کارفرما متحمل کند. 

همه جرثقیل ها بعد از مدتی کار کردن باید  پیچ و مهره های آن ها آچار کشی شود و در صورت وجود نقص و ایراد جزئی جهت رفع آن سریعا اقدام شود . امروزه در زمینه راهنمای خرید سیم بکسل یا کمربند جرثقیل، کمربند های متفرقه بسیاری در بازار موجود هست که کیفیت و کارایی لازم را در خصوص عملکرد صحیح جرثقیل ندارند و از همین رو باعث خسارت زیادی در صنعت شده است.

دلیل دیگر تعمیرات جرثقیل سقفی ممکن است در اثر فرسودگی به دلیل دارا بودن طول عمر بالا و پوسیدگی اجسام که می تواند خطرات جانی و مالی زیادی داشته باشد. پوسیدگی و فرسودگی اجسام سازه جرثقیل یا پیچ و مهره ها و سیم بکسل و … به دلیل شرایط محیطی از دیگر عوامل نیاز به تعمیرات جرثقیل سقفی و یا بازسازی قسمت ها و اجزای مختلف جرثقیل می باشد.

شرکت دانیال صنعت با افتخار اعلام می کند که در خصوص تعمیرات جرثقیل سقفی و به روز رسانی جرثقیل سقفی، تجربه و تخصص کافی و لازم را دارا می باشد و کارفرما می تواند با اطمینان خاطر پروژه را بدون نقص تحویل گرفته و یا در صورت تعمیرات جرثقیل سقفی می توانید به ما مراجعه کنید.

در ادامه جزئیات بیشتری از تعمیرات جرثقیل سقفی ارائه می دهیم، بنابراین با ما همراه باشید.

 

تعمیرات جرثقیل سقفی شامل چه مواردی می باشد؟

 • تعمیرات جرثقیل سقفی به صورت اساسی، انواع سازه های فلزی، تیر، پل، راهبر، ریل .
 • رفع عیب و یا تعمیر پل جرثقیل سقفی و تقویت پل و تیرهای حمال جرثقیل سقفی .
 • تعمیر و تقویت تیر حمال نصب شده بر روی جرثقیل
 • تعمیر پایه و ستون و همچنین تقویت ستون های نگهدارنده جرثقیل 
 • تعمیر و رفع عیب کلگی یا ( راهبر ) و تقویت راهبر
 • تعمیرات جرثقیل سقفی برای اصلاح خط طولی ریل و جرثقیل و همچنین اصلاح خوردگی ریل و تعمیر مشکلات موجی بودن ریل .
 • تعمیرات جرثقیل سقفی برای اصلاح عیب های انواع چرخ های فولادی راهبر و رفع خوردگی و تعمیر و تعویض بلبرینگ ها و واشر بندی درست چرخ های راهبر .
 • تعمیر انواع الکتروموتورهای حرکت طولی و رفع ایراداتی که موجب عدم کارایی لازم جرثقیل می شود .
 • تعمیرات چرخ های کالسکه جرثقیل و الکتروموتورهای حرکت عرضی و ترمز و رفع مشکلات و ایرادات سازه و همچنین عیبیابی موجود در حرکت عرضی 
 • تعمیرات جرثقیل سقفی در جهت تعمیر بالابر جرثقیل سقفی و تعمیر گیربکس و دنده های موجود در داخل گیربکس و بلبرینگ ها و کاسه نمد و کوپلینگ و ترمز بالابر جرثقیل و تعمیر الکترو موتورهای بالابر جرثقیل .
 • اصلاح و تعمیر قطع کن های حرکت بالا و پایین جرثقیل و همچنین  تعمیر سیم بکسل و تعویض و اصلاح سیم بکسل جرثقیل بصورت نصب صحیح بر روی جرثقیل .
 • تعمیرات جرثقیل سقفی در جهت تعمیر خط برق رسانی جرثقیل که شامل اصلاح سی ریل ، شین یا کابل برق سیم بکسل می شود و همینطور رفع عیب و تعمیر تابلو برق قدرت و فرمان تابلو، تعمیر و رفع عیب کلید فرمان انواع جرثقیل سقفی .
 • تعمیرات جرثقیل سقفی با ریموت کنترل با رادیو کنترل .
 • تعمیر درام و پوسته، تعمیر کالسکه و نصب راهنمای سیم بکسل جرثقیل .

تعمیرات جرثقیل سقفی

ابزار مورد نیاز برای تعمیرات جرثقیل سقفی

کیفیت تعمیرات جرثقیل سقفی به کیفیت ابزارهایی که تعمیرکار استفاده می‌کند، بستگی دارد. این نکته را به خاطر داشته باشید که با ابزار خوب و باکیفیت می‌توان هر کاری را انجام داد؛ اما ابزار بی‌کیفیت مدت‌ زمان انجام هر گونه تعمیرات را افزایش می‌دهد و هنگام تعمیر قطعات جرثقیل ممکن است به آن‌ها آسیب های شدیدی بزند. یک تعمیرکار حرفه ای همواره از ابزار های با کیفیت و برند استفاده می‌کنند.

تعمیرات جرثقیل سقفی نیاز به ابزارهای بسیار متنوع و مهارت‌های مختلفی دارد. جمع‌آوری همه ابزارها و همینطور افراد ماهر در یک مجموعه کار برای تعمیرات جرثقیل سقفی بسیار دشوار و هزینه بر است. ازاین‌رو برخی از امور مربوط به تعمیرات جرثقیل سقفی به گروه‌های صنعتی دیگر واگذار می‌شود. برخی از کار ها از جمله برش‌کاری و تراشکاری از این موارد هستند. بااین‌حال ما در این قسمت به‌ صورت کلی مهارت‌ها و ابزار مورد نیاز برای انواع تعمیرات جرثقیل را ذکر می‌کنیم.

تراشکاری برای تعمیرات جرثقیل سقفی: در مواردی نیاز به ارجاع قطعات جرثقیل به تراشکاری برای تعمیرات است. امور تراشکاری در خارج از مجموعه مکاترونیک و توسط افراد حرفه ای انجام می‌شود.

برش‌کاری برای تعمیرات جرثقیل سقفی: در مواردی که بخشی از بدنه جرثقیل سقفی دچار ایراد شده باشد و نیاز به تعمیر داشته باشد، باید با برشکاری فلزات، قطعات مورد نیاز ساخته و استفاده شود.

ساخت قطعات جدید در تعمیرات جرثقیل سقفی: ساخت انواع قطعات جدید نیز در برخی موارد بخشی از مهم ترین پروسه  تعمیرات جرثقیل سقفی است.

جوشکاری در تعمیرات جرثقیل سقفی: در بسیاری از موارد هنگام تعمیرات جرثقیل سقفی نیاز به جوشکاری است. فرایند جوشکاری به چند روش و با استفاده از دستگاه‌های مختلف جوش انجام می گیرد.

تعمیر موتور برای تعمیرات جرثقیل سقفی: در فرایند تعمیر موتور جرثقیل، نیازمند حضور تعمیرکاران حرفه ای و باتجربه است. ما در دانیال صنعت خدمات تعمیر موتور جرثقیل را در محل مشتری انجام می‌دهیم.

تعمیر سیم‌ بکسل جرثقیل: سیم‌ بکسل از قطعات اصلی جرثقیل است که بسیار توصیه می‌شود که در صورت خراب شدن آن، سریعا تعویض گردد. تعمیر سیم‌ بکسل جرثقیل تنها در زمان هایی که مشکلات جزئی برای سیم وجود داشته باشد توصیه می‌شود.

تعمیر بالابر جرثقیل: تعمیرات بالابر جرثقیل نیز از موارد تخصصی است که تعمیرکاران مجرب دانیال صنعت به انجام آن می‌ پردازند.

 

تعمیر و نگهداری جرثقیل در تهران

جرثقیل سازی دانیال صنعت خدمات نگهداری و تعمیرات جرثقیل سقفی در تهران را انجام می‌دهد. ما برای بسیاری از کارفرمایان تهرانی به‌ عنوان یکی از بهترین مجموعه‌های خدمات‌ رسانی در امر نگهداری و تعمیر جرثقیل سقفی در تهران شناخته‌ شده ایم. ما با ارائه خدمات ویژه در تهران در کمترین زمان و با ارائه خدمات حرفه ای، اعتماد مشتریان گران‌قدر خود را جلب کرده ایم.

 

 ۵ مشکل رایج جرثقیل های سقفی

درست مانند یک ماشین یا هر ماشین دیگری، جرثقیل سقفی شما نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد تا عمر خود را افزایش داده و کارآمد باشد. مشکلات و تعمیرات جرثقیل سقفی چیزی است که هر صاحب کسب و کاری باید از آن آگاه باشد و ما می دانیم که خرید جرثقیل سقفی می تواند یک سرمایه گذاری بزرگ باشد و شما می خواهید از آن محافظت کنید.

 دانیال صنعت به عنوان شرکتی که به طور معمول در زمینه تولید، خدمات، بازرسی و تعمیر جرثقیل های سقفی و بالابرها فعالیت می کند، ما این لیست از پنج مشکل رایج جرثقیل سقفی را گردآوری کرده ایم تا درک بهتری از مشکلات یا مشکلات جرثقیل شما داشته باشد. شما در طول عمر جرثقیل سقفی خود با این مشکلات مواجه خواهید شد. و مهمتر از دانستن این مشکلات این است که چه کاری می توانید برای کمک به پیشگیری یا کاهش آنها انجام دهید.

توصیه می کنیم یک برنامه بازرسی منظم برای جرثقیل سقفی خود تنظیم کنید. همچنین باید توصیه‌های سازنده را برای فواصل سرویس و نگهداری دنبال کنید و چرخه کار و عوامل محیطی را هنگام طراحی جرثقیل خود در نظر بگیرید تا به افزایش طول عمر جرثقیل و اجزای جرثقیل کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پنج مشکل رایج جرثقیل های سقفی، ادامه مطلب را بخوانید.

 

1. آسیب یا تخریب کابل.

آسیب کابل شامل خوردگی، سایش و ساییدگی شدید از جمله مشکلاتی است که می تواند کابل جرثقیل سقفی را تحت تاثیر قرار دهد. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب یا خرابی این است که دسته سیم خود را به طور منظم بازرسی کنید. کشش کابل آسیب دیده یا از بین رفته یکی از رایج ترین مشکلاتی است که ممکن است با سیستم جرثقیل سقفی تجربه کنید. تعدادی از مشکلات رایج تراش وجود دارد، از جمله یکی از موارد زیر: بیرون کشیدن شیار از سیستم چرخشی، کاهش قطر نوار به زیر از دست دادن اسمی پشتیبانی هسته، خوردگی داخلی یا خارجی، سایش نوار بیرونی و غیره.

عواملی مانند شرایط بارگذاری، سرعت اعمال بار (بار ضربه)، سایش، خوردگی، طراحی قلاب، مواد جابجا شده، شرایط محیطی (قرار گرفتن در معرض گرما یا شیمیایی)، روغن کاری و سابقه استفاده، همگی بر عمر طناب سیمی تأثیر می‌گذارند. بود. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب یا خرابی سیم بکسل، بررسی آن قبل از هر شیفت کاری است. اگر شواهدی از آسیب مشاهده شد، کابل باید به طور کامل دور انداخته شود تا از استفاده بیشتر جلوگیری شود. همچنین مطمئن شوید که سیم طناب به درستی روغن کاری شده است.

روانکاری مناسب سیم طناب دو مزیت اصلی دارد: اصطکاک را با حرکت تک تک سیم ها بر روی یکدیگر کاهش می دهد و محافظت در برابر خوردگی را افزایش می دهد.

Overhead crane repairs

2. مسائل مربوط به انحراف و تراز جرثقیل.

تراز باند جرثقیل شما باید توسط یک سازنده یا شرکت خدمات حرفه ای طراحی و نصب شود. اگر جرثقیل را روی باند فرودگاه نصب میکنید، قبل از نصب مطمئن شوید که باند به طور حرفه ای بازرسی شده است. اگر باند جرثقیل در یک راستا قرار نگیرد، می تواند باعث استرس و آسیب قابل توجهی به کل سیستم جرثقیل شود. 

مشکل جرثقیل هایی که به درستی ردیابی نمی شوند این است که به مرور زمان نیروهایی که در طراحی و نصب جرثقیل سقفی در نظر گرفته نشده اند باعث ایجاد تنش به خود تیرهای باند و همچنین به پشت یا سازه های نگهدارنده ساختمان می شوند. این نوع تنش ها می تواند منجر به موارد زیر شود: حوادث خرابی یا خارج شدن از ریل جرثقیل، خرابی تجهیزات و کاهش بهره وری تعمیرات پرهزینه و تعویض قطعات. جرثقیلی که به درستی ردیابی نمی کند همچنین باعث سایش بیش از حد چرخ ها، یاتاقان چرخ ها و فلنج چرخ ها و همچنین سایش زودرس در محرکه های موتور و سایر تجهیزات می شود.

نشانه‌های خاصی وجود دارد که نشان می‌دهد جرثقیل شما ممکن است در هنگام حرکت به سمت پایین باند فرودگاه نادرست باشد و کج شود. هنگامی که جرثقیل شما در حال کار است، به موارد زیر توجه کنید: صداهای بلند خراشیدن، فلنج های چرخ شکسته، سایش غیرعادی چرخ ها و یاتاقان ها و ریل های چرخ، نیروی اضافی مورد نیاز برای حرکت جرثقیل در مناطق خاصی از باند، چرخ هایی که شناور می شوند یا از روی باند بالا می روند. ریل و سپس سقوط.بهترین راه برای جلوگیری از ناهماهنگی جرثقیل سقفی و مشکلات ناهماهنگی این است که جرثقیل خود را مرتباً توسط یک ارائه دهنده خدمات شخص ثالث معتبر بازرسی کنید.

 ارائه‌دهنده خدمات جرثقیل می‌تواند ریل‌ها و راه‌های جرثقیل شما را بازرسی کند تا هر مشکلی را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگ‌تر شناسایی و اصلاح کند. یک ارائه‌دهنده خدمات جرثقیل می‌تواند اطمینان حاصل کند که سیستم جرثقیل سقفی شما با تحمل‌های مجاز مشخص شده مطابقت دارد.

 

3. سایش بیش از حد چرخ های پل:

چرخ‌های پل جرثقیل که روی باند فرودگاه حرکت می‌کنند، در صورتی که به درستی تراز نباشند، می‌توانند باعث سایش زودرس کالسکه جرثقیل و چرخ‌های انتهایی، موتورهای محرک و سایر تجهیزات شوند. چرخ های انتهایی اجزایی از جرثقیل های سقفی هستند که می توانند به تعمیر، تعویض یا تنظیم مکرر نیاز داشته باشند. چرخ ها به طور طبیعی به دلیل استفاده معمولی از جرثقیل فرسوده می شوند و نیاز به تعویض دارند.

 چرخ ها را می توان از مواد مختلفی از جمله پلی اورتان برای جرثقیل های دروازه ای، آلیاژها، فولاد کم کربن یا فولاد کربن متوسط ​​ساخت. هر چه کربن بیشتر در فولاد باشد، چرخ سخت تر خواهد بود. روش های عملیات حرارتی نیز وجود دارد که می توان از آنها برای افزایش سختی چرخ استفاده کرد.

افزایش عمر چرخ و ظرفیت بار: اگر چرخ‌ها، یاتاقان‌های چرخ یا فلنج‌های چرخ شروع به سایش یا خرابی زودهنگام کنند، می‌تواند نشانه‌ای از کج شدن و عدم حرکت صحیح جرثقیل در باند باشد. کج شدن جرثقیل می‌تواند باعث فشار بیش از حد بر روی چرخ‌ها، تیرهای باند و سازه‌های پشتیبانی شود. چرخ‌های جرثقیل‌هایی که با استفاده از سیستم ریلی موجود نصب می‌شوند در مقایسه با نصب جدید سریع‌تر فرسوده می‌شوند. مگر اینکه نوار قبل از نصب به درستی بررسی شود، ممکن است ریل ها از ظرفیت تحمل بار خارج شده باشند.

 برای جلوگیری از سایش زودهنگام چرخ ها و کامیون های انتهایی، سیستم باند جرثقیل سقفی شما باید توسط یک سازنده معتبر جرثقیل سقفی طراحی، تست و بازرسی شود. هرگونه نشانه ای از سایش زودرس احتمال بروز مشکل بزرگتری را نشان می دهد که باید قبل از تشدید مشکل برطرف و اصلاح شود. مطمئن شوید که چرخ ها به طور خاص برای ریلی که روی آن سوار می شوند ساخته شده اند. سختی باید با سختی ریل مطابقت داشته باشد.

 

4. مسائل مربوط به سیستم منبع تغذیه:

مشکلات در سیستم برق و سیم کشی از دیگر مشکلاتی است که ممکن است در جرثقیل رخ دهد. در صورت بروز مشکل در سیستم برق جرثقیل، فوراً با ارائه دهنده خدمات جرثقیل تماس بگیرید تا مشکل را تشخیص دهند. تعدادی از مسائل مختلف در مورد سیستم های الکتریکی جرثقیل سقفی وجود دارد که ممکن است در آینده نیاز به سرویس و نگهداری داشته باشد. مشکلات قطع اتصال یکی از ناراحت کننده ترین مشکلاتی است که یک اپراتور جرثقیل میتواند تجربه کند.

 

5. قلاب های خم شده یا آسیب دیده

قلاب به گونه ای طراحی شده است که بار را در جهت مشخص و دقیق نگه دارد. اگر قالب نتواند وزن بار را تحمل کند، می تواند باعث آسیب به قلاب شود. این احتمال خم شدن، کشیدگی یا ترک خوردن آن را افزایش می دهد. بازرسی منظم قلاب ها و سایر سخت افزارها باید در ابتدای هر شیفت برای تغییر شکل یا آسیب انجام شود.

Overhead crane repairs

اهمیت بازرسی در کاهش هزینه های تعمیر جرثقیل

به عنوان یک پیشرو در صنعت جرثقیل، جرثقیل مکاترونیک آریا میتواند آخرین فناوری را در اختیار مشتریان خود قرار دهد تا جرثقیل های خود را با حداقل زمان خرابی کار کنند. ما می توانیم خدمات کاملی از جمله بازرسی، تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، تعمیرات، قطعات یدکی، خرابی های اضطراری، نوسازی و نصب تجهیزات جدید را به شما ارائه دهیم. برخلاف بسیاری از تولید کنندگان جرثقیل، مکاترونیک می تواند تجهیزات تولید کنندگان دیگر را نیز سرویس کند.

بازرسی منظم جرثقیل های شما پایه و اساس هر برنامه تعمیر و نگهداری موفق است. بازرسان جرثقیل از طریق بازرسی می توانند قطعات فرسوده و سایر مشکلات را کشف کنند و تعمیرات جرثقیل را در زمانی برنامه ریزی کنند که کمترین اختلال را در عملکرد شرکت ایجاد کند. این امر مانع از تعطیلی شرکت در دوره های اوج تولید به دلیل خرابی های پیش بینی نشده تجهیزات می شود. این برنامه نگهداری پیشگیرانه با نام سرویس و نگهداری جرثقیل ارائه می شود. در این برنامه مشاوره برنامه ریزی، پیگیری، گزارش گیری و نگهداری با مشتریان ارائه می شود.

 

تعمیرات جرثقیل سقفی