بهترین نرم افزار طراحی سوله

بهترین نرم افزار طراحی سوله

نرم افزار ها ابزار هایی هوشمند هستند که با ورودشان به مقوله های تجاری و غیر تجاری مختلف، ممکن است انجام بسیاری از فرایند های محاسباتی را با دقت و سرعت بیشتری انجام دهند، سوله سازی یکی از حوزه هایی است که با ورود نرم افزار های طراحی سوله بیش از پیش رونق یافته است.
از آنجایی که تنها عده محدودی از مهندسین قادر به طراحی و تولید سازه ای همچون سوله هستند، یادگیری محاسبات و جزئیات انواع سوله ها بیش از سایر سازه های مشابه برای افراد تازه کار جذابیت دارد.
به همین خاطر عده از مخاطبان این حوزه با معرفي نرم افزار های سوله سازی در تلاش اند تا چگونگی طراحی انواع سوله را رواج داده و این پروسه را با سهولت بیشتری به انجام برسانند، البته که استفاده از این نرم افزار ها تنها مختص افراد تازه کار نیست، امروزه تمام شرکت های سوله سازی معتبر برای طراحی سوله هایشان از اپلیکیشن های مرتبط استفاده می کنند.
البته که برای دستیابی به یک سوله با کیفیت لازم است علاوه بر بهره گیری از بهترین نرم افزار طراحی سوله، یک مجموعه سوله ساز برتر را انتخاب کنید، مجموعه ای که بتواند با دوام ترین سوله را با دقیق ترین محاسبات عملیاتی و در کمترین زمان به دستتان برساند.
شرکت سوله ساز دانیال صنعت نمونه ای بارز در این عرصه است، این عرضه کننده می تواند صفر تا صد طراحی و ساخت یک سوله را بر عهده گرفته، و آن را با مناسب ترین قیمت به دستتان برساند، برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به اطلاعات درج شده در وب سایت مراجعه کنید.
در ادامه این مطلب قصد داریم با ارائه لیستی از نرم افزار های مرتبط این حوزه، بهترین نرم افزار طراحی سوله را معرفی کنیم.

 

نرم افزار طراحی سوله

یک مهندس تازه کار می تواند با در اختیار داشتن یک نرم افزار طراحی سوله، به یک فضای شبیه سازی شده دسترسی داشته، و با بهره گیری از آن فضا یک سوله را به طور ساده یا پیچیده طراحی کند.
طراحی هایی که به واسطه نرم افزار انجام می شوند، دارای محاسبات دقیقی بوده و احتمال بروز ایراد های فنی در آنها بسیار کم است.
برخی از متداول نرم افزار های طراحی سوله به شرح زیر هستند:

  1. نرم افزار SAP2000
  2. نرم افزار ETABS
  3. نرم افزار ROBOT STRUCTUCTURAL ANALYSIS
  4. نرم افزار Tekla Structures
  5. نرم افزار ProgeCAD

 

 

نرم افزار SAP2000

بی شک یکی از قوی ترین و دقیق ترین نرم افزار هایی که از آن به عنوان یک دستیار در طراحی سوله استفاده می شود، اپلیکیشن SAP2000 است.
نرم افزار سپ (SAP2000) یک اپلیکیشن عمومی مدلسازی، طراحی و تحلیل است که به واسطه شرکت CSI روانه بازار شده است، استفاده از این اپلیکیشن نه تنها در عرصه سوله سازی رواج دارد، بلکه بسیاری از افراد برای طراحی ساختار بسیاری از سازه های سبک و سنگین نیز از آن استفاده می کنند.
تسلط کافی به قابلیت های برنامه، قوانین، و آیین نامه ها سه اصلی است که برای استفاده از اپلیکیشن سپ به آنان نیاز دارید چرا که کلیه مراحل مدل سازی در این برنامه به صورت دستی انجام می شود.
با این وجود این نرم افزار با 35 سال قدمت در عرصه طراحی سازه های سبک و سنگین به یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های طراحی سوله تبدیل شده است، مرکز تجاری نیویورک، برج تاپیه 101 تایوان، و ورزشگاه آشیانه پرنده واقع در پکن از جمله سازه های مهمی هستند که به واسطه نرم افزار SAP2000 طراحی شده اند.

 

نرم افزار طراحی سوله SAP2000

 

قابلیت های نرم افزار SAP2000

واضح است که نرم افزاری با قدمت 35 سال قابلیت های متعددی را در ساختار خود جای داده است، برخی از این قابلیت ها عبارت است از:
تحلیل P_ Delta
تحلیل میزان بار زنده برای تونل ها و پل ها
تحلیل لرزه ای
تحلیل مودال
تحلیل طیفی
تحلیل Push Over
تحلیل تاریخچه زمانی
تحلیل خطی
تحلیل غیر خطی
تحلیل استاتیکی
تحلیل دینامیکی

 

نرم افزار ETABS

اپلیکیشن ETABS نیز به واسطه شرکت معتبر CSI طراحی و تولید شده است و تنها تفاوت آن با نرم افزار سپ در قابلیت های بخصوص این برنامه برای سازه های ساختمانی خلاصه می شود.
به علت این وجه تمایز سرعت مدلسازی، تحلیل و طراحی سازه های مختلف در نرم افزار ETABS بسیار سریع تر از برنامه SAP2000 است.
برنامه ایتبس به راحتی تمام آیین نامه های مربوط به سازه های ساختمانی را در خود جای داده است، لازم به ذکر است که نرم افزار ETABS نیز همانند برنامه SAP2000 قابلیت طراحی سوله را دارد و خروجی نتیجه این تو اپ با یکدیگر هیچ تفاوتی ندارد.
برنامه ETABS می‌ تواند به عنوان بهترین نرم افزار طراحی سوله شناخته شود چرا که امکانات این برنامه برای طراحی نقشه سازه های فلزی و بتنی سازگار است.

 

نرم افزار طراحی سوله ETABS

 

قابلیت های نرم افزار ETABS

نرم افزار ETABS نیز همانند همتای خود (SAP2000) امکانات متنوعی را در ساختار خود جای داده است، برخی از این امکانات عبارت است از:
تحلیل خطی و غیر خطی
گزارش های گرافیکی و بصری
نقشه های شماتیک
طراحی تیر های مرکب
طراحی دیوار های برشی
طراحی قاب های بتنی
طراحی قاب های فولادی
مدل سازی المان های پیوسته
مدل سازی رامپ ها
تولید و پخش بار های فرعی میان تراز طبقات
منتقل کردن باز های سقفلی از روی کف ها به تیر ها
محاسبه خودکار جرم
شناخت المان های ساختمان

 

نرم افزار ROBOT STRUCTUCTURAL ANALYSIS

نرم افزار ROBOT STRUCTUCTURAL ANALYSIS در واقع یک ربات هوشمند است که به واسطه شرکت معتبر AUTODESK ساخته شده است، استفاده از این ربات عموما در کشور های اروپایی رواج دارد و استفاده از آن در ایران کمی غیر معمول است.
اما از آنجایی که پروژه های صنعتی مشترک بسیاری میان ایران و اروپا در دست اجرا است، پیش بینی می شود که در آینده ای نه چندان دور برای طراحی سازه های سبک و سنگین مختلف و به ویژه سوله ها در ایران از ربات استراکچرال استفاده شود.
ربات استراکچرال در مقایسه با سایر نرم افزار های طراحی سوله دارای قابلیت های بیشتر و بروز تری است، به همین خاطر بهره‌ گیری از آن می تواند نتایج معقولی را به همراه داشته باشد.

 

نرم افزار طراحی سوله ROBOT STRUCTUCTURAL ANALYSIS

 

قابلیت های نرم افزار STRUCTUCTURAL ANALYSIS

ربات استراکچرال دارای امکانات ویژه ای است که آن را از دیگر نرم افزار های طراحی سوله متمایز می کند، برخی از این قابلیت ها به شرح زیر است.
سازگاری با استاندارد های قانونی
محاسبات فوق مدرن
تقسیم بندی هوشمند اجزای محدود
نتایج محاسباتی قابل تنظیم
طراحی یکپارچه برای بررسی سازه های سبک و سنگین
پشتیبانی از پارامتر های مختلف اندازه گیری

 

نرم افزار Tekla Structures

آن دسته از افرادی که در حوزه های صنعتی و عمرانی مشغول به کار هستند، به خوبی نرم افزار Tekla Structures را می شناسند، این اپلیکیشن ‌که عموما با نام تجاری Xsteel شناخته می شود، یکی از بهترین انتخاب هایی است که می توانید برای طراحی سوله داشته باشید.
با توجه به افزایش روز افزون تقاضا و آمار ساخت سازه های سبک و سنگین، ضرورت استفاده از اپلیکیشن Tekla Structures بیش از پیش احساس می شود.
این برنامه علاوه بر فراهم کردن محیطی ساده و مفید، این امکان را دارد که تمام نقشه ها و طراحی های سازه ای را با بالا ترین استاندارد ها و اطلاعات محاسباتی بدون نیاز به تنظیمات دستی تولید کند.
جالب است بدانید نرم افزار تکلا استراکچرز حاوی بخشی مختص به سازه های فولادی است که قادر است اتصالات فولادی را به صورت جامع طراحی و بررسی کند.

 

نرم افزار طراحی سوله Tekla Structures

 

قابلیت های نرم افزار Tekla Structures

هر یک از عناوینی که در دسته بندی نرم افزار طراحی سوله قرار می گیرند، دارای ویژگی های مثبت بخصوصی هستند، برخی از ویژگی های مثبت نرم افزار تکلا استراکچرز عبارت است از:
طراحی و آنالیز همه ی سازه ها به صورت 3 بعدی
نمایش سازه طراحی شده با بالا ترین جزئیات
قابلیت آنالیز طراحی در نسخه بروز
قابلیت تولید نقشه های کارگاهی
امکان حرکت مدل و بررسی زوایای مختلف
ارائه گزارش برای تمام عملیات ها
امکان تقسیم و تفکیک اجزای مختلف یک پروژه
امکان بررسی یک پروژه در نرم افزار به صورت گروهی
امکان انتقال اطلاعات به سایر نرم افزار ها

 

نرم افزار ProgeCAD

اگر به دنبال یک نرم افزار قدرتمند هستید که بتواند در عرصه هایی همچون عمران، سازه، معماری، ساخت و ساز ساختمان و غیره به صورت کاملا تخصصی فعالیت داشته باشد، نرم افزار ProgeCAD بهترین انتخاب برای شماست.
طراحانی که از این نرم افزار استفاده می کنند می‌ کنند می توانند علاوه بر بررسی کامل یک ساختمان اجزای درونی آن را هم بررسی کرده، و در نهایت فایل های اطلاعاتی را با فرمت های متفاوتی ذخیره کنند.
این اپلیکیشن محصولی از کمپانی progesoft است، کسانی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند می‌ توانند به راحتی از این نوع اپلیکیشن استفاده کنند.

 

نرم افزار طراحی سوله ProgeCAD

 

قابلیت های نرم افزار ProgeCAD

دانستن قابلیت های نرم افزار های مختلف می تواند شما را در انتخاب بهترین نرم افزار طراحی سوله یاری کند، برخی از قابلیت های این برنامه عبارت است از:
امکان استخراج دیتا به صورت PDF
امکان اضافه کردن امضای الکترونیکی
شخصی سازی قسمت های حاشیه ای طراحی
امکان فیلتر گذاری بر روی لایه های مختلف
بازیابی لایه از دست رفته
داشتن 300 طرح آماده
داشتن مرورگر اختصاصی
امکان ساخت گزارش
ساخت گروه های مستقل

 

نرم افزار طراحی سوله ایرانی

اپلیکیشن های دخیل در سوله باید قابلیت بررسی اطلاعات را داشته باشند، از آنجایی برنامه نویسی این نرم افزار ها پروسه دشواری را می طلبد، برنامه های ایرانی طراحی سوله تنها می توانند دیتا های لازم را از شخص دریافت کرده و آن را در برنامه SAP2000 مدل سازی و بارگذاری کنند.
در برخی موارد هم طراحی به واسطه اپ ایرانی انجام شده و پس از تکمیل نتایج دوباره به واسطه SAP2000 بررسی می شود، بهره گیری از نرم افزار طراحی سوله ایرانی می تواند برای سازه های ساده و مبتدی مفید واقع شود.
سوله پرداز یک نرم افزار جامع برای طراحی و تحلیل انواع سوله است، این اپلیکیشن اولین نرم افزاری است که در دنیا به طور تخصصی بر روی تحلیل و طراحی سوله های مختلف کار می کند.
طراحی سوله های چند دهانه، بچه سوله، سوله هایی با سقف های تک شیب و قوسی را تحلیل و طراحی نماید، علاوه بر آن طراحی و تحلیل ستون های به کار رفته در یک سوله نیز به واسطه سوله پرداز امکان پذیر است.
سوله پرداز قادر است نقشه های اجرایی را به واسطه نرم افزار اتوکد ترسیم کرده و در بخش دفترچه محاسبات کلیه تنظیمات و محاسبات مربوط به اعضا را انجام دهد.

قابلیت های نرم افزار سوله پرداز

با اینکه این اپلیکیشن تولید داخلی محسوب می شود، در بسیاری از موارد می تواند با همتایان خارجی خود برابر کند، برخی از مزیت های استفاده از نرم افزار سوله پرداز عبارت است از:
طراحی و تحلیل سوله های جرثقیل دار
بارگذاری دقیق اطلاعات
محاسبه اتوماتیک بار سوله
تحلیل تمام بخش های سوله به صورت اتوماتیک

بهترین نرم افزار طراحی سوله